reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak krok po kroku starać się o odszkodowanie, gdy ktoś porysuje nasz samochód?

Jak krok po kroku starać się o odszkodowanie, gdy ktoś porysuje nasz samochód?

Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. W takim wypadku możemy starać się o odszkodowanie.

Co zrobić w pierwszej kolejności?

Szkodę należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej. Szczegółowe terminy kiedy należy to zrobić określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które dołączone są do polisy. W każdej firmie ubezpieczeniowej termin ten może być inny, np. PZU należy powiadomić nie później niż w ciągu 7 dni od daty zdarzenia.

W zgłoszeniu powinniśmy podać pełne informacje o okolicznościach zdarzenia, tak aby firma ubezpieczeniowa miała jak najwięcej danych i mogła jak najszybciej zająć się ustaleniem odpowiedzialności i wysokości odszkodowania.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania zależy od stwierdzonego przez rzeczoznawcę zakresu uszkodzeń. Na tej podstawie zostanie skalkulowany koszt usunięcia uszkodzeń samochodu i w takiej wysokości ubezpieczyciel wypłaci nam odszykowanie.

Zobacz również: Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Ustalony koszt może być pomniejszony procentowo lub kwotowo ze względu na wcześniejsze uszkodzenia nie mające związku przyczynowo-skutkowego z rozpatrywanym roszczeniem. Oprócz tego wysokość odszkodowania może być ograniczona procentowo na przykład o amortyzację, czy udział własny.

Na wysokość należnego odszkodowania wpływ mają też takie czynniki jak: rodzaj, wiek oraz szczególne cechy pojazdu, a także wariant i zakres ubezpieczenia jakie posiadamy.

Zobacz również: Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Istnieją sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Decydując się na polisę autocasco i podpisując umowę warto więc zawsze sprawdzić jakie zdarzenia nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Jednym z wyłączeń jest np. sytuacja, gdy szkoda została spowodowana przez kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości. Klient może nie uzyskać też odszkodowania jeśli poda nieprawdziwe dane dotyczące okoliczności powstania szkody lub nie posiada ważnego dowodu rejestracyjnego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco.
Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama