REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specyfika umowy na obsługę logistyczną

Tobias Jerschke
Jak korzystnie podpisać umowę na obsługę logistyczną
Jak korzystnie podpisać umowę na obsługę logistyczną
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co powinna zawierać umowa na obsługę logistyczną? Najczęściej umowa o współpracy pomiędzy operatorem logistycznym a usługobiorcą wykazuje cechy zarówno umowy składu oraz umowy spedycji.

Umowa o świadczenie usług logistycznych jest umową nienazwaną co oznacza w praktyce, że nie jest ona uregulowana szczegółowo w obowiązujących przepisach prawnych, a strony zawierają taką umowę na zasadzie swobody umów działalności gospodarczej, oczywiście zastosowanie znajdują tutaj przepisy kodeksu cywilnego, w zakresie nie uregulowanym przez strony lub w zakresie norm bezwzględnie i względnie regulujących stosunki umowne pomiędzy stronami. Najczęściej umowa o współpracy pomiędzy operatorem logistycznym a usługobiorcą wykazuje cechy zarówno umowy składu oraz umowy spedycji.

REKLAMA

Umowa typu "LSA"

REKLAMA

Najpopularniejsze na rynku są umowy "Logistics Service Agreement", które są faktycznie rozbudowane i zawierają po kilkanaście stron. Jest to nieuniknione ponieważ procesy logistyczne są skomplikowane i trzeba niejednokrotnie wyjaśniać całą procedurę procesów i definicję poszczególnych etapów, określić parametry jakościowe usług by w przyszłości podczas współpracy nie było jakichkolwiek niedomówień.

Umowa taka powinna określać precyzyjnie wszystkie oczekiwania i obowiązki stron kontraktu, dodatkowo umowa logistyczna zawiera wiele załączników, które opisują procesy, zawierają schematy technologiczne oraz szczegółowe wskaźniki jakościowe KPI.


Załączniki te należy jednak traktować jako integralną część postanowień umowy.
Charakterystyczną cechą umów zawieranych w branży logistycznej jest ich różnorodność co do konstrukcji postanowień takiej umowy w zależności od przedmiotu tej umowy tj. towaru którego dotyczy usługa logistyczna. Nie ma zatem jednego „szablonu” umowy z klientem. Natomiast co do poszczególnych grup usług można wyodrębnić grupę powtarzających się uregulowań o charakterze ogólnym.

Rodzaj towaru decyduje o umowie

REKLAMA

Dodatkowym ważnym aspektem na który należy zwrócić uwagę omawiając kwestię umów pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą w branży logistycznej jest to, że umowy na obsługę logistyczną różnią się między sobą w zależności od tego jakiego towaru dotyczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy konstruowaniu umów logistycznych pamiętać należy nie tylko o normach wynikających z przepisów ogólnie regulujących stosunki umowne wynikających z kodeksu cywilnego ale także należy mieć na uwadze szereg regulacji normujących postępowanie oraz wprowadzających szczególne warunki i unormowania co do konkretnych specyficznych towarów będących przedmiotem obsługi logistycznej.


Takie uregulowania można znaleźć np. w stosunku do branży farmaceutycznej, czy w zakresie towarów niebezpiecznych. Zawierając zatem umowę dotycząca tego typu towarów należy mieć także na względzie te specjalne reżimy postępowania.

Strony umowy na usługę logistyczną: Prawa i obowiązki

Przy zawieraniu umów o świadczenie usług logistycznych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na precyzyjne uregulowanie i uszczegółowienie obowiązków stron i to zarówno w zakresie świadczeń po stronie operatora logistycznego, jego odpowiedzialności za konkretne zdarzenia jak i obowiązków usługobiorcy co do jego obowiązków współdziałania.

Dodatkowo ważnymi aspektem jest również sposób rozliczania oraz okres obowiązywania umowy co wiąże się niejednokrotnie z koniecznością zawarcia w umowie odpowiednich klauzul waloryzacyjnych w stosunku do cen. Nie mniej istotny powinien być paragraf dotyczący ubezpieczenia towarów oraz kar umownych w przypadku niewywiązywania się z kontraktu lub możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy.

Tobias Jerschke, prezes zarządu Kuehne + Nagel Sp. z o.o
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA