Kategorie

Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

Odszkodowania za uszkodzenia spowodowane stanem drogi można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować. Fot. Newspress
Odszkodowania za uszkodzenia spowodowane stanem drogi można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować. Fot. Newspress
inforCMS
Do tego, że polskie drogi nie należą do najlepszych na świecie, nie trzeba nikogo przekonywać. Z tego powodu, są częstą przyczyną uszkodzeń samochodów. Odszkodowania można domagać się od właściciela drogi - zdarzenie trzeba jednak dobrze udokumentować.

Krok 1: Udokumentuj zdarzenie.

Dziury w drodze są w stanie spowodować ogromne szkody w układzie jezdnym samochodu, z urwaniem zawieszenia włącznie. Otrząsnąwszy się z szoku warto rozejrzeć się za świadkami zdarzenia.

Od tego ile i jakiej jakości dowody będziesz w stanie dostarczyć, zależy czy i jak szybko uda ci się uzyskać odszkodowanie.

Zobacz też: Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

W dobie aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych, warto jest zrobić dokładne zdjęcia:

 • uszkodzeń samochodu - jeśli są wystarczająco widoczne (jak np. urwane koło),
 • samego uszkodzenia nawierzchni (np. dziury w asfalcie, pęknięcia nawierzchni),
 • okolicy wraz z przeszkodą – tak, aby można było wskazać dokładne miejsce zdarzenia (na wypadek załatania go przez zapobiegliwe służby),
 • spróbuj uwidocznić na zdjęciu datę i godzinę wypadku – robiąc np. zdjęcie z zegarkiem, lub gazetą z danego dnia.

Rozejrzyj się za świadkami, którzy zgodzą się ewentualnie zeznawać.

Krok 2: udokumentuj wielkość szkód.

Kierując samochód do mechanika, zbierzmy wszystkie faktury i rachunki za naprawę. Odpowiadają one bowiem wartości szkody, jaką ponieśliśmy.

Jeśli samochód nie nadaje się do naprawy lub nie możemy jej przeprowadzić przed uzyskaniem odszkodowania, warto sporządzić wycenę szkód, dokonaną przez biegłego (koszt biegłego będzie stanowił część odszkodowania).

WAŻNE: Jeśli naprawa została objęta w całości odszkodowaniem autocasco (AC) nie możemy występować o dodatkowe odszkodowanie od właściciela drogi. Jeżeli nie objęło całości, możemy wystąpić o zwrot nadwyżki szkody nad odszkodowaniem.

Krok 3: Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za drogę.

W zależności od rodzaju drogi, inna instytucja będzie odpowiedzialna za szkody wynikłe z jej użytkowania:

 • dla dróg krajowych - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,
 • wojewódzkich - zarząd województwa,
 • powiatowych - zarząd powiatu,
 • dla gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Krok 4: wnosimy o zapłatę odszkodowania

Ustaliwszy właściwy organ: musimy wystąpić z wezwaniem do zapłaty naszego roszczenia. W piśmie złożonym do organu musimy przedstawić i załączyć:

 • pisemny wniosek o wypłacenie odszkodowania;
 • dokładnego opisu okoliczności i przebiegu zdarzenia z określeniem daty, godziny i miejsca wypadku oraz powstałych uszkodzeń pojazdu wraz z zebranymi dowodami kserokopię dowodu rejestracyjnego samochodu i prawa jazdy kierowcy;
 • fotografie miejsca zdarzenia, szkic określający przebieg zdarzenia i przyczyny uszkodzenia pojazdu;
 • kształt, rodzaj i wymiary przeszkody;
 • oświadczenia świadków zdarzenia (jeśli ich mamy);
 • informacji o wysokości żądanego odszkodowania wraz z dokumentami uzasadniającymi zgłoszone roszczenia:
  • kosztorysem niezbędnej naprawy,
  • oryginałami rachunków,
  • wyceną rzeczoznawcy,
  • własnymi wyliczeniami.
 • informacje, o tym, w jakim zakresie i w którym towarzystwie jest ubezpieczony pojazd, oraz czy wystąpiono o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia autocasco,
 • informacji o okresie i przebiegu eksploatacyjnym uszkodzonych części.

WAŻNE: W związku z katastrofalnym stanem dróg ich zarządcy są niejednokrotnie ubezpieczeni od szkód wynikłych z ich użytkowania. Pozwala to na łatwiejsze uzyskanie odszkodowania.

Krok 5: Kierujemy sprawę do sądu

Jeśli organ nie zgodzi się z naszym wnioskiem i odmówi wypłaty odszkodowania, lub wypłaci je w zbyt niskiej wysokości, możemy skierować sprawę do sądu cywilnego. Warto w takim wypadku udać się do prawnika.

Zobacz też: Z czym wiąże się wykupienie polisy OC? Poradnik

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.