reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Jakie mamy prawa pozostawiając auto na parkingu strzeżonym?

Jakie mamy prawa pozostawiając auto na parkingu strzeżonym?

Wielu kierowców ze względów bezpieczeństwa pozostawia swoje pojazdy na parkingach strzeżonych. Jakie roszczenia można mieć w stosunku do zarządcy takiego parkingu?

Każdy zarządca parkingu zobowiązany jest do przedstawienia korzystającemu z jego usług regulaminu. Często w owych uregulowaniach są zapisy wyłączające odpowiedzialność zarządcy w przypadku powstania uszkodzenia lub utraty pojazdu. Należy wiedzieć, że zapisy te są bezprawne i nie mogą być skutecznie stosowane. Wynika to z tego, że w chwili pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym pomiędzy właścicielem pojazdu a właścicielem parkingu powstaje umowa przechowania, która jest szczegółowo uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi przechowujący zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą pozostawioną mu na przechowanie w zamian za ustaloną opłatą.

Zobacz również: Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży auta?

W odniesieniu do przepisów kodeksu cywilnego w przypadku pozostawienia na przechowanie samochodu, zarządca parkingu odpowiada w całości za samochód oraz elementy jego wyposażenia. Jeśli chodzi o pozostawione w pojeździe inne cenne rzeczy, aby były chronione niezbędne jest poinformowanie strażnika o ich pozostawieniu. Jednak w tym przypadku zarządca parkingu może się zwolnić od odpowiedzialności za nie stosownym zapisem w regulaminie.

Za dowód zawarcia umowy przechowania służy potwierdzenie przyjęcia pojazdu, w którym powinny być zawarte podstawowe dane pojazdu takie jak marka, model, numer rejestracyjny, a także data i podpis osoby przyjmującej nasze auto. Ważną rzeczą jest, aby zachować powyższe potwierdzenie, ponieważ jest to jedyna podstawa do ubiegania się o ewentualne roszczenia na skutek zniszczenia bądź utraty rzeczy.

Zobacz również: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych

Parking strzeżony powinien być wyraźnie oznaczony jako strzeżony bądź korzystać z urządzeń monitorujących parkujące pojazdy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama