reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Przygotowanie sprzętu do podróży : mapy GPS

Przygotowanie sprzętu do podróży : mapy GPS

Podczas podróży miernikiem niezawodnej nawigacji jest odświeżona mapa. Bez niej nie ominiemy remontowanych odcinków dróg, czy też nie zostaniemy poinformowani o aktualnych robotach drogowych. Podpowiadamy jak aktualizować mapy GPS.

Jeżeli kupujemy nową nawigację mamy darmowy dostęp do aktualizacji map, przez okres do roku lub dłużej. Wszystko zależne jest od producenta. Po upływie roku będziemy musieli odświeżać mapy wykupując specjalny dostęp, który przedłuży nam licencję. Podróżowanie z nieaktualnymi mapami jest nieekonomiczne ponieważ płacimy za coś, co nie spełnia swojej funkcji do końca. Jazda z nieaktualną mapą może nie poinformować nas o nowym odcinku trasy przelotowej, która skróciłaby o połowę naszą podróż.

Aktualizacje pojawiają się kilka razy do roku. Część firm udostępnia je co kwartał. Przykładem mogą być AutoMapa i Navigo. Aktualizacje są płatne i ich ceny zależą od producenta. Mapy aktualizujemy na stronach producentów. Robimy to pobierając aktualizację na dysk twardy. Nie ma w tym nic trudnego, jesteśmy prowadzeni przez administratorów strony krok po kroku. Łatwiejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie oprogramowania, które monituje dostępność aktualizacji w sieci. W tym przypadku zaoszczędzamy sporo czasu, który stracilibyśmy na reasearch w Internecie.

Zobacz też: Samochodem na stok: Arłamów

Jeśli pobieramy mapę samodzielnie z serwera to musimy przygotować odpowiednią ilość miejsca na dysku twardym. Bardzo szczegółowe mapy zajmują nawet 2 GB. Szybkość ściągania zależy od jakości łącza internetowego. Jeśli nasz komputer ma dobry transfer, aktualizację ściągniemy w ciągu kilku godzin. Jeśli nie, może to potrwać nawet całą noc.

Najlepiej, pobraną aktualizację przerzucić do GPS za pomocą czytnika kart pamięci. Wówczas dużo szybciej przebiega transfer danych niż wtedy, jak robilibyśmy to kablem USB. Często producenci wprowadzają potrzebę wpisania numeru licencji programu podczas instalacji. Pamiętajmy, żeby mieć ją zawsze pod ręką i żeby trzymać ją w bezpiecznym miejscu, np. w pudełku po nawigacji.

Zobacz też: Miasteczko Mrongoville w Mrągowie

Przed zakupem aktualizacji rozeznajmy się w cenach rynkowych. Najtańsze są mapy regionu bądź kraju, za mapę Europy musimy zapłacić od 149 zł do 500 zł. Niektórzy producenci w cenie mapy oferują cztery darmowe aktualizacje. Wybór musimy dostosowywać do panujących warunków rynkowych i do własnych potrzeb – pod uwagę bierzemy czas spędzany za kierownicą oraz dystans, który pokonujemy. Interesująca wydaje się nowa oferta firmy Garmin, która w cenie 350 zł oferuje dożywotnią aktualizację zakupionej nawigacji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama