Kategorie

Kurorty narciarskie w Polsce: Podkarpacie

Izabela Miernikiewicz
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.
Po Małopolsce czas na Podkarpacie. Ośrodki narciarskie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardziej kameralną, lecz interesującą alternatywą dla przepełnionego Zakopanego czy Szklarskiej Poręby.

Województwo podkarpackie jest bogate w walory przyrodnicze i krajoznawcze. Turysta może liczyć na piękne krajobrazy podczas wędrówek i ciekawe zabytki, a także teren do odpoczynku - także zimą. Na mapie zimowych kurortów można znaleźć kilka miejscowości godnych odwiedzenia.

Zobacz też: Narty w Polsce: Małopolska

Ustrzyki Dolne

Jest to największy ośrodek narciarski na Podkarpaciu, położony w pobliżu wschodniej granicy Polski. Posiada dwie stacje - Laworta (długość tras ponad 3,5 km) i Gromadzyń (długość tras ok. 2,5 km). Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Pierwsza stacja posiada trzy wyciągi oraz oferuje wypożyczalnie, serwis sprzętu i szkółkę narciarską. Z górnych partii prowadzą dwie nartostrady o największej różnicy poziomów na tym obszarze, jedna dla zaawansowanych, a druga dla początkujących. Dla tych drugich przygotowano także specjalny wyciąg przeznaczony do nauki. Gromadzyń z kolei posiada cztery wyciągi i trzy różne trasy. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Nie brakuje też wypożyczalni i szkółki narciarskiej.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Słowacja

Arłamów

Miejscowość położona na północ od Ustrzyk Dolnych. Działają tu dwa wyciągi orczykowe i funkcjonują trzy trasy: bardzo łatwa, łatwa i trudna. Stok jest nasłoneczniony, oświetlony oraz naśnieżany, dzięki czemu jest tu odpowiednia warstwa śniegu nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje. Warunki narciarskie utrzymują się tutaj od połowy grudnia do połowy marca.

Babica

Stacja narciarska "Lodowiec Babica" położona jest na wysokości 320 m n.p.m., w odległości 17 km od Rzeszowa. Do dyspozycji narciarzy są trzy wyciągi i dwie oświetlone trasy o łącznej długości prawie 1 km. Przyjazny teren dla początkujących. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Norwegia

Karlików

Wyciąg położony jest na północnym stoku góry Kamień. W Karlikowie do dyspozycji są dwie trasy o długości 1200 metrów i jeden wyciąg do nauki jazdy dla dzieci i początkujących. Teren jest oświetlony, dośnieżany i ratrakowany. Na dole stacji istnieje możliwość noclegu, oraz wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Od sezonu 2011/12 czynny jest snowpark dla miłośników deski. Istnieje również możliwość skorzystania z usług instruktora narciarstwa i snowboardu.

Bystre

Miejscowość położona w Zachodnich Bieszczadach, w pobliżu Baligrodu. Ośrodki wczasowe w okolicy zapewniają bazę noclegową i gastronomiczną. Na turystów czeka jeden wyciąg, którym można wjechać na szczyt góry Dzidowej i dwie trasy narciarskie, oświetlone i naśnieżane. Jedna z nich przeznaczona jest dla początkujących, zaś druga dla zaawansowanych. Przy dolnej stacji znajduje się wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska.

Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Gogołów

Stacja Pod Dziedzicem oddalona o 30 min jazdy autem od Rzeszowa. Są tu dwa pojedyncze wyciągi orczykowe o długości 500 metrów każdy. Trasy są sztucznie naśnieżane oraz oświetlone. Można także skorzystać z wypożyczalni, bufetu, szkółki narciarskiej oraz parkingu.

Puławy Górne

W środkowej części Beskidu Niskiego, na szczycie góry Kiczery znajduje się Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki, który oferuje trzy wyciągi dla narciarzy i snowboardzistów. Przygotowano trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności (bardzo łatwa, średnia i trudna). Dla początkujących udostępniono krótki wyciąg do nauki jazdy, a dla narciarzy wolących bieganie, trasę biegową. Stok jest oświetlany i naśnieżany. Przy parkingu znajduje się wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarska (narciarstwa i snowboardu) i bar. Znajdujący się w ośrodku snowpark został zmodernizowany na sezon 2011/12, zainstalowano wyciąg talerzykowy, nagłośnienie i urozmaicono tor przeszkód. Zaletą ośrodka jest bardzo długi na tym obszarze sezon narciarski, rozpoczynający się w listopadzie i trwający do końca kwietnia.

Zobacz też: Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Cisna

Bacówka w Cisnej położona na 668 m n.p.m. znajduje się u podnóża góry Hon. Wyciąg i trasa przy bacówce ,,Pod Honem’’ są oświetlone i zapraszają nie tylko swoich gości. Drugi wyciąg i łatwa trasa znajduje się przy gospodarstwie agroturystycznym ,,Dybasiówka’’.

Lesko

Miasteczko nad Sanem, w pobliżu bieszczadzkich szczytów, odległe od Ustrzyk Dolnych o ok. 25 km. W przerwie między nartami można udać się na wycieczkę po okolicy lub do naszych sąsiadów. Jest to bowiem niedaleko przejść granicznych ze Słowacją w Barwinku (60 km), z Ukrainą w Krościenku (30 km) i w Medyce (80 km). Stoki dla dwóch stacji narciarskich, położone na Górze Gruszy. Jedna-Huzele, usytuowana  przy moście na Sanie, dysponuje podwójnym wyciągiem orczykowym. Z górnej stacji prowadzą 3 trasy różniące się pod względem trudności i długości. Stok jest oświetlany i ratrakowany. Przy ośrodku jest możliwość wypożyczenia sprzętu. Druga stacja to Lesko-Ski, gdzie na górę wciągają dwa wyciągi o długości 750 metrów każdy. Prędkość wyciągu może być dostosowana w razie potrzeby do indywidualnych potrzeb narciarzy, np. dla zorganizowanych grup dzieci. Stok, na którym położone są wyciągi jest oświetlany, sztucznie naśnieżany i przygotowywany ratrakiem. Można wybrać jedną z dwóch średnio trudnych tras. Na dole znajduje się parking, hotel, bar i szkółka narciarska. Ośrodek oferuje możliwość wydzielenia miejsca dla saneczkarzy poza głównymi trasami wyciągu. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark z przeszkodami. Poza tym kompleks organizuje wycieczki jednodniowe do Lwowa, na Węgry i Słowację. Można także wybrać się na przejażdżkę skuterem śnieżnym lub kuligiem.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja

Handzlówka

Wyciąg narciarski ,,Staś’’ dysponuje dwiema trasami o średniej trudności.

Przemyśl

Stok narciarski usytuowany na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie, jest bardzo dobrze przygotowany. Działają tu dwa wyciągi krzesełkowe i trzy trasy narciarskie o różnym stopniu trudności i nachylenia. Trasy są w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, oświetlone i przygotowywane ratrakiem. Na górze działa punkt gastronomiczny oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Do dyspozycji początkujących jest ,,ośla łączka”. Po nartach można poszaleć na całorocznym torze saneczkowym, albo skorzystać z oferowanego przez miasto lodowiska lub basenu. Stacja narciarska w Przemyślu jest największym tego typu obiektem rekreacyjnym w Polsce, mieszczącym się w granicach miasta. Na szczycie stoku, znajduje się także największy w kraju wiadukt narciarski.

Chyrowa

Stacja Chyrowa-ski, położona w Beskidzie Niskim, niedaleko Dukli, dysponuje oświetlonym, naśnieżanym i ratrakowanym stokiem o szerokości 130m. Narciarze mogą skorzystać z trzech wyciągów i czterech tras, o różnej trudności i łącznej długości ok. 3 km. Przy wejściu na stok zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Kalnica

Wyciąg Kalnica usytuowany jest w centrum Bieszczad Wysokich i oferuje trzy trasy, o różnym stopniu trudności. Do  dyspozycji narciarzy jest także parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis. Działa tam też szkółka narciarska i snowboardowa. Czas po nartach można urozmaicić jazdą skuterami śnieżnymi, kuligiem lub bieganiem na nartach.

Rymanów – Zdrój

Wyciąg znajduje się na północnym stoku góry Mogiła. Stok w ciągu całego sezonu znajduje się w cieniu lasu. Jest sztucznie zaśnieżany, także kiedy śniegu brakuje, trasę przygotowuje się ratrakiem. Trasa jest położona na terenie trawiastym. Dla korzystających ze stoku dostępna jest wypożyczalnia sprzętu. W pobliżu miejscowości znajduje się też drugi wyciąg w Bałuciance, oddający do dyspozycji narciarzy wyciąg orczykowo-talerzykowy i dwie trasy (dla początkujących i bardziej zaawansowanych). Narciarze biegowi i miłośnicy jazdy na sankach też znajdą coś dla siebie. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy instruktora.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.