reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Opel Vectra A: demontaż miski olejowej

Opel Vectra A: demontaż miski olejowej

Uszkodzona miska olejowa wymaga jak natychmiastowej wymiany. Brak oleju w silniku może doprowadzić do jej uszkodzenia. Poniżej znajduje się opis wymiany miski olejowej w samochodzie Opel Vectra A.

Jeżeli pod naszym samochodem pojawiają się kałuże oleju to znak, że wystąpiła nieszczelność. W celu zlokalizowania usterki należy unieść samochód. Nie należy zaklejać całej miski silikonem bo jest to rozwiązanie na krótko. Oczywiście demontaż nie jest wykonywany tylko i wyłącznie w przypadku awarii. Niektóre prace przy silniku wymagają wymontowania miski olejowej.

Cały proces demontażu i montażu przebiega w taki sam sposób we wszystkich silnikach oprócz 1.7. W przypadku tej jednostki wymagane są dodatkowe czynności. Właściciele Vectry A wyprodukowanej po wrześniu 1995 – silnik X20XEV powinni wiedzieć, że w ich autach zastosowana została dwuczęściowa miska olejowa.

Zobacz też: Volkswagen Passat czy Opel Vectra?

Na początku należy podnieść samochód do góry. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z platformy warsztatowej lub ustawienie auta nad kanałem. Nie zalecamy korzystania z lewarka i podstawek. Jest to niebezpieczne a dodatkowo wykonywanie tej pracy z takiej pozycji jest mało komfortowe. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to wymontowanie przedniej rury wydechowej. W tym celu odkręcamy ją od kolektora wydechowego. Jeżeli śruby będą mocno zapieczone to należy polać je odrdzewiaczem i poczekać chwilę. W razie niepowodzenia należy powtórzyć operację.

Kolejny krok to spuszczenie oleju silnikowego. Podkładamy pod silnik puste naczynie i wykręcamy z miski olejowej korek spustowy oleju. Należy robić to bardzo ostrożnie, na początku olej wypłynie z dużym impetem i może dojść do poparzenia. Czekamy aż spłynie cały olej i zakręcamy korek spustowy używając nowej uszczelki.

Warto przyjrzeć się czy w oleju nie znajdują się metalowe opiłki. Jeżeli będzie nawet najmniejsza ilość to jest to dla nas informacja, że w naszym silniku jest usterka w postaci zatarcia. Sprawdzamy czy korek spustowy jest solidnie dokręcony i opuszczamy samochód. Następnie odpinamy przewód elektryczny od czujnika poziomu oleju jeśli jest wkręcony w miskę olejową.

Teraz odkręcamy śruby mocujące miskę olejową i zdejmujemy ją. Należy mieć pod ręką kilka szmat, ponieważ najprawdopodobniej wypłynie pewna ilość oleju. Następnie odkręcamy wspornik rurki prowadzącej bagnet do sprawdzania poziomu oleju. Na końcu wyjmujemy odrzutnik oleju jeśli występuje w naszej wersji silnikowej.

W przypadku silnika 1.7 demontaż miski przebiega w podobny sposób z tą różnicą, ze najpierw odkręcamy śruby mocujące dolną część miski olejowej po czym zdejmujemy ją. W drugiej kolejności odkręcamy śruby mocujące górną część miski olejowej i również demontujemy tą część miski.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama