reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rządowa interwencja w sprawie aplikacji notarialnej

Rządowa interwencja w sprawie aplikacji notarialnej

Minister Sprawiedliwości wystosował list do Prezesa Krajowej Rady Notarialnej Lecha Borzemskiego w sprawie medialnych doniesień dotyczących trudności samorządu notarialnego z realizacją obowiązku organizowania i prowadzenia aplikacji notarialnej.

Zdaniem Ministra liczba notariuszy pozwala na objęcie patronatem wszystkich wpisanych na listę aplikantów. Taki wniosek płynie z porównania liczby notariuszy i aplikantów w poszczególnych izbach. Z analizy danych wynika, że jedynie w warszawskiej izbie liczba aplikantów nie stanowi połowy liczby notariuszy.

Jak podnosi Minister Kwiatkowski w swoim liście obowiązujące przepisy nie rozstrzygają, ilu aplikantów może mieć jeden patron. Kryterium w tej sprawie powinno być możliwość efektywnego szkolenia aplikanta.

MS w dniu 7 grudnia 2009 roku spotkał się na naradzie z prezesami sądów apelacyjnych i okręgowych, uzgodnił, że poczynając od roku 2010 wszyscy aplikanci I-roczni mogą rozpocząć odbywanie 6-miesięcznych praktyk w sądach rejonowych.

Odbywanie aplikacji w sądzie ma się zakończyć w dniu 30 czerwca 2010 roku. W tym czasie, z dniem 30 kwietnia 2010r., aplikację notarialna ukończy 329 aplikantów III-go roku. W tej sytuacji notariusze, którzy do 30 kwietnia 2010 r. sprawowali patronat nad aplikantami III-go roku, zostaną zwolnieni z tego obowiązku i będą mogli objąć patronatem aplikantów I-go roku - po zakończeniu przez nich praktyk w sadach.

Więcej: Prawnik.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama