reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Samochodem na narty > Samochodem na narty: Francja

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Jeżeli wybieramy się na narty do Francji warto znać przepisy związane z podróżowaniem zimą. W normalnych warunkach po autostradzie poruszamy się z maksymalną prędkością 130 km/godz. Podczas ograniczonej widoczności – poniżej 50 metrów – na wszystkich rodzajach dróg ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h. Na drogach ekspresowych ograniczenie wynosi 110 km/ h, w terenie niezabudowanym – 90 km/h a, zabudowanym – 50 km/h. Warto przestrzegać obowiązujących przepisów – poza wysokimi mandatami, żandarmeria ma prawo unieruchomić pojazd do momentu uregulowania mandatu na miejscu.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Za brak utrzymywania bezpiecznego dystansu względem innego pojazdu grozi 90 euro grzywny (349 zł). Podczas wyjazdu na narty w tereny górskie należy użyć opon zimowych na koła – nie ze względu na przepisy lecz z uwagi na bezpieczeństwo. Nakaz użycia łańcuchów na koła obowiązuje tylko na niektórych terenach. Maksymalna prędkość poruszania się w łańcuchach to 50 km/h.

Podstawowe przepisy

We Francji honorowane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Podróżując po terenach górskich warto używać opon okolcowanych – dozwolone jest to od 11 listopada do ostatniej niedzieli marca. Jeżeli warunki atmosferyczne są naprawdę trudne władze przedłużają ten okres – dlatego przed wyjazdem we francuskie Alpy warto śledzić portale meteorologiczne bądź informacyjne. Musimy pamiętać o ograniczeniach dotyczących wymiarów pojazdu. Szerokość nie może przekraczać 2,55 m a długość 12 metrów. Długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa campingowa) to maksymalnie 18,75 metra. Jeśli jej waga przekracza 500 kg to powinna być wyposażona w trójkąt ostrzegawczy.

Zobacz też: Samochodem na narty: Niemcy

Wymagane wyposażenie samochodu to komplet zapasowych żarówek, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Używanie świateł mijania jest obowiązkowe tylko w nocy. Autostrady we Francji są płatne i ich cena różni się w zależności od odcinka (od 1 do 27 euro – 3,87 do 104,50zł.). Przejazdy przez wiadukty i tunele także wiążą się z opłatami – przejechanie tunelu Mont Blanc to wydatek rzędu 35,10 euro (135,80 zł.)

Warto zdawać sobie sprawę z wysokości mandatów na terenie tego kraju. Za nieprawidłowe parkowanie grozi nam od 35 do 135 euro (od 135,50 do 523 zł). Nieużywanie pasów bezpieczeństwa wiąże się z mandatem w wysokości 135 euro (523 zł) oraz zatrzymaniem prawa jazdy do lat 3. Za używanie antyradaru najwyższa kwota jaką możemy być ukarani to 1500 euro (5805 zł). Zapamiętajmy, że przy ponownym popełnieniu takiego samego wykroczenia kary rosną o 100 %.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama