reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Kto może otrzymać paszport tymczasowy? Jakie dokumenty należy złożyć razem z wnioskiem? Czy rodzice mogą wpłynąć na długość ważności paszportu swojego dziecka?

Paszport tymczasowy jest wydawany:

  • dzieciom do ukończenia 5 roku życia,

  • obywatelom polskim przebywającym za granicą na czas oczekiwania na paszport 10-cio letni, lub na powrót do kraju w przypadku zagubienia paszportu,

  • w przypadkach nagłych, związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny albo potrzebą pilnego wyjazdu za granicę.

Paszport tymczasowy jest ważny 12 miesięcy od daty jego wydania lub na okres w nim wskazany przez organ paszportowy. Na żądanie rodziców dla dzieci do lat 5 może być wydany paszport 5-letni. Taki paszport nie posiada danych biometrycznych jak to ma miejsce w przypadku paszportów stałych.

Zobacz też: Jak dotrzeć do USA?

Jakie dokumenty musisz złożyć

a) Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego z prawem wielokrotnego przekraczania granicy, na czas oczekiwania na paszport 10-letni, składa:

2 wnioski paszportowe, podpisane i czytelnie wypełnione literami drukowanymi, z uwzględnieniem polskich znaków,

3 aktualne fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm., wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron (en face). Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Jedna z fotografii powinna być podpisana na odwrocie ołówkiem (wyraźnie: imię, nazwisko i data urodzenia).
Paszport tymczasowy należy przedłożyć do anulowania przy odbiorze paszportu 10-letniego (lub 5-letniego). W przypadku utraty paszportu tymczasowego konieczne jest złożenie oświadczenia o okolicznościach i dacie utraty paszportu.

Zobacz także: Samochodem na narty

b) Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu tymczasowego w miejsce utraconego paszportu polskiego, składa osobiście:

2 wnioski paszportowe, podpisane i czytelnie wypełnione literami drukowanymi, z uwzględnieniem polskich znaków,

3 aktualne fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm., wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron (en face). Fotografia ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Jedna z fotografii powinna być podpisana na odwrocie ołówkiem (wyraźnie: imię, nazwisko i data urodzenia),

oświadczenie o okolicznościach i dacie utraty paszportu. Wypełniając oświadczenie, należy w szczególności podać swój ostatni adres w Polsce, nazwę miejscowości, w której wydano paszport oraz datę jego wydania (przynajmniej rok).

inne polskie dokumenty ze zdjęciem, potwierdzające tożsamość - do wglądu.

Zobacz też: Samochodem po USA

Źródło: MSWiA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama