reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Wyjaśniamy czym jest AC

Wyjaśniamy czym jest AC

Jeżdżąc samochodem musimy być przygotowani na ewentualne, nieprzewidziane zdarzenia, takie jak stłuczki. Jeśli nie chcemy sami ponosić kosztów naprawy auta lub boimy się kradzieży, warto wykupić ubezpieczenie AC.

Jak to działa

Autocasco to rodzaj ubezpieczenia, które wykupujemy dobrowolnie. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC (Odpowiedzialność Cywilna), nie musimy go mieć, aby legalnie poruszać się po polskich drogach.

Może nam się jednak zdarzyć, że spowodujemy stłuczkę, uderzymy w wybiegające na drogę zwierzę, natura nas zaskoczy gradobiciem niszcząc auto lub zostanie ono skradzione. W takim przypadku, bez ubezpieczenia Auto Casco będziemy musieli samodzielnie pokryć koszty naprawy. 

Zobacz również: Jakie są konsekwencje ubezpieczeniowe nietrzeźwości?

Jeżeli jednak zdecydujemy się je wykupić, możemy czuć się bezpieczniej. W przypadku, kiedy to my będziemy sprawcami kolizji lub sprawca ucieknie i nie będzie nam znany, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy zgodnie z warunkami zawartej umowy.

Jeśli uderzymy w zwierzę i nasz samochód ulegnie uszkodzeniu, również będzie przysługiwać nam odszkodowanie. Także w razie gradobicia, powodzi, pożaru, zostanie nam zwrócona kwota ustalona z ubezpieczycielem, która pokryje szkody. Również w przypadku kradzieży będziemy chronieni.

Kiedy AC nie działa

Odszkodowanie z ubezpieczenia AC nie będzie nam przysługiwało, jeśli w trakcie zdarzenia będziemy pod wpływem środków odurzających, takich jak alkohol, narkotyki czy leki. Nie przysługuje nam również wtedy, gdy prowadziliśmy bez ważnych dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego z aktualnym przeglądem technicznym i ubezpieczenia OC. 

Zobacz również: Złamanie przepisów celnych zablokuje odszkodowanie AC

Pamiętajmy też, że wysokość i warunki odszkodowania ubezpieczyciel ustala indywidualnie, a oferty różnych towarzystw mogą się różnić. Przed podpisaniem umowy zapoznajmy się z warunkami ubezpieczenia bardzo dokładnie, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odszkodowanie z ubezpieczenia AC nie będzie nam przysługiwało, jeśli w trakcie zdarzenia będziemy pod wpływem środków odurzających, takich jak alkohol, narkotyki czy leki. Fot. newspress
Odszkodowanie z ubezpieczenia AC nie będzie nam przysługiwało, jeśli w trakcie zdarzenia będziemy pod wpływem środków odurzających, takich jak alkohol, narkotyki czy leki. Fot. newspress

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama