Kategorie

Opel Vectra A: demontaż manualnej skrzyni biegów

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A demontaż manualnej skrzyni biegów
Opel Vectra A demontaż manualnej skrzyni biegów
Moto.wieszjak.pl
Konieczność demontażu skrzyni biegów nie musi wiązać się z wizytą w warsztacie. W poradniku tym pokażemy jak wyjąć manualną skrzynię biegów w Oplu Vectra A.

Naprawa skrzyni biegów wymaga pewnego doświadczenia. Praktycznie operacja to jest niemożliwa do wykonania w warunkach garażowych. Przede wszystkim na naprawach skrzyń biegów należy się znać. Kupno używanej może wynieść nas znacznie taniej niż naprawa obecnej. Do wymontowania samej skrzyni nie należy demontować silnika. Zanim zaczniemy jakiekolwiek pracę warto zapewnić sobie odpowiednie zaplecze narzędzi.

Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż zamka drzwi

Całą pracę najlepiej wykonywać z wykorzystaniem kanału lub podnośnika warsztatowego. Sam lewarek i podstawki to zbyt duże ryzyko. Nie polecamy tradycyjnego lewarka w tym przypadku. Na początku należy odłączyć przewód masowy od akumulatora. Następnie luzujemy śrubę obejmy znajdującej się na drążku odpowiedzialnym za sterowanie zmianą biegów. Teraz musimy rozpiąć sterowanie skrzynią biegów.

W tym celu ustawiamy dźwignię na 4 lub 2 bieg. Wyjmujemy za pomocą śrubokręta klamrę zabezpieczającą na końcówce gwintowanej linki sprzęgła. Bierzemy łyżkę metalową do montażu opon i odciągały dźwignię wyłączania sprzęgła i odłączamy linkę od sprzęgła. Następnie odłączamy przewody elektryczne od wyłącznika świateł cofania. Kolejny krok to odłączenie linki prędkościomierza.

W tym celu musimy wykręcić ze skrzyni biegów nakrętkę kołpakową i wyjąć linkę. W modelach z układem wtryskowym Motronic występuje czujnik drogomierza. W tych autach należy oddzielić połączenie wtykowe. Teraz odkręcamy trzy śruby (na górze), które łączą skrzynię biegów z silnikiem. Następnie należy zamocować belkę pomiędzy dwoma błotnikami (rynienkami błotników). Podpinamy ją do uch silnika za pomocą łańcuchów i odpowiednio naciągamy je.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana termostatu

W przypadku braku takiej belki możemy posłużyć się odpowiedniej grubości rurą, która będzie bezpośrednio nad silnikiem. W miejscu oparcia (rynienki błotnika) należy podłożyć dwa drewniane klocki. Łańcuchy można zastąpić linkami. Pamiętajmy, żeby nie opierać rury na błotnikach. Doprowadzi to do ich uszkodzenia, pod względem blacharskim i lakierniczym.

Teraz luzujemy śruby koła i unosimy samochód. Jeśli korzystamy z kanału to unosimy auto i podpieramy je na „kobyłkach”. Zdejmujemy przednie koła a następnie demontujemy przednią rurę wylotową. Kolejny krok to zdemontowanie sanek. Odkręcamy od zwrotnic przeguby kulowe wahaczy i odkręcamy tylną podporę skrzyni biegów. Teraz podstawiamy odpowiednio duże zabezpieczenie pod ramę i odkręcamy śruby mocujące. Mocowania te są bardzo solidne więc należy użyć bardzo dużo siły w celu wykręcenia.

Kolejny krok to demontaż półosi napędowych. Dokładny opis znajduje się w oddzielnym poradniku. Po wyjęciu ich zacznie wypływać olej ze skrzyni biegów. Chcąc tego uniknąć należy zatkać otwory po wyjętych półosiach. Same półosie podwieszamy do podwozia za pomocą drutów. Podczas montażu pamiętajmy o użyciu nowych pierścieni uszczelniających półosi.

Teraz odkręcamy wspornik zawieszenia przedniego lewego przy silniku. Następnie wykręcamy przewód masy od pokrywy skrzyni biegów. W tym momencie opuszczamy samochód i opuszczamy silnik na około 5 – 7 centymetrów. Dźwignia przełączania sprzęgła będzie poniżej podłużnicy. Teraz ponownie unosimy samochód i wyjmujemy wałek sprzęgłowy z tarczy sprzęgła i wałka głównego.

Zobacz też: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Podpieramy skrzynię biegów za pomocą specjalnego podnośnika lub metalowej ramy podtrzymującej. Odkręcamy od skrzyni biegów blaszaną osłonę oraz wykręcamy śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem. W tym momencie pozostaje nam odciągnąć skrzynię od silnika i wyjąć ją do dołu.

Do demontażu skrzyni przyda nam się pomoc drugiej osoby. Należy robić to bardzo ostrożnie. Pod żadnym pozorem nie wolno jej opierać na czopie wałka sprzęgłowego, na przegubie drążka zmiany biegów, na dźwigni wyłączania sprzęgła, napędzie prędkościomierza czy na wyłączniku świateł cofania.

Przechodzimy do montażu. Pierwszy krok to sprawdzenie stanu sprzęgła. Przede wszystkim kontrolujemy czy tarcza dociskowa nie jest porysowana lub popękana z przegrzania. Jeżeli sprzęgło ma uszkodzone lub luźne nity to należy je wymienić. Oczywiście nie ma konieczności zakupu nowego. Istnieją firmy trudniące się regeneracją sprzęgieł. Oddanie tarczy sprzęgła do „nabicia” wychodzi znacznie taniej niż zakup nowej.

Teraz z pomocą drugiej osoby podnosimy skrzynię biegów i przykładamy ją do silnika. Wkręcamy delikatnie wszystkie śruby mocujące a na koniec dokręcamy je momentem 75Nm. Następnie montujemy osłonę sprzęgła i montujemy je. Instalujemy sprzęgło i wciskamy wałek sprzęgłowy. Przykręcamy przewód masy do skrzyni biegów. W silniku C20XE należy zwrócić szczególną uwagę, żeby nie przetrzeć przewodu o element pokrywy przedziału silnika. Jest on z bardzo twardego plastiku.

Montujemy do skrzyni biegów wspornik lewego przedniego zawieszenia silnika i dokręcamy poduszkę skrzyni jednocześnie wyrównując ustawienie skrzyni biegów. Kolejny krok to zamontowanie półosi napędowych. Odpowiedni opis znajduje się w oddzielnym poradniku. Następnie montujemy sanki wraz z zawieszeniem przednim. Instalujemy drążek zmiany biegów na sworzeń dźwigni pośredniej. Nie należy regulować dźwigni, zrobimy to na samym końcu.

Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż miski olejowej

Montujemy przednią rurę wydechową, śruby zabezpieczamy preparatem odpornym na działanie wysokich temperatur. Teraz zakładamy przednie koła i dokręcamy śruby. Opuszczamy samochód i dociągamy je solidnie. Teraz zdejmujemy belkę podtrzymującą silnik, która znajduje się nad nim. Dokręcamy górne śruby łączące skrzynię biegów z silnikiem. Śruby powinny być dokręcone momentem 75Nm.

Podłączamy przewody elektryczne do wyłącznika świateł cofania i wkładamy linkę prędkościomierza w gniazdo przy skrzyni biegów oraz dokręcamy nakrętkę. Jeżeli nasz silnik wyposażony jest w układ Motronic to należy podłączyć przewód elektryczny do skrzyni biegów. Teraz należy zainstalować linkę sprzęgła. Wkładamy w ścianę czołową linkę sprzęgła i podłączamy ją do pedału sprzęgła.

Sprawdzamy czy jest solidnie zamocowana i zaczepiamy sprężynę odciągającą. Mocujemy drugi koniec linki w dźwigni wyłączania sprzęgła bezpośrednio przy skrzyni biegów. Sprawdzamy poziom oleju w skrzyni biegów. Robimy to wykręcając korek kontrolny. Prawidłowy stan jest wtedy gdy olej sięga dolnej krawędzi otworu. Na końcu pozostaje nam wyregulowanie mechanizmu zmiany biegów.

Zobacz też: Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Zdejmujemy mieszek z tunelu i odwijamy go. Ustawiamy dźwignię zmiany biegów w pozycję neutralną. Teraz unosimy samochód stawiamy go na podstawkach. Luzujemy śrubę na obejmie drążka zmiany biegów. Wyjmujemy zaślepkę z pokrywy mechanizmu zmiany biegów. Przekręcamy drążek zmiany biegów w lewo do momentu aż da się włożyć do końca specjalny przyrząd do regulacji.

Jak wiadomo nie każdy ma dostęp do takiego narzędzia. Dlatego można je zastąpić tradycyjnym wiertłem o średnicy 5mm. w tym momencie przyda nam się pomoc drugiej osoby. Musi ona ustawić drążek zmiany biegów na luz, w położeniu do włączenia biegów 1 i 2. Lewarek zmiany biegów powinien bez żadnych problemów dotykać do ogranicznika. W tym położeniu dokręcamy śrubę obejmy.

Sprawdzamy czy biegi przełączają się poprawnie, w razie potrzeby ponownie regulujemy. Zatykamy otwór nową zaślepką i odbywamy jazdę próbną.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jak Zafira z Zafirą, czyli porównanie generacji A i B

  Zafira A i B przypominają ojca i syna. Swoje odpracowali, następców się dorobili, więc czas posiedzieć i pogadać. Jak ojcu i synowi na emeryturze?

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.