| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak krok po kroku starać się o odszkodowanie, gdy ktoś porysuje nasz samochód?

Jak krok po kroku starać się o odszkodowanie, gdy ktoś porysuje nasz samochód?

Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco. W takim wypadku możemy starać się o odszkodowanie.

Co zrobić w pierwszej kolejności?

Szkodę należy zgłosić jak najszybciej do firmy ubezpieczeniowej. Szczegółowe terminy kiedy należy to zrobić określone są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które dołączone są do polisy. W każdej firmie ubezpieczeniowej termin ten może być inny, np. PZU należy powiadomić nie później niż w ciągu 7 dni od daty zdarzenia.

W zgłoszeniu powinniśmy podać pełne informacje o okolicznościach zdarzenia, tak aby firma ubezpieczeniowa miała jak najwięcej danych i mogła jak najszybciej zająć się ustaleniem odpowiedzialności i wysokości odszkodowania.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania zależy od stwierdzonego przez rzeczoznawcę zakresu uszkodzeń. Na tej podstawie zostanie skalkulowany koszt usunięcia uszkodzeń samochodu i w takiej wysokości ubezpieczyciel wypłaci nam odszykowanie.

Zobacz również: Czy towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć odszkodowanie?

Ustalony koszt może być pomniejszony procentowo lub kwotowo ze względu na wcześniejsze uszkodzenia nie mające związku przyczynowo-skutkowego z rozpatrywanym roszczeniem. Oprócz tego wysokość odszkodowania może być ograniczona procentowo na przykład o amortyzację, czy udział własny.

Na wysokość należnego odszkodowania wpływ mają też takie czynniki jak: rodzaj, wiek oraz szczególne cechy pojazdu, a także wariant i zakres ubezpieczenia jakie posiadamy.

Zobacz również: Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania?

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

Istnieją sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Decydując się na polisę autocasco i podpisując umowę warto więc zawsze sprawdzić jakie zdarzenia nie są objęte ochroną ubezpieczeniową.

Jednym z wyłączeń jest np. sytuacja, gdy szkoda została spowodowana przez kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości. Klient może nie uzyskać też odszkodowania jeśli poda nieprawdziwe dane dotyczące okoliczności powstania szkody lub nie posiada ważnego dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco.
Zarysowanie auta, zarówno w wyniku świadomego, jak i nieświadomego działania osoby trzeciej wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach autocasco.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »