reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Elektronika/Elektryka > Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?

Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?

Wiele usterek unieruchamiających pojazd często wynika z drobnych problemów. Nie zawsze, gdy nasze auto zatrzyma się na poboczu, musimy od razu dzwonić po pomoc.

Pierwszą niespodzianką, jaka może nas spotkać, jest awaria alternatora. Odpowiada on za ładowanie akumulatora w czasie, gdy silnik pracuje. Jednak nie oznacza to od razu, że musimy go wymienić. Po przekręceniu kluczyka usłyszymy tylko trzask z komory silnika. Według informacji ze stacji diagnostycznych, najczęstszym powodem jest zużycie szczotek alternatora, które utrudniają przepływ prądu do rozrusznika. 

Zobacz również: Co zrobić, gdy silnik nie ma pełnej mocy?

Skutecznym, ale krótkotrwałym sposobem jest lekkie uderzenie alternatora twardym narzędziem. Powinno się powtórzyć tę czynność kilka razy. Spowoduje to obruszenie osadu i pozwoli chwilowo na swobodny przepływ prądu i ładowanie. W serwisie możemy spodziewać się diagnozy o awarii alternatora i konieczności jego wymiany na nowy. Taka usługa będzie nas kosztować przynajmniej dziesięć razy tyle, co wyczyszczenie alternatora i wymiana szczotek na nowe. Lecz nie tylko to może być powodem unieruchomienia alternatora. Często przyczyną są również kable. Należałoby również sprawdzić, czy któryś z nich się nie odczepił lub nie został uszkodzony wskutek kontaktu z elementami o wysokiej temperaturze.

Również rozrusznik często podlega podobnej awarii. Zabrudzenie w wyniku zużycia powoduje ograniczenie przepływu prądu. Tutaj również możemy spodziewać się diagnozy, że został uszkodzony i będziemy namawiani do zakupu nowego. Na szczęście rozrusznik możemy także zdemontować i wyczyścić, co może przywróci go do działania.

Zobacz również: Jakie narzędzia są potrzebne do sprawdzenia i napraw instalacji elektrycznej?

Kolejnym rozczarowaniem, jakie może nas spotkać gdy przekręcimy kluczyk, jest brak energii. Przyczyną tego typu awarii często są urządzenia dodatkowego wyposażenia. Jedną z najczęstszych są nieprawidłowo zamontowane systemy zabezpieczeń. W większości aut są one połączone z zamkami oraz czujnikami rozmieszczonymi w całym pojeździe. Często fachowcy zapominają, aby sprawdzić multimetrem poziom ubywającej energii z akumulatora. Nawet minimalny ubytek energii może w ciągu kilku dni rozładować nasz akumulator. Powodem braku energii może być również zapieczona klema akumulatora. Poprzez zdjęcie jej i dokładne wyczyszczenie oraz przykręcenie możemy odzyskać napięcie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama