| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jacy kierowcy zabierają autostopowiczów?

Jacy kierowcy zabierają autostopowiczów?

Coraz częściej można znaleźć w Internecie ogłoszenia od kierowców którzy są w stanie za niewielką opłatą przewozić nieznane im osoby. Czy jest to zatem dla nich opłacalne i bezpieczne? Jacy oni są?

W dobie panującego kryzysu ludzie szukają wszelkich sposobności na oszczędzanie, dlatego też ostatnimi czasy zwiększyła się znacznie liczba zwolenników ,, sharing economy”. Jest to bardzo opłacalny sposób transportu . Kierowca za pośrednictwem Internetu szuka nieznajomych pasażerów. Według badań wynika, że ludzie z takich właśnie społeczności internetowych cieszą się bardzo dużym zaufaniem. Znacznie większym niż u świeżo poznanych osób „na żywo”. Ich liczba co weekend wynosi blisko aż 10 tysięcy- a to dane z jednego serwisu internetowego. Po każdej odbytej w ten sposób trasie zarówno pasażer jak i kierowca wystawia oceny i opinie. Wpływa to na ich wiarygodność. Serwis internetowy umożliwia automatyczne wyliczenie kosztów przejazdu. Cena podana przez właściciela samochodu nie podlega negocjacji i nie ulega zmianie, dzięki czemu pasażer może zaplanować sobie podróż oraz wydatki z nią związane. Natomiast kierowca nie ponosi żadnych strat ale też nic ponad to nie zyskuje.

Zobacz też: Podróż przez BlaBlaCar, jak to działa?

Co zatem ich kieruje?

Kierowcy , którzy goszczą w swoich samochodach obcych ludzi charakteryzują się kilkoma wspólnymi motywami i cechami. Głównym tego czynnikiem są oczywiście pieniądze. Według danych w Polsce oszczędzają oni, sumując, około miliona złotych miesięcznie. Natomiast w Europie łączna kwota wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy wynosi blisko 250 milionów euro. Pasażerowie w Polsce za to przebywają miesięcznie średnio 1,6 miliona kilometrów. W Europie łączna ilość przebytych kilometrów wynosi 3 miliardy.

Zobacz też: Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

,,Sharing economy" coraz bardziej popularne w Polsce

Ponad to wielu kierowców jak i pasażerów wykazuje się otwartością, gadatliwością i życzliwością. Wynika to z opinii i ocen zamieszczonych na stronie internetowej zajmującej się tym. W ten sposób mogą spędzić podróż w miłym towarzystwie, a przy tym nie być w niej osamotnionym. Zatem można powiedzieć, że zanika obraz stereotypowego Polaka , który wiecznie tylko narzeka i wszystko krytykuje.
Nie tylko mężczyźni decydują się na taką formę przejazdu. Zaskakujący jest fakt, że wielu kierowców, bo ponad 42%, to kobiety, a ich liczba stale rośnie. Zdobywają nawet lepsze noty w tej kategorii od pasażerów niż mężczyźni. Jeżeli chodzi o wiek właścicieli pojazdów to mieści się on w przedziale 25-40 lat, czyli jest to 45% użytkowników. Na taki środek transportu decydują się w głównej mierze osoby młode. Najliczniejsza grupa wiekowa pasażerów to od 18 do 25 lat i stanowią 48%. Drugą zaś jest przedział wiekowy 26-40 lat (42%).

Zobacz też: Wspólna podróż przez internet

Podsumowanie

Moda na „sharing economy” z dnia na dzień stale rośnie. Ludzie otwierają się na nowe możliwości. Ten stosunkowo nowy trend, który odniósł znaczący sukces na zachodzie, ma szanse wybić się także i w Polsce. Można zaobserwować duży wzrost zainteresowania tym tematem szczególnie u osób młodych. Dla nich jest to idealne rozwianie. Przy niewielkich nakładach mają okazje udać się w wiele podróży oraz poznać ciekawe osoby.

Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK