Brak planu miejscowego a decyzja o warunkach zabudowy
Aktualizacja: 25.11.2020
Decyzja o warunkach zabudowy może być rozwiązaniem dla braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomości. Jakie znaczenie ma właściwie przeprowadzona analiza urbanistyczna i prawna? »
Budowa zbiornika na wody opadowe bez pozwolenia na budowę
Aktualizacja: 30.10.2020
Ustawodawca wprowadza zmianę przepisów prawa budowlanego wyłączającą budowę zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3 z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. »
Jakie są kary za nielegalne projektowanie i wykonywanie robót budowlanych?
Aktualizacja: 20.10.2020
Prawo budowlane określa zasady odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przepisów przy projektowaniu lub wykonywaniu robót budowlanych. A orzekanie w tym zakresie następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. »
Jakie kary grożą za nielegalne prowadzenie prac budowlanych?
Aktualizacja: 16.10.2020
Prawo budowlane określa zasady odpowiedzialności za wykonywanie robót budowlanych z naruszeniem prawa. Jakie kary grożą w przypadku prowadzenia prac budowlanych bez stosownych uprawnień? A także, co grozi za zły stan techniczny obiektu budowlanego i nieprzestrzeganie obowiązku usunięcia uszkodzeń? »
Jak zalegalizować samowolę budowlaną?
Aktualizacja: 06.10.2020
Od 19 września 2020 r. pojawiło się szereg istotnych zmian w prawie budowlanym. Nowe regulacje wprowadziły odrębne postępowanie w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem ustawy, tj. dotyczące legalizacji samowoli budowlanych. »
Nowe prawo budowlane 2020 - co powinien zawierać projekt budowlany?
Aktualizacja: 28.09.2020
Obszerne zmiany w prawie budowlanym, które obowiązują od 19 września 2020 r., objęły także zakres i treść projektu budowlanego. Obecnie na projekt budowlany składają się projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Przyjrzyjmy się nowym regulacjom, co obecnie obejmuje i jakie elementy powinien zawierać każdy z tych trzech projektów. »
Nowelizacja prawa budowlanego 2020. Przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego
Aktualizacja: 28.09.2020
Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r., ma przede wszystkim przyspieszyć i uprościć procedury inwestycyjno-budowlane. - Chcemy, żeby w Polsce domy i osiedla powstawały szybciej - powiedział wiceminister rozwoju Robert Nowicki. »
Ustawa Prawo budowlane 2020 - tekst jednolity (stan na 19 września 2020 r.)
Aktualizacja: 15.10.2020
Ustawa Prawo budowlane 2020 - tekst jednolity (wersja obowiązująca od 19 września 2020 r.). »
Aktualizacja: 28.09.2020
W ramach zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie 19 września 2020 r., przeredagowano brzmienie przepisów i w jednym miejscu zebrano wszystkie przypadki, kiedy można prowadzić inwestycje bez pozwolenia na budowę - na podstawie zgłoszenia oraz bez niego (w art. 29). Do tej pory regulacje były porozrzucane w różnych artykułach. Dzięki porządkom inwestorom łatwiej teraz jest ustalić, jakie wymogi dotyczą ich konkretnej inwestycji. Przy okazji poszerzono katalog rodzajów inwestycji i wprowadzono pewne modyfikacje. Przybliżamy zatem wykaz inwestycji, wskazując przy tym, jakich zmian dokonano, zaznaczając je łososiowym kolorem tła. »
Nowelizacja prawa budowlanego - zmiany od 19 września 2020 r.
Aktualizacja: 28.09.2020
Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co przełoży się na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w Prawie budowlanym. W sobotę, 19 września 2020 r., weszła w życie nowelizacja ustawy. Jednym z celów zmian jest deregulacja. Znikają także absurdy, takie jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, paczkomatów czy innych tego typu urządzeń. Wzmacnia się też stabilność działań inwestora. »
Czy nowe prawo budowlane ułatwi proces inwestycyjny?
Aktualizacja: 26.08.2020
Już 19 września 2020 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany prawie budowlanym. Nowe regulacje jednoznacznie wskażą kto jest, a kto nie jest stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory były z tym poważne problemy. Czy nowe przepisy ułatwią proces inwestycyjny? »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”