| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Naprawa > Drobne naprawy > Jakie narzędzia są niezbędne do sprawdzania i napraw instalacji elektrycznej?

Jakie narzędzia są niezbędne do sprawdzania i napraw instalacji elektrycznej?

Do samodzielnego sprawdzenia instalacji elektrycznej i naprawy większości jej usterek, potrzebny jest zestaw podstawowych narzędzi. Poniżej przedstawiamy ich spis.

  1. Oto lista podstawowych narzędzi niezbędnych do sprawdzenia i naprawy instalacji elektrycznej w samochodzie:
  2. 1. Cyfrowy woltomierz z zakresem pomiarowym od 20 V wzwyż. Użyteczny będzie zakres 20-50 V. Nie wolno mierzyć nim wysokiego napięcia na końcówkach przewodów zapłonowych!
  3. 2. Prosty próbnik, złożony z żarówki 5 W i dwóch izolowanych przewodów, z których jeden zakończony jest krokodylkiem, drugi – tzw. końcówką probierczą, czyli szpikulcem w izolowanej oprawce.
  4. 3. Niewielkie wkrętaki: płaski i krzyżakowy.
  5. 4. Szczypce do ściągania izolacji z przewodów.
  6. 5. Szczypce do zaciskania końcówek konektorowych na przewodach. Można zamiast nich stosować wydłużone płaskoszczypy zwężające się ku końcowi.

Woltomierz służy do precyzyjnego określenia wielkości napięcia w danym punkcie instalacji, na przykład na końcówce żarówki czy na dodatnim biegunie akumulatora.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Próbnik z żarówką pozwala ustalić, czy dany punkt instalacji znajduje się pod napięciem. Pozwala na wykrycie przerwy przewodu lub utlenionego styku. Przydatny przy wymianie żarówek o niewielkiej mocy, kiedy trudno ocenić ich stan.

Wkrętaki pomogą przy demontażu obudów lamp, pokrywki skrzynki z bezpiecznikami itd. Typowy wkrętak znajdujący się w zestawie narzędzi, dostarczanych razem z samochodem, nie zawsze pasuje do wszystkich wkrętów, używanych w osprzęcie elektrycznym.

Przy wszystkich pracach z instalacją elektryczną należy bezwarunkowo, po wykryciu uszkodzenia, zdjąć klemę z ujemnego bieguna akumulatora. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

Zobacz również: Jak pożyczać prąd?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »