reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ elektryczny > Jak „pożyczać” prąd?

Jak „pożyczać” prąd?

Bardzo często zimą zdarza się, że mamy problem z uruchomieniem silnika i rozładuje nam się akumulator. Zapalenie silnika bez prądu nie jest możliwe, chyba, że dostarczymy go z zewnątrz. Radzimy jak korzystać z zewnętrznego źródła prądu i jak bezpiecznie uruchomić auto z drugiego akumulatora.

„Pożyczanie” prądu, czyli uruchomienie auta z drugiego akumulatora można przeprowadzić na dwa sposoby:

1. Naładować akumulator z prostownika;
2. Skorzystać z uprzejmości innego kierowcy i wykorzystać akumulator zamontowany w jego samochodzie.

Pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest wykonalne. Drugie – prawie zawsze. Polega ono na tym, aby akumulator z cudzego samochodu podłączyć RÓWNOLEGLE do własnego i tak potężną baterią zmusić silnik do pracy. W tym celu trzeba zastosować dwa przewody o różnych kolorach i odpowiednim przekroju, zakończone z obu stron potężnymi krokodylkami, a raczej – szczypcami, które zakłada się na klemy akumulatorów.

PLUS własnego akumulatora należy bezwarunkowo połączyć z plusem akumulatora w cudzym samochodzie, MINUS z MINUSEM. Błąd kończy się zniszczeniem obu akumulatorów, jeżeli wcześniej nie stopi się któryś z przewodów. Nie wolno łączyć szeregowo akumulatorów. Grozi to spaleniem wszystkich odbiorników prądu w samochodzie.

Zobacz również: Jak oszczędzać prąd w samochodzie?

Jak grube powinny być przewody, łączące akumulatory? Ich przekrój nie może być mniejszy, niż 16 milimetrów kwadratowych. Powinny to być przewody wykonane fabrycznie. Połączenie ich ze szczypcami jest bardzo ważne, nie każdy potrafi je wykonać poprawnie i odpowiednio starannie.

Do „pożyczania prądu” nie nadają się „przewody rozruchowe” kupowane w hipermarketach. W większości przypadków zastosowany w nich przewód ma przekrój rzędu kilku milimetrów kwadratowych, co przy tym zastosowaniu może prowadzić do jego rozgrzania się i zapalenia. Prąd, jaki przez niego płynie, może mieć nawet 100 –150 amperów.

Zobacz również: Gdy auto nie chce odpalić?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama