Kategorie

Kurorty narciarskie w Polsce: Małopolska

Izabela Miernikiewicz
Polskie góry mają jedną, dużą zaletę - żeby wyskoczyć na narty w Polskie góry wystarczą nam 2 dni, czyli w grę wchodzą weekendowe wypady.
Polskie góry mają jedną, dużą zaletę - żeby wyskoczyć na narty w Polskie góry wystarczą nam 2 dni, czyli w grę wchodzą weekendowe wypady.
Sezon narciarski za pasem, więc warto rozejrzeć się, co mają do zaproponowania nasze rodzime ośrodki narciarskie. Wbrew pozorom nie jest ich mało i próbują dorównać kurortom europejskim, dlatego możemy spodziewać się, że z roku na rok będą się rozwijać.

Obecnie to ośrodki na terenie Małopolski wiodą prym w kraju pod względem ilości miejsc do uprawiania narciarstwa, oraz szybkości rozwijania infrastruktury narciarskiej. Jest to też szczególne miejsce, z unikatową przyrodą i pięknymi krajobrazami, które przyciąga nie tylko zimą. W regionie leżą pasma Tatr, Pienin i Beskidów, więc narciarze mają szeroki wybór terenów do uprawiania sportów zimowych. Zaletą tego terenu jest długi sezon trwający od listopada do maja, dzięki czemu cieszy się on coraz większą popularnością wśród Polaków i zagranicznych gości. W tym regionie znajduje się też Zakopane, zwane ,,zimową stolicą Polski”. Region liczy ok. 30 większych ośrodków, z czego spora część pełni jednocześnie funkcję uzdrowiska, zapewniając dodatkowe atrakcje. W sezonie trwają też krakowskie Targi Bożonarodzeniowe, odbywają się zawody Pucharu Świata w Skokach narciarskich w Zakopanem oraz Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Słowacja

Zakopane

Największy ośrodek narciarstwa i turystyki górskiej w Polsce i jednocześnie miejscowość uzdrowiskowa. Turyści cenią tu regionalną kuchnię góralską i niezwykle przyjazną atmosferę. Poza jazdą na nartach można podziwiać drewnianą architekturę miasta, zajść do góralskiej knajpki na grzane wino lub ciepły posiłek, a także posłuchać tradycyjnej muzyki. Dla narciarzy i snowboardzistów przygotowano liczne stoki: Gubałówka, Kasprowy Wierch, Polana Szymoszkowa, Harenda, Nosal. Harenda i teren Pod Krokwią stanowią centrum zimowej rekreacji. Na terenie Harendy mali i duzi znajdą coś dla siebie: kolej krzesełkowa i 4 wyciągi zawiozą narciarzy na 6 tras zjazdowych. Dzieci mogą uczyć się jazdy w narciarskim przedszkolu, a potem z rodzicami skorzystać z lodowiska. Przygotowano także trasę dla biegaczy i park snowboardowy, a w sprzęt można zaopatrzyć się w wielu wypożyczalniach. Pod skocznią narciarską można znaleźć lodowisko i trasę dla narciarzy biegowych. Kolejnym ważnym obiektem jest Kasprowy Wierch, gdzie można dotrzeć trzema kolejkami, a później można zjechać do Hali Gąsienicowej lub Goryczkowej, a następnie do Kuźnic. Szczyt ma połączenie kolejowe z wymienionymi halami. Gubałówka (1123 m n.p.m.) jest najpopularniejszą częścią Pasma Gubałowskiego, gdzie można skorzystać z kilku wyciągów. Trzy trasy są sztucznie naśnieżane i częściowo oświetlone. Dla początkujących przygotowano przyjazne zjazdy, gdzie mogą jeździć z pomocą instruktorów. Snowboardziści też znajdą tu trasę dla siebie. Centrum narciarskie Nosal oferuje dziewięć wyciągów z trasami o różnym stopniu trudności. Wszystkie są oświetlone i mogą zostać sztucznie dośnieżone. Przy stacji znajduje się parking, wypożyczalnia sprzętu i szkółka narciarska. Na jej terenie znajduje się jedna z najtrudniejszych tras w Zakopanem. Mniejszym terenem do szusowania jest Polana Szymoszkowa, gdzie także można nauczyć się jeździć na nartach i snowboardzie pod okiem instruktora.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Norwegia

Białka Tatrzańska

Miasteczko położone w dolinie rzeki Białki, gdzie panują dobre tereny zjazdowe dla początkujących i średniozaaawansowanych amatorów białego szaleństwa. Większość tras to stoki łagodne i szerokie, a przede wszystkim oświetlone. Dzięki karnetom można korzystać z trzech stacji Kotelnica, Kantówka i Bania. Zakwaterowanie można znaleźć blisko stoków. Początkujący mogą skorzystać z usług instruktorów i wypożyczyć sprzęt do narciarstwa i snowboardu. Zaletą tego ośrodka są bardzo dobrze utrzymane trasy i bezpłatne parkingi. Kotelnica dysponuje czterema trasami i kilkoma wyciągami, w tym jedna nartostrada prowadzi do Bani. Wszystkie trasy zostały dostosowane do różnych umiejętności narciarskich, a dodatkowe atrakcje zapewnia snowpark. 3 wyciągi w Kaniówce, dysponujące pełnym zapleczem gastronomiczno - narciarskim zapraszają do skorzystania ze sztucznie ośnieżonych i oświetlanych  tras. Z kolei Bania przyciąga przede wszystkim rozpoczynających swoją przygodę z nartami i rodziny z dziećmi. Najmłodsi mogą skorzystać z trzech specjalnie przygotowanych wyciągów, przedszkola narciarskiego i karuzeli. Na terenie ośrodka znajdują się także: tor snowtubingowy, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i szkoła narciarska. Bania jest połączona z ośrodkiem narciarskim Kotelnica Białczańska. Zaletą ośrodka jest obecność basenów termalnych, z których można korzystać przez cały rok. Szczególnie warto odprężyć się po nartach, biorąc ciepłą kąpiel.

Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?

Krynica- Zdój

Ośrodek położony w powiecie nowosądeckim, pełniący także rolę uzdrowiska. W skład kompleksu wchodzi m.in. Jaworzyna Krynicka z ponad 10 km tras dla laików i profesjonalistów. Nie brakuje tras rodzinnych, a część z nich jest oświetlona, umożliwiając wieczorną jazdę. Nowoczesna kolej gondolowa może jednorazowo przewozić 6 osób. Wypożyczalnie i licencjonowane szkółki narciarskie dbają o narciarzy, a widoki Tatr i Beskidów podwyższają walory estetyczne regionu. Stacja posiada znakomite zaplecze noclegowo-gastronomiczne. Centrum Narciarskie Azoty położone jest w rozległej dolinie na Słotwinach w Krynicy Zdroju. Oferuje rodzinne atrakcyjne zabawy na śniegu. Przygotowano trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności (10 poziomów), nowoczesny snowpark oraz plac zabaw dla dzieci - "Zimowy plac zabaw Kubuś - Ski". Znajduje się tu także łatwa trasa szkoleniowa dla najmłodszych- Beibik. Trasy na terenie centrum są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Dzieci i młodzież mogą skorzystać z usług szeregu szkółek narciarskich, a najmłodsi, poniżej 12 roku życia, mogą liczyć na specjalne zniżki na stokach. Idealne miejsce na weekend w górach z rodziną. Ośrodek Henryk znajduje się w centralnej części Krynicy, na zboczu Góry Krzyżowej. Dysponuje on trzema wyciągami, łagodnymi stokami szczególnie dla początkujących i średniozaawansowanych miłośników nart. Zapewnia także opiekę instruktorów. Okolicę można podziwiać z punktu widokowego, na który prowadzi kolej linowo-terenowa Góra Parkowa. Na szczycie znajduje się także przystosowany dla dzieci wyciąg narciarski.

Zobacz też: Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Bukowina Tatrzańska

Na terenie gminy znajdują się znane obiekty i tereny: Morskie Oko, Rysy czy Dolina Pięciu Stawów Polskich. W miejscowości znajdują się łącznie 22 wyciągi. Trasy są w większości oświetlone i dobrze utrzymane. Na narciarzy czekają wyszkoleni instruktorzy i wypożyczalnie ze sprzętem. Uprawiać białe szaleństwo można na trasach na Wierchu Rusińskim (gdzie można szusować do późnej wiosny, ze względu na północne położenie tras). Początkujący mogą zdobywać umiejętności na terenie oddzielonym od głównej trasy:  Wysokim Wierchu (dedykowane dla średnio zaawansowanych i rodzin), na stacji Turnia (szeroka, oświetlona trasa). Zwyrtlik oferuje 5 różnych oświetlonych i naśnieżanych sztucznie tras. Poza narciarstwem warto wybrać się na wędrówkę po okolicy, szczególnie nad Morskie Oko, otulone w tym okresie białym puchem lub skorzystać z ofert kompleksu Terma Bukowina, który liczy 12 basenów z wodą termalną. Jest to zarówno centrum rozrywkowe, jak również uzdrowisko.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Szczawnica

Miejscowość położona w dolinie Grajcarka, gdzie temperatura zimą sięga -15°C. Śnieg utrzymujący się zwykle od listopada do połowy kwietnia zapewnia dobre warunki narciarskie. Znajdują się tutaj wypożyczalnie sprzętu dla narciarza i snowboardzisty, a prawie na każdym stoku można skorzystać z usług instruktora. Palenica znajduje się w samym centrum Szczawnicy i posiada stoki o zróżnicowanym stopniu trudności. Szafranówka zaprasza początkujących, a Palenica I zaawansowanych narciarzy. Oświetlona trasa Palenica II zaprasza całe rodziny. Wjazd na szczyt umożliwia czteroosobowa krzesełkowa kolejka linowa, a widoki na pobliskie Pieniny i Tatry zapierają dech w piersiach. Jaworki z kolei oferują ponad 4 km tras zjazdowych (przygotowanych ratrakiem i oświetlonych) i unowocześniony system wyciągów oraz Tubing Park (zjazd na oponach pneumatycznych po specjalnym torze). Na terenie ośrodka znajdują się tereny do jazdy off-piste. Nie zapomniano też o rodzicach, wybierających się na narty z małymi pociechami, które mogą stawiać tu swoje pierwsze kroki na nartach. O bogactwie przyrodniczym regionu, które warto zobaczyć, świadczy obecność na tym terenie czterech rezerwatów.

Zobacz też: Jak przewieźć narty samochodem?

Małe Ciche

Niewielki kameralny kurort w otoczeniu lasów. W skład stacji wchodzą 2 wyciągi narciarskie, a trasy nie należą do trudnych. Z reguły są niezatłoczone, oświetlone i dośnieżane. Zaplecze noclegowe oferują mieszkańcy wynajmujący kwatery. W ośrodku mieści się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz szkółka narciarska.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Nowy Targ

Miasto stanowiące często bazę wypadową w Tatry i Pieniny. Umożliwia uprawianie narciarstwa zjazdowego i biegowego, czy hokeja na lodzie. Dba o odwiedzających także latem, umożliwiając wiele aktywności, n.p. spadochroniarstwo, kajakarstwo górskie czy jeździectwo. Centrum rekreacji zimowej i letniej to Hala ,,Gorce”. Co roku miasto współorganizuje Podhalański Bieg Narciarski im. Jana Pawła II, w którym mogą brać udział amatorzy i zawodowcy. Stok narciarski Długa Polana jest położony na północnym stoku znajdującym się w pierwszej dolinie gorczańskiej. Długa Polana oferuje trzy wyciągi, w tym dwa dla początkujących. Trasy są oświetlone. W razie problemów ze śniegiem, organizatorów wspomagają armatki. Narciarze mogą liczyć na usługi instruktorów ze szkółki. Na stoku odbywają się zawody narciarskie i snowboardowe. U stóp Gorców leży też wyciąg orczykowy Zadział. Na terenie stacji można skorzystać z wypożyczalni sprzętu i szkółki narciarskiej, pobiegać na nartach i podczas dobrych warunków pogodowych i śniegowych zjechać do Nowego Targu nartostradą.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Rabka Zdrój

Uzdrowisko usytuowane w malowniczej kotlinie u podnóża Gorców, na wysokości 500–600 m n.p.m. W zimie na miłośników białego szaleństwa czekają dobrze przygotowane stoki do narciarstwa zjazdowego i trasy do narciarstwa biegowego (których jest ponad 35 km). W centrum miasta znajduje się także lodowisko. Trasy narciarskie usytuowane są na północnym stoku Maciejowej. Do dyspozycji narciarzy są łącznie cztery trasy o różnym stopniu trudności, w tym jedna bardzo łatwa, przyjazna dla dzieci i dwa wyciągi orczykowe. Trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Można skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego i szkółki. Uzdrowisko posiada bogatą ofertę gastronomiczną oraz bazę noclegową. Poza sanatoriami można zatrzymać się w licznych domach wypoczynkowych, pensjonatach, pokojach gościnnych i gospodarstwach agroturystycznych. Polczakówka, ośrodek położony ok. 3 km od Rabki, na północnym zboczu Grzebienia, zaprasza do skorzystania z wyciągu orczykowego i linowego oraz wypożyczalni. Rokrocznie odbywają się tutaj zawody o Puchar Polczakówki, w których może wziąć udział każdy narciarz.

Zobacz też: Samochodem na narty: Niemcy

Uprawa narciarstwa możliwa jest także na wielu pojedynczych stokach w górskich miejscowościach. Wśród nich można wymienić Zawoję, z ośrodkiem Mosorny Groń, wyposażonym w cztery wyciągi oraz Limanową, z ośrodkiem Limanowa-Ski, położonym w kotlinie górskiej w Beskidzie Wyspowym na północnych zboczach Łysej Góry, ok. 5km od centrum Limanowej. Dysponuje trzema trasami, o różnym stopniu trudności. Wszystkie stoki są naśnieżane i oświetlane. Funkcjonuje tu wypożyczalnia oraz serwis nart i snowboardów, a także szkoła narciarska. Poronin to miejscowość z kilkoma mniejszymi ośrodkami. Są to: Cabanówka (wyciąg narciarski dla średniozaawansowanych), Golicowa Grapa (oświetlone trasy o różnym stopniu trudności), Pod Nosalem (stok oświetlony i naśnieżony; możliwa trasa leśna) oraz Stasikówka.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  25 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?

  Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

  Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.