reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań

Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań

Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań – tak wynika z podsumowania rynku nieruchomości w ostatnim kwartale 2011 r. Gdzie liczba mieszkań od deweloperów zmniejszyła się najbardziej?

W końcu 2011 roku w czterech spośród siedmiu największych ośrodków miejskich w Polsce zwiększyła się liczba nowych mieszkań dostępnych w sprzedaży, ale w trzech oferta deweloperów skurczyła się.  

Ilość nowych mieszkań wyraźnie zwiększyła się w Krakowie (o 15,3 proc.), we Wrocławiu (15,1 proc.) i w Katowicach (11,1 proc.). W Gdańsku oferta deweloperska wzrosła już tylko nieznacznie, bo o 0,9 proc. Z kolei w Warszawie, Poznaniu i Łodzi wybór nowych mieszkań zmniejszył się. Obniżka podaży nie była duża, wyniosła w tych miastach od ok. 3 do 4,6 proc., ale tendencja spadkowa to nowość. Od kilku lat bowiem oferta deweloperska we wszystkich miastach stale rosła.

Gdzie oddano najmniej mieszkań?

Spadek ilości mieszkań w ofercie deweloperów w trzech miastach świadczy o tym, że ich liczba nowych budów zmniejsza się. Przewidywania, które wskazywały na to, że inwestorzy wprowadzą do sprzedaży więcej projektów przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, która nakłada na nich znaczne obowiązki, wydają się być nieuzasadnione. Na decyzje o wstrzymywaniu nowych inwestycji rzutuje zapewne wysokość podaży, która w niektórych miastach jest rekordowo duża. Poza tym deweloperzy biorą pod uwagę malejącą zdolność kredytową Polaków, którą ograniczyła szczególnie zapowiadana wcześniej, a obowiązująca od początku 2012 Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego.     

Zobacz także: Kawalerki ustępują mieszkaniom kompaktowym?

Na największym w kraju placu budowy – w Warszawie dostępnych jest obecnie 18,5 tys. nowych mieszkań. W Krakowie czeka na nabywców 9,2 tys. lokali, a na trzecim co do wielkości, wrocławskim rynku pierwotnym można wybierać spośród 8,3 tys. mieszkań. Co ciekawe, w tym mieście w ciągu ostatnich dwóch lat liczba nowych mieszkań wzrosłą dwukrotnie.

Lubimy kawalerki?

Wraz z ewolucją potrzeb kupujących zmienia się struktura mieszkań wprowadzanych na rynek przez deweloperów. Na przestrzeni kilku ostatnich kwartałów udział kawalerek w największych miastach obniżył się. Powodem jest niewielkie zainteresowanie kupujących mieszkaniami jednopokojowymi. Wzrasta za to popyt na tzw. mieszkania kompaktowe, czyli oferujące określoną liczbę pokoi przy najmniejszej powierzchni lokalu.

Zobacz także: Mieszkania z rynku pierwotnego są coraz tańsze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań.
Deweloperzy oddali do użytku mniej mieszkań.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama