| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wybór atrakcyjnej wycieczki wśród licznych ofert biur podróży to tylko jeden z kroków koniecznych do spędzenia udanych wakacji poza granicami swojego państwa. Ważne jest także przygotowanie się do podróży…

Elementarnym krokiem jest korzystanie z usług tylko tych biur podróży, które zarejestrowane są w Polskiej Izbie Turystyki. Mamy wówczas gwarancję uczciwości.

Po wyborze miejsca oraz opcji wycieczki powinniśmy zapoznać się z przepisami prawa oraz zwyczajami obowiązującymi w państwie, do którego się udajemy. Ważne są również przepisy dotyczące obowiązku wizowego w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Dowiedz się również innych potrzebnych informacji np. na temat wymaganych środków płatniczych czy warunków przewozu zwierząt itp.

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Pamiętaj, że dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy państwowej jest paszport. Natomiast do krajów Unii Europejskiej również dowód osobisty. Przed rozpoczęciem podróży każdorazowo należy upewnić się czy posiadamy własny dokument oraz sprawdzić czy jest ważny oraz niezniszczony. Sprawdź numer i adres najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej od miejsca, w którym planujesz wypoczynek.

Wskazanym jest, abyś zapoznawał się z ulotkami oraz plakatami informacyjnymi wywieszonymi m.in. w drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich przejściach granicznych oraz na dworcach komunikacji kolejowej i samochodowej, które zawierają informacje i ostrzeżenia o miejscach niebezpiecznych oraz o trybie postępowania w przypadku utraty dokumentów tożsamości lub dokumentów podróży.

Planując kilkugodzinną wycieczkę, sprawdź w jakich godzinach czynne jest przejście graniczne, w którym będziesz przekraczał granicę państwa, jakim środkiem transportu możesz przekroczyć granicę oraz np. czy przeprowadzana jest w nim również inna kontrola np. weterynaryjna zwierząt.

Wyjeżdżając z kraju możesz zwrócić się na przejściu granicznym do Straży Granicznej o potwierdzenie daty wyjazdu z Polski stemplem kontroli granicznej - pozwoli to uniknąć problemów z ustalaniem czasu pobytu w innym państwie.

Zobacz również: Jakie objawy sugerują zawał?

W przypadku utraty dokumentu paszportowego za granicą pamiętaj, że obywatel polski może wjechać do swojego kraju bez paszportu (nie ponosząc żadnych konsekwencji), należy jednak o tym fakcie poinformować Straż Graniczną podczas przekraczania granicy państwowej.

Obywatele RP mogą na terytorium Polski kierować tylko pojazdami zarejestrowanymi w naszym kraju. Tak więc przy wjeździe do kraju pojazdem zarejestrowanym za granicą obywatel Polski musi wylegitymować się wizą pobytową innego państwa lub wizą stwierdzającą zatrudnienie za granicą. Jeśli pojazd został zakupiony za granicą, należy fakt ten zgłosić podczas odprawy granicznej w celu dopełnienia formalności celnych.

   Artykuł przygotowany w oparciu o materiały MSWiA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »