W poprzednim artykule dotyczącym wyjazdu samochodem na narty do Szwajcarii, przedstawiono najważniejsze informacje, jak radzić sobie na tamtejszych drogach. Jakich przepisów należy przestrzegać, na jakie opłaty trzeba się przygotować oraz jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii.
Szwajcaria: przepisy w pigułce
- obowiązek zapinania pasów
- max. zawartość alkoholu we krwi 0,5 promila
- motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami (dopuszczalny poziom głośności to 96 dB)
- telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
- dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
- parkowanie dozwolone jest tylko zgodnie z kierunkiem jazdy.
Więcej niezbędnych informacji znajdziesz tutaj:
reklama
reklama
Zobacz też: Samochodem na narty: Szwajcaria
Zermatt
Miejscowość leży u stóp Matterhornu i jest często odwiedzana przez turystów zarówno zimą, jak również latem. Dzięki bardzo dobrym warunkom śniegowym ma jeden z najdłuższych w Alpach sezon narciarski, trwający od grudnia do kwietnia. Ośrodek narciarski posiada trzy zróżnicowane obszary narciarskie: Gornergrat/Stockhorn, Schwarzsee/Trockner Steg/Klein Matterhorn oraz Sunnegga/Blauherd/Unterrothorn, liczące łącznie ponad 300 km tras. Większość z nich jest średniej trudności (czerwone), ale jest z czego wybierać, dlatego zarówno osoby początkujące, średniozaawansowane, jak i zaawansowane mogą znaleźć tutaj coś dla siebie.
Ośrodek narciarski jest również przystosowany do nauki najmłodszych dzieci - znajdują się tam specjalnie wyznaczone miejsca do nauki jazdy na nartach oraz narciarskie place zabaw. Dodatkową atrakcją kurortu jest snowpark „Gravity Park”, szczególnie interesujący dla snowboardzistów i osoby trenujące freesking. Dla aktywnych dostępne są naturalny i sztuczny tor łyżwiarski, korty tenisowe a także squash, kryte baseny dostępne dla gości hotelowych, basen solankowy, dyskoteki, restauracje i kino.
W stacji obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, które należy zostawić w Täsch, gdzie znajdują się wielopoziomowe parkingi, w których jest ok. 5 tysięcy miejsc parkingowych. Z Täsch, znajdującego się ok. 5 km od Zermatt, można się tam dostać kolejką (kursuje co 20 min.), autobusem elektrycznym, taksówką lub dorożką.\
Zobacz też: Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?
Jak dojechać?
Wybierając się do Zermatt własnym samochodem można wyznaczyć sobie trasę z Kudowy przez Pragę, dalej Pilzno, przejście graniczne Rozvadov/ Weidhaus i następnie w kierunku na Ulm, Freiburg w Niemczech, Bazyleę, Berno i następnie albo: