reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezrobocie wzrosło o 0,3 proc. punktu proc.

Bezrobocie wzrosło o 0,3 proc. punktu proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na podstawie liczby pracujących z końca października wyniosła w listopadzie tego roku 11,4 proc. i w porównaniu do miesiąca poprzedniego wzrosła o 0,3 punktu procentowego – podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

W analogicznym okresie ub. roku odnotowano wzrost stopy bezrobocia również o 0,3 punktu proc. (z poziomu 8,8 proc. do 9,1 proc.).

Resort zaznacza, że w listopadzie 2009 roku wzrost stopy bezrobocia, w granicach od 0,7 (województwo zachodniopomorskie) do 0,2 punktu proc. (województwo mazowieckie) odnotowano we wszystkich województwach.

Liczba bezrobotnych w końcu listopada br. wyniosła 1 811,5 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca października br. wzrosła o 67,2 tys. osób ( 3,9 proc.). Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (listopad - październik) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 46,2 tys. osób (o 3,4 proc.).

Najniższy wzrost bezrobocia dotyczył województwa świętokrzyskiego, gdzie liczba bezrobotnych w końcu listopada br. była o 1,6 tys. osób wyższa niż w końcu października br. (wzrost o 2 proc.).

Ministerstwo Pracy podkreśla, że listopad to okres, w którym kończą się prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie, ogrodnictwie, jak również zaczynają się powroty do ewidencji bezrobotnych po zakończeniu aktywnych form zatrudnienia

Wśród rejestrujących się były także osoby zwalniane z zakładów pracy na podstawie wcześniej zgłaszanych przez pracodawców zwolnień grupowych. Poza tym powiatowe urzędy pracy sygnalizują rejestracje osób z mniejszych zakładów pracy, z którymi pracodawcy nie zdecydowali się przedłużyć umów zawartych na czas określony oraz rejestracje osób, które prowadziły 1-osobową działalność gospodarczą.

Pewna liczba osób (przede wszystkim kobiet) zaczyna znajdować zatrudnienie doraźne w handlu przed rozpoczynającym się sezonem przedświątecznym. Świadczyć o tym może słabszy wzrost bezrobocia wśród kobiet zaobserwowany we wszystkich województwach. W listopadzie w porównaniu do października br. liczba bezrobotnych kobiet wzrosła o 22,5 tys. (tj. o 2,5 proc.), przy wzroście liczby bezrobotnych mężczyzn o 44,7 tys. osób (tj. o 5,4 proc.).

Z kolei liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w listopadzie 2009 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 54 tys. i w porównaniu do października 2009 roku spadła o 21,7 tys. (tj. o 28,7 proc.).

Spadek liczby ofert pracy w listopadzie 2009 roku odnotowano we wszystkich województwach i oscylował on w granicach od 35,3 proc. (województwo opolskie) do 12,1 proc. (województwo małopolskie).

MIPS/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama