Kategorie

Kurorty narciarskie: Francja

Izabela Miernikiewicz
Na narty do Francji - dobry wybór, przede wszystkim ze względu na świetnie rozwiniętą infrastrukturę.
Na narty do Francji - dobry wybór, przede wszystkim ze względu na świetnie rozwiniętą infrastrukturę.
Planując zimowy wypad na narty, warto wziąć pod uwagę kurorty we francuskich w Alpach, Pirenejach, Wogezach czy na Jure. Pod względem infrastruktury narciarskiej przodują w Europie właśnie Francuzi.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na terenie Francji i przydatnymi poradami w artykule tutaj:

Zobacz też: Samochodem na narty: Francja

Risoul

Risoul jest położone w południowo-wschodniej Francji w Alpach Wysokich. Jeden z dużych i popularnych ośrodków w Alpach, liczący łącznie ponad 180 km tras. Może zapewnić nocleg ok. 17 tysiącom turystów. Oblegany przez studentów i młodych ludzi z Europy, wśród Polaków również cieszy się popularnością. Najczęściej szusują tutaj Francuzi, Anglicy i Polacy, trochę rzadziej Holendrzy, Duńczycy, Węgrzy i Czesi. Dobra jakość infrastruktury narciarskiej i przystępna cena to zalety tego kurortu. Apartamenty i pensjonaty znajdują się blisko stoków. Na stokach nie brakuje słońca, zimą jest ciepło, a na narciarzy czeka łącznie siedemnaście zielonych tras, czterdzieści niebieskich, trzydzieści siedem czerwonych i dziesięć czarnych. Miejsce dla narciarzy zjazdowych i biegowych o różnych umiejętnościach, zjazdy na trasach i poza nimi. Większość stoków jest oświetlona, a wieczorami można podziwiać pokazy akrobacji narciarskich i snowboardowych. Region określa się często nazwą Biały las, nie przypadkowo. Okolica jest otoczona lasem, co więcej przy stokach też znajdują się drzewa, ponieważ górna granica lasów w tym regionie przebiega na wysokości 2500m n.p.m., co jest spowodowane występującym tutaj specyficznym mikroklimatem. Śnieg leży tu od grudnia do kwietnia. Skipass obejmuje 2 doliny- Risoul i Vars, oprócz tego w ośrodku Vars znajduje się snowpark. Trasy są szerokie i dobrze przygotowane. Apres-ski: puby, dyskoteki, restauracje i imprezy do białego rana. A ponad to siatkówka śniegowa, skutery śnieżne i imprezy na stoku, tor saneczkowy, lodowisko, 30 km tras pieszych (oczywiście zimowych), a także spa i ścianka wspinaczkowa. Ceny są porównywalne do normalnych cen francuskich.

Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około 20 godzin.

Zobacz też: Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Val Thorens

Najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie, na wysokości 2300 m n.p.m. , otoczony przez trzy lodowce. W Val Thorens do dyspozycji mamy 140 km tras, blisko których znajdują się hotele, a dla szukających wrażeń przygotowano 5 Snowparków, Halfpipe oraz Snowcross. Trasy są zróżnicowane pod względem trudności: 61 km łatwych, 63 km średnich, 16 km łatwych i 5 km biegowych. Dobrze utrzymane trasy i wyciągi sprawiają, że narciarze tam wracają, a śnieg czeka na nich od listopada do maja. Większość tras znajduje się na wysokości ponad 2 000 m n.p.m., a na tej wysokości śnieg jest po prostu gwarantowany. Val Thorens  posiada trasy do uprawiania snowboardu i freeride’u. Do dyspozycji turystów są bezpłatne skibusy. Można się udać na punkt widokowy (3200 m n. p. m.), z którego zobaczyć można m. in. Mont Blanc. Nie brakuje atrakcji apres-ski, a szczególnie oblegane są nocne imprezy na stoku. Oprócz tego można skorzystać z oferty centrum rekreacyjnego, jazdy na  rakietach śnieżnych i skuterach, na torze saneczkowym, wspinaczkę po zamarzniętych wodospadach. Kurort cieszący się zainteresowaniem zarówno młodzieży, jak również rodzin.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Chamonix Mont-Blanc

Modny i popularny ośrodek na mapie Francji, położony u stóp Mont Blanc (4 807 m n.p.m.). Tutaj odbyły się pierwsze zimowe Igrzyska Olimpijskie. Cieszy się popularnością bardziej zaawansowanych użytkowników tras narciarskich. Dysponuje terenami do uprawiania narciarstwa biegowego, wędrówek i freeride’u, czyli narciarstwa pozatrasowego. Można skorzystać z jazdy zaprzęgami, ciągniętymi przez konie lub psy, albo wznieść się w górę na paraglidingu. Ze względu na to, że większość tras (ponad 90%) przebiega na wysokości ponad 2 000 m n.p.m. problemy ze śniegiem występują tutaj sporadycznie i to w niższych partiach. Kurort oferuje łącznie około 400 km tras i 100 wyciągów, czekających na narciarzy od grudnia do maja. Istnieje  możliwość skorzystania z wyciągów w pobliskiej Szwajcarii (ok. 20 km) i we Włoszech (15 km).

Alpe d'Huez

Dość duży kurort położony w Isere, w okolicach Grenoble, w Alpach Delfinackich. Oferuje 240 km tras , a większość stoków przygotowana jest do jazdy rekreacyjnej, wspomagana w razie potrzeby przez system zaśnieżania. Ośrodek łączy kilka miejscowości: Auris-en-Oisans, La Garde, Oz-en-Oisans, Vaujany oraz Villard-Reculas.Często odwiedzany przez rodziny z dziećmi i snowboardzistów, dla których przygotowano dwa snowparki, różniące się stopniem zaawansowania. Szczególna zaletą ośrodka jest możliwość jazdy w słońcu, z powodu większości południowych stoków, liczba dni słonecznych waha się około 300 w roku. Na narciarzy czeka:  100 km tras łatwych74 km średnio-trudnych i ponad 60 km trudnych. Jest tu 20 szlaków ‘off-piste’ (poza wyznaczonymi trasami). Sezon narciarski trwa od początku grudnia do końca kwietnia.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Morillon

Ośrodek narciarski, który wraz z Flaine, Les Carroz, Samoens, Sixt Fer a Cheval jest częścią kurortu Le grand Massif. Liczy około 300 km tras, szczególnie przyjazny dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tutaj zimowa wioska dla dzieci, a stoki dla początkujących są bardzo dobrze przygotowane. Trasy dla narciarzy biegowych są w większości łatwe. Poza nartami można skorzystać z lodowiska, widokowych lotów helikopterem, balonem czy paralotnią. Spokojne miasteczko i ograniczone nocne życie towarzyskie.

Zobacz też: Samochodem na narty do Polski

Val d'Allos - Le Seignus

Kurort usytuowany u źródeł rzeki Le Verdon i w Parku Narodowym Mercantour. Największy ośrodek Alp Południowych, złożony z dwóch stacji Le Seignus oraz La Foux. Łącznie oferuje ponad 200 km tras zjazdowych. Dla zaawansowanych narciarzy przygotowano część trudnych tras oraz szlaki poza trasami.

Tignes

Stacja położona nad jeziorze alpejskim Tignes Le Lac, znajduje się na wysokości 2100 m n.p.m. i zapewnia sezon od października do maja, zaś na pobliskim lodowcu Grande Motte - przez cały rok. Teren na lodowcu liczy w sumie ponad 50 km tras oraz snowpark (drugi znajduje się niżej). Atrakcją jest podziemna kolej, która w ciągu 10 minut wwozi narciarzy na wysokość 3200 m n.p.m. Znajdują się tutaj trasy dla mniej i bardziej doświadczonych. Cechą charakterystyczną jest nowoczesna architektura. W Tignes istnieją warunki do uprawiania narciarstwa akrobatycznego. Wraz  z Val d'Isere tworzy kompleks liczący ponad 300 km tras. Kurort odwiedzany przez narciarzy z Europy i spoza niej, szczególnie młodych amatorów snowboardu i narciarstwa. Istnieje możliwość jazdy latem. Dojazd do Tignes możliwy jest od strony Włoch i Szwajcarii. Turyści mogą skorzystać także z nurkowania pod wodą, paraglidingu lub jazdy zaprzęgami. Można też wybrać się na wycieczkę do groty lodowej znajdującej się na wysokości 3 000 m n.p.m.

Val d'Isère

Klimatyczna miejscowość tworząca z Tignes teren Espace Killy. Przygotowana do obsługi narciarzy i snowboardzistów o wysokim stopniu zaawansowania. Wiele tras jest długich, krętych i stromych, ale początkujący też znajdą kilka tras dla siebie. Początkujący natomiast znajdą łagodne i szerokie trasy na Lodowcu Pissaillas. Łącznie z Tignes liczy ponad 300 km tras, sama Val d'Isère ponad 150. Nowoczesna infrastruktura i długi sezon narciarski (od końca listopada do początku maja) kuszą narciarzy. Szeroka oferta apres-ski, miejsce odbywania zawodów sportowych.

Zobacz też: Samochodem na narty do Polski

Val Cenis

Górska miejscowość w  Dolinie Maurienne, z sabaudzką architekturą, kameralna stacja licząca ponad 125 km tras. Stacje znajdują się na wysokości od 1300- 2800 m n.p.m. i są wspomagane przez armatki śnieżne, więc o śnieg nie trzeba się martwić. Charakterystyczne są długie trasy, nawet te łatwe, m.in. nartostrada Escargot, licząca 9,5 km długości. Teren przeznaczony szczególnie dla narciarzy lubiących słoneczne, spokojne, szerokie i przede wszystkim niezatłoczone trasy,  Dla zaawansowanych przygotowano pięć tras czarnych na najciekawszych zjazdach, a trasy czerwone znajdują się w centrum ośrodka. W ośrodku przygotowano dwa snowarki, tor saneczkowy i treny do zjazdów ‘off-piste’. Można również skorzystać z psich zaprzęgów, wspinaczki lodowej i lotu śmigłowcem. Miasteczko słynie także ze świetnego jedzenia.

La Plagne

Ośrodek Paradyski oferujący ponad 200 km tras. W pobliżu znajdują się dwa lodowce górskie: Bellecote i La Chiaupe. Śniegu nie brakuje tutaj od grudnia do maja. Ośrodek można umownie podzielić na dwie strefy: Wyższą, pomiędzy lodowcem a sześcioma nowoczesnymi stacjami zjazdowymi. Jest ona przygotowana z myślą o snowboardzistach. Niższa część to cztery ośrodki wybudowane na miejscu już istniejących wiosek. Wszystkie dziesięć miejscowości razem połączone są systemem wyciągów, pozwalającym na szybką zmianę strefy jazdy. Istnieje możliwość jazdy poza trasami, zaś przez cały rok jeździć można na lodowcu. Dzięki zróżnicowanemu położeniu tras każdy może znaleźć coś dla siebie. Także jeśli chodzi o życie nocne i atrakcje apes-ski. Mamy do wyboru żywo rozwinięte atrakcje wieczorne w wyższej części, spokój, kameralną atmosferę w sabaudzkich wioskach. Te ostatnie są często wybierane przez rodziny z dziećmi.

Dojazd z Warszawy zajmuje około 15 godzin.

Więcej o wyjeździe na narty do Francji można przeczytaj tutaj: Zobacz też: Samochodem na narty: Francja

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.