| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Wymiana oleju w skrzyni biegów

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Większość kierowców zapomina o potrzebie wymiany, bądź sprawdzaniu stanu oleju przekładniowego, mając na względzie zalecenia producentów pojazdów.

W większości książek obsługi znajdziemy w tabelach informacje, iż wymiany oleju przekładni manualnych się nie przewiduje, bądź następuje przy bardzo dużych przebiegach, jeżeli auto jest wykorzystywane w tzw. „trudnych warunkach” – eksploatacja jako taksówki, karetki, itd. Inaczej ma się sprawa w automatycznych skrzyniach biegów.

Są one bardziej wymagające i wymiany oleju dokonujemy, w zależności od zaleceń producenta, przy przebiegach wahających się od 50 do ok 100 tys. km.

W przekładniach manualnych optymalny poziom to taki, w których lustro oleju jest na poziomie korka wlewowego. W skrzyniach biegów automatycznych zazwyczaj mamy do czynienia z bagnetem, przypominającym ten do sprawdzana stanu oleju silnikowego. Częstsze wymiany oleju w skrzyniach automatycznych spowodowane są między innymi tym, iż podczas zlewania zużytego oleju, ok. 40% pozostaje nadal w magistrali olejowej przekładni. Korek spustowy jak i wlewowy znajdują się w większości aut w dolnych okolicach skrzyni biegów, dlatego też niezbędne jest uniesienie auta, aby dokonać kontroli bądź wymiany oleju.

Zobacz również: Jak dbać o sprzęgło?

W zależności od tego czy mamy do czynienia ze skrzynią automatyczną czy też manualną, używamy różnych typów olejów. Oleje klasyfikowane są wg klas jakościowych (API) oraz lepkościowych (np. 75W90). Skrzynie automatyczne, z reguły, wymagają stosowania oleju typu ATF. Przy doborze oleju przekładniowego należy się ściśle stosować do zaleceń producentów, aby zapewnić przekładni jak najdłuższy żywot.

Zobacz również: Dlaczego silnik ma za wysoką temperaturę i jak to naprawić?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »