reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Kto może otrzymać paszport tymczasowy? Jakie dokumenty należy złożyć razem z wnioskiem? Czy rodzice mogą wpłynąć na długość ważności paszportu swojego dziecka?

Paszport tymczasowy jest wydawany:

  • dzieciom do ukończenia 5 roku życia,

  • obywatelom polskim przebywającym za granicą na czas oczekiwania na paszport 10-cio letni, lub na powrót do kraju w przypadku zagubienia paszportu,

  • w przypadkach nagłych, związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny albo potrzebą pilnego wyjazdu za granicę.

Paszport tymczasowy jest ważny 12 miesięcy od daty jego wydania lub na okres w nim wskazany przez organ paszportowy. Na żądanie rodziców dla dzieci do lat 5 może być wydany paszport 5-letni. Taki paszport nie posiada danych biometrycznych jak to ma miejsce w przypadku paszportów stałych.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Jakie dokumenty musisz złożyć

a) Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego z prawem wielokrotnego przekraczania granicy, na czas oczekiwania na paszport 10-letni, składa:

2 wnioski paszportowe, podpisane i czytelnie wypełnione literami drukowanymi, z uwzględnieniem polskich znaków,

3 aktualne fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm., wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron (en face). Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Jedna z fotografii powinna być podpisana na odwrocie ołówkiem (wyraźnie: imię, nazwisko i data urodzenia).
Paszport tymczasowy należy przedłożyć do anulowania przy odbiorze paszportu 10-letniego (lub 5-letniego). W przypadku utraty paszportu tymczasowego konieczne jest złożenie oświadczenia o okolicznościach i dacie utraty paszportu.

Zobacz także: Samochodem na narty

b) Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego w miejsce utraconego paszportu polskiego, składa osobiście:

2 wnioski paszportowe, podpisane i czytelnie wypełnione literami drukowanymi, z uwzględnieniem polskich znaków,

3 aktualne fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm., wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron (en face). Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Jedna z fotografii powinna być podpisana na odwrocie ołówkiem (wyraźnie: imię, nazwisko i data urodzenia),

oświadczenie o okolicznościach i dacie utraty paszportu. Wypełniając oświadczenie, należy w szczególności podać swój ostatni adres w Polsce, nazwę miejscowości, w której wydano paszport oraz datę jego wydania (przynajmniej rok).

inne polskie dokumenty ze zdjęciem, potwierdzające tożsamość - do wglądu.

Zobacz też: Samochodem po USA

Źródło: MSWiA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama