REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uruchamiać silnik Diesla zimą?

Jakubowski Ryszard
Aby silnik rozpoczął normalną pracę, należy włączyć rozrusznik na kilka sekund. Fot. newspress
Aby silnik rozpoczął normalną pracę, należy włączyć rozrusznik na kilka sekund. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Z uruchomieniem sprawnego silnika wysokoprężnego w temperaturach dodatnich lub nieco poniżej zera nie ma najczęściej żadnych problemów. Jednak na naszych drogach można spotkać mnóstwo aut z silnikami, które lata świetności mają już za sobą,. Podpowiadamy, jak uruchamiać silnik Diesla zimą.

Po podgrzaniu świec żarowych wystarczy włączyć rozrusznik na kilka sekund, aby silnik rozpoczął normalną pracę. O wiele gorzej wygląda to podczas silnych mrozów. 

REKLAMA

Na czym polega praca silnika wysokoprężnego?

Praca silnika wysokoprężnego polega na tym, że paliwo zapala się w jego cylindrach w wyniku trafienia na powietrze o odpowiedniej temperaturze, które powstaje w procesie sprężenia go do pożądanego ciśnienia. Jeżeli nie uda się uzyskać odpowiedniej temperatury, zapłon nie nastąpi. Częściowo pomagają w rozruchu zimnego silnika świece żarowe umieszczone w głowicy silnika tak, aby trafiło na nie rozpylone przez wtryskiwacz paliwo. Po osiągnięciu właściwej temperatury są one automatycznie wyłączane.

Zobacz również: Jak przygotować do zimy auto z LPG?

Podczas dużych mrozów może się jednak okazać, że temperatura świec żarowych, tkwiących w bardzo zimnym silniku spadnie tak szybko, iż nie zdąży się od nich zapalić paliwo. Dlatego można przed uruchomieniem rozrusznika włączyć je kilkakrotnie (po zgaśnięciu kontrolki wyłączyć a następnie szybko włączyć stacyjkę w pozycję „Grzanie”). Ten zabieg niestety skraca żywotność świec żarowych, ale czasami okazuje się skuteczny i silnik zaczyna pracować. 

Dlaczego silnik wysokoprężny nie chce się zapalić?

REKLAMA

Jedną z przyczyn z powodu, których silnik wysokoprężny nie chce zapalić, jest zgęstnienie paliwa tak duże, iż nie jest ono w stanie przepłynąć przez mikrokanaliki w filtrach. Przy dużym mrozie olej napędowy może przyjąć postać śmietany, a wówczas uruchomienie silnika jest niemożliwe. Dlatego należy zadbać, aby przed nadejściem zimy co najmniej kilka razy zatankować zimowy olej napędowy, aby całkowicie usunąć ze zbiornika i przewodów resztki letniego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed gęstnieniem oleju napędowego ratuje często dodanie do niego niewielkiej ilości benzyny ekstrakcyjnej. Nie wolno dodawać benzyny silnikowej, gdyż jej składniki mają za zadanie przeciwdziałać samozapłonowi, a praca silnika wysokoprężnego polega właśnie na samozapłonach. Dodawanie benzyny ekstrakcyjnej do oleju napędowego powinno być nacechowane rozsądkiem – nie jest to typowe paliwo dla tego rodzaju silników. Przed ćwierćwieczem zalecano, aby nie przekroczyć 5% zawartości benzyny w paliwie silnika wysokoprężnego. Dziś, kiedy postęp technologiczny zrobił wielki krok naprzód, wydaje się, że dodatek nie przekraczający 1% powinien być wystarczający. A więc przy każdym tankowaniu można dolać nie więcej, niż pół litra benzyny ekstrakcyjnej na każde 50 litrów ON i to tylko przy temperaturach poniżej – 30 stopni Celsjusza.

Zobacz też: Jak stosować środki przeciw parowaniu szyb?

Czego należy unikać?

Należy unikać intensywnego podgrzewania miski olejowej przed rozruchem silnika. Nie stosować podgrzewania zasysanego przez silnik powietrza przy pomocy palących się gazet, wkładanych w kolektor ssący silnika lub do obudowy filtra powietrza. Powstający podczas spalania papieru dwutlenek węgla skutecznie utrudni rozruch silnika. Można także wywołać pożar pod maską przy nieostrożnym obchodzeniu się z otwartym ogniem.

W rozruchu zimnego silnika pomoże podgrzanie go za pomocą dmuchawy elektrycznej. Podgrzewa się nią sam blok silnika, jego miskę olejową oraz okolice filtru paliwa, z zachowaniem daleko posuniętej ostrożności. Nie występuje przy tym ryzyko, że do oleju w misce olejowej przedostaną się zanieczyszczenia, które mogą znajdować się na jej dnie. 

Zobacz również: Jak przygotować silnik diesla do zimy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA