REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurorty narciarskie w Polsce: Podkarpacie

Izabela Miernikiewicz
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.
Podkarpacie owszem, kojarzy się ze sportami górskimi, lecz dotyczy to głównie chodzenia po górach i wspinaczki.

REKLAMA

REKLAMA

Po Małopolsce czas na Podkarpacie. Ośrodki narciarskie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim są bardziej kameralną, lecz interesującą alternatywą dla przepełnionego Zakopanego czy Szklarskiej Poręby.

Województwo podkarpackie jest bogate w walory przyrodnicze i krajoznawcze. Turysta może liczyć na piękne krajobrazy podczas wędrówek i ciekawe zabytki, a także teren do odpoczynku - także zimą. Na mapie zimowych kurortów można znaleźć kilka miejscowości godnych odwiedzenia.

REKLAMA

Zobacz też: Narty w Polsce: Małopolska

Ustrzyki Dolne

Jest to największy ośrodek narciarski na Podkarpaciu, położony w pobliżu wschodniej granicy Polski. Posiada dwie stacje - Laworta (długość tras ponad 3,5 km) i Gromadzyń (długość tras ok. 2,5 km). Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Pierwsza stacja posiada trzy wyciągi oraz oferuje wypożyczalnie, serwis sprzętu i szkółkę narciarską. Z górnych partii prowadzą dwie nartostrady o największej różnicy poziomów na tym obszarze, jedna dla zaawansowanych, a druga dla początkujących. Dla tych drugich przygotowano także specjalny wyciąg przeznaczony do nauki. Gromadzyń z kolei posiada cztery wyciągi i trzy różne trasy. Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Nie brakuje też wypożyczalni i szkółki narciarskiej.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Słowacja

Arłamów

Miejscowość położona na północ od Ustrzyk Dolnych. Działają tu dwa wyciągi orczykowe i funkcjonują trzy trasy: bardzo łatwa, łatwa i trudna. Stok jest nasłoneczniony, oświetlony oraz naśnieżany, dzięki czemu jest tu odpowiednia warstwa śniegu nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisuje. Warunki narciarskie utrzymują się tutaj od połowy grudnia do połowy marca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Babica

Stacja narciarska "Lodowiec Babica" położona jest na wysokości 320 m n.p.m., w odległości 17 km od Rzeszowa. Do dyspozycji narciarzy są trzy wyciągi i dwie oświetlone trasy o łącznej długości prawie 1 km. Przyjazny teren dla początkujących. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Norwegia

Karlików

Wyciąg położony jest na północnym stoku góry Kamień. W Karlikowie do dyspozycji są dwie trasy o długości 1200 metrów i jeden wyciąg do nauki jazdy dla dzieci i początkujących. Teren jest oświetlony, dośnieżany i ratrakowany. Na dole stacji istnieje możliwość noclegu, oraz wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Od sezonu 2011/12 czynny jest snowpark dla miłośników deski. Istnieje również możliwość skorzystania z usług instruktora narciarstwa i snowboardu.

Bystre

Miejscowość położona w Zachodnich Bieszczadach, w pobliżu Baligrodu. Ośrodki wczasowe w okolicy zapewniają bazę noclegową i gastronomiczną. Na turystów czeka jeden wyciąg, którym można wjechać na szczyt góry Dzidowej i dwie trasy narciarskie, oświetlone i naśnieżane. Jedna z nich przeznaczona jest dla początkujących, zaś druga dla zaawansowanych. Przy dolnej stacji znajduje się wypożyczalnia sprzętu i szkoła narciarska.

Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Gogołów

Stacja Pod Dziedzicem oddalona o 30 min jazdy autem od Rzeszowa. Są tu dwa pojedyncze wyciągi orczykowe o długości 500 metrów każdy. Trasy są sztucznie naśnieżane oraz oświetlone. Można także skorzystać z wypożyczalni, bufetu, szkółki narciarskiej oraz parkingu.

Puławy Górne

W środkowej części Beskidu Niskiego, na szczycie góry Kiczery znajduje się Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki, który oferuje trzy wyciągi dla narciarzy i snowboardzistów. Przygotowano trzy trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności (bardzo łatwa, średnia i trudna). Dla początkujących udostępniono krótki wyciąg do nauki jazdy, a dla narciarzy wolących bieganie, trasę biegową. Stok jest oświetlany i naśnieżany. Przy parkingu znajduje się wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarska (narciarstwa i snowboardu) i bar. Znajdujący się w ośrodku snowpark został zmodernizowany na sezon 2011/12, zainstalowano wyciąg talerzykowy, nagłośnienie i urozmaicono tor przeszkód. Zaletą ośrodka jest bardzo długi na tym obszarze sezon narciarski, rozpoczynający się w listopadzie i trwający do końca kwietnia.

Zobacz też: Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Cisna

Bacówka w Cisnej położona na 668 m n.p.m. znajduje się u podnóża góry Hon. Wyciąg i trasa przy bacówce ,,Pod Honem’’ są oświetlone i zapraszają nie tylko swoich gości. Drugi wyciąg i łatwa trasa znajduje się przy gospodarstwie agroturystycznym ,,Dybasiówka’’.

Lesko

Miasteczko nad Sanem, w pobliżu bieszczadzkich szczytów, odległe od Ustrzyk Dolnych o ok. 25 km. W przerwie między nartami można udać się na wycieczkę po okolicy lub do naszych sąsiadów. Jest to bowiem niedaleko przejść granicznych ze Słowacją w Barwinku (60 km), z Ukrainą w Krościenku (30 km) i w Medyce (80 km). Stoki dla dwóch stacji narciarskich, położone na Górze Gruszy. Jedna-Huzele, usytuowana  przy moście na Sanie, dysponuje podwójnym wyciągiem orczykowym. Z górnej stacji prowadzą 3 trasy różniące się pod względem trudności i długości. Stok jest oświetlany i ratrakowany. Przy ośrodku jest możliwość wypożyczenia sprzętu. Druga stacja to Lesko-Ski, gdzie na górę wciągają dwa wyciągi o długości 750 metrów każdy. Prędkość wyciągu może być dostosowana w razie potrzeby do indywidualnych potrzeb narciarzy, np. dla zorganizowanych grup dzieci. Stok, na którym położone są wyciągi jest oświetlany, sztucznie naśnieżany i przygotowywany ratrakiem. Można wybrać jedną z dwóch średnio trudnych tras. Na dole znajduje się parking, hotel, bar i szkółka narciarska. Ośrodek oferuje możliwość wydzielenia miejsca dla saneczkarzy poza głównymi trasami wyciągu. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark z przeszkodami. Poza tym kompleks organizuje wycieczki jednodniowe do Lwowa, na Węgry i Słowację. Można także wybrać się na przejażdżkę skuterem śnieżnym lub kuligiem.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja

Handzlówka

Wyciąg narciarski ,,Staś’’ dysponuje dwiema trasami o średniej trudności.

Przemyśl

Stok narciarski usytuowany na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie, jest bardzo dobrze przygotowany. Działają tu dwa wyciągi krzesełkowe i trzy trasy narciarskie o różnym stopniu trudności i nachylenia. Trasy są w razie potrzeby sztucznie naśnieżane, oświetlone i przygotowywane ratrakiem. Na górze działa punkt gastronomiczny oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Do dyspozycji początkujących jest ,,ośla łączka”. Po nartach można poszaleć na całorocznym torze saneczkowym, albo skorzystać z oferowanego przez miasto lodowiska lub basenu. Stacja narciarska w Przemyślu jest największym tego typu obiektem rekreacyjnym w Polsce, mieszczącym się w granicach miasta. Na szczycie stoku, znajduje się także największy w kraju wiadukt narciarski.

Chyrowa

Stacja Chyrowa-ski, położona w Beskidzie Niskim, niedaleko Dukli, dysponuje oświetlonym, naśnieżanym i ratrakowanym stokiem o szerokości 130m. Narciarze mogą skorzystać z trzech wyciągów i czterech tras, o różnej trudności i łącznej długości ok. 3 km. Przy wejściu na stok zlokalizowana jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Kalnica

Wyciąg Kalnica usytuowany jest w centrum Bieszczad Wysokich i oferuje trzy trasy, o różnym stopniu trudności. Do  dyspozycji narciarzy jest także parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i serwis. Działa tam też szkółka narciarska i snowboardowa. Czas po nartach można urozmaicić jazdą skuterami śnieżnymi, kuligiem lub bieganiem na nartach.

Rymanów – Zdrój

Wyciąg znajduje się na północnym stoku góry Mogiła. Stok w ciągu całego sezonu znajduje się w cieniu lasu. Jest sztucznie zaśnieżany, także kiedy śniegu brakuje, trasę przygotowuje się ratrakiem. Trasa jest położona na terenie trawiastym. Dla korzystających ze stoku dostępna jest wypożyczalnia sprzętu. W pobliżu miejscowości znajduje się też drugi wyciąg w Bałuciance, oddający do dyspozycji narciarzy wyciąg orczykowo-talerzykowy i dwie trasy (dla początkujących i bardziej zaawansowanych). Narciarze biegowi i miłośnicy jazdy na sankach też znajdą coś dla siebie. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy instruktora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Miał więcej szczęścia, niż rozumu. Pijany uderzył w naczepę tira na A2. Cudem przeżył wypadek

Noc, autostrada A2 i pijany kierowca mazdy, który nie zauważył... jadącego tira. Japoński sedan uderzył w naczepę ciężarówki, a w wyniku uderzenia stracił praktycznie całe nadwozie. Kierowca wyszedł ze zdarzenia bez szwanku.

Nawet blisko 9 tys. zł kary dla kierowcy i to już po dwóch tygodniach. Stawki niedługo będą aktualizowane

Za niespełna 2 miesiące w Polsce po raz kolejny wzrosną kary dla kierowców. Mowa oczywiście o karach za brak OC. Od 1 lipca 2024 r. brak ważnej polisy będzie oznaczać nawet 8600 zł opłaty karnej. Tyle że ta kwota to dopiero początek kosztów.

Oto wielkie ułatwienia dla niepełnosprawnych. Nowe przepisy przyjęte

Nadciągają ważne zmiany dla osób korzystających z kart parkingowych. Parlament Europejski uchwalił przepisy o unijnej karcie osoby z niepełnosprawnością oraz europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Co to oznacza dla kierowców?

Jak chcemy podróżować? Zmiana myślenia to wynik kwestii środowiskowej i pokoleniowej

W ciągu ostatnich lat sposób postrzegania transportu uległ ewolucji, odzwierciedlając zarówno transformację branży motoryzacyjnej, jak i zmiany wartości społecznych. Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA

Omoda w Europie. Polska stanie się ważną bazą dla chińskiej marki

Omoda nie bierze jeńców. Marka należąca do chińskiego giganta Chery Automobile rusza na europejską ekspansję. Ma utworzyć na Starym Kontynencie około siedmiu spółek zależnych. Jedna i dość kluczowa powstanie właśnie w Polsce.

Ubezpieczenie dla rowerzysty. Czy jest obowiązkowe? Jaką polisę wybrać?

Sezon rowerowy w pełni. A to oznacza, że rowerzyści powinni rozpatrzeć dość ważną kwestię. Czy przed ruszeniem w trasę muszą wykupić ubezpieczenie? I o jakiej konkretnie polisie warto pomyśleć?

Polacy rzucili się na samochody. Kupują je na potęgę. Rynek osiągnął wzrost o 18 proc.

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Sprzedaż samochodów, motocykli oraz części zamiennych była najszybciej rosnącą, zdefiniowaną kategorią produktów w przypadku klienta detalicznego w I kwartale 2024 r.

Samochód z przebitym numerem VIN. Jak kupujący może się zabezpieczyć?

Klonowanie samochodów to proceder polegający na tym, że po kradzieży auto otrzymuje numer VIN z innego, identycznego modelu pojazdu. Jak kupujący powinni się zabezpieczać przed samochodem z taką wadą prawną?

REKLAMA

Ceny paliw na stacjach w maju 2024: po promocji gwałtowne podwyżki, kiedy benzyna po 7 zł za litr

Majówkowe obniżki cen paliw o 30 groszy na litrze to tania przekąska przed drogim – a nawet bardzo drogim – daniem głównym. Eksperci są zgodni, że cena 7 zł za litr benzyny na stacjach paliw w Polsce to kwestia dni. Dlaczego? Czy są szanse, że do wakacji paliwa znów potanieją?

112 km/h na "30". Kierowca stracił prawo jazdy i samochód

Na autostradzie A13 w austriackim Tyrolu kierowca z Polski jechał 112 km/h w strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h - podała w niedzielę austriacka agencja APA, powołując się na miejscową policję.

REKLAMA