| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego.

Sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć kwotę odszkodowania lub całkowicie zwolnić się z obowiązku jego wypłaty, są różne w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarliśmy umowę. Z tego powodu istotne jest wnikliwe przeanalizowanie podpisywanej umowy oraz ogólnych warunków zawieranego ubezpieczenia. Są jednak sytuacje, w przypadku wystąpienia których, praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe wprowadzają restrykcje dotyczące wypłacanych odszkodowań.

W sytuacji, w której sprawca wypadku był pijany, zakład ubezpieczeń wypłaca należne odszkodowanie poszkodowanemu jednak przysługuje mu prawo regresu w stosunku do sprawcy, na skutek którego będzie on zobowiązany do zwrotu wszelkich poniesionych kosztów. Nie ma od tej zasady wyjątków i jest ona stosowana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeszcze poważniejsze konsekwencje będą w przypadku, gdy w zdarzeniu spowodowanym przez pijanego ktoś poniesie trwały uszczerbek na zdrowiu, wtedy prowadzący po spożyciu alkoholu może być zobowiązany do dożywotniego wypłacania renty poszkodowanemu.

Zobacz także: Jak zmienić ubezpieczenie OC ?

Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC i zostanie nam skradziony pojazd, w którego środku zostały pozostawione kluczyki lub dokumenty, wówczas większość towarzystw ubezpieczeniowych uchyli się od wypłaty odszkodowania na skutek naszego rażącego niedbalstwa.

Podobnie może być potraktowana sytuacja, w której dojdzie do uszkodzenia pojazdu na skutek naszego roztargnienia. Jako przykład, w którym zakład ubezpieczeń wskaże na nasze rażące niedbalstwo, można podać sytuację, gdzie pozostawimy auto zaparkowane na luzie i bez zaciągniętego hamulca ręcznego, w wyniku czego pojazd się stoczy i wyrządzi szkodę. Wówczas możemy dostać odmowną decyzję odnośnie wypłaty odszkodowania.

Również w przypadku kradzieży pojazdu za naszą wschodnią granicą, możemy nie otrzymać należnego odszkodowania. Wynika to z faktu, iż wiele towarzystw ubezpieczeniowych traktuje państwa byłego związku radzieckiego jak „kraje podwyższonego ryzyka kradzieży”, w związku z czym polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje ochrony na ich terytorium. Oczywiście wszystko jest uwarunkowane zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, które są nam dostarczane wraz z umową, również tam powinna być wskazana wysokość dopłaty, jaką powinniśmy wnieść, aby posiadać ochronę ubezpieczeniową podczas podróży na wschód Europy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia
Celem zawieranego ubezpieczenia jest przede wszystkim zapewnienie ochrony finansowej od skutku zaistniałego zdarzenia drogowego. Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »