reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Dzień na torze: Kielce

Dzień na torze: Kielce

Tor Kielce to najstarszy tor wyścigowy w Polsce. Jest też jednym z niewielu na świecie obiektów, których część trasy pokrywa się z drogą publiczną. Jego zaletą jest niezaprzeczalnie malowniczy odcinek biegnący przez las.

Wbrew nazwie Tor Kielce wcale nie znajduje się w Kielcach. Administracyjnie znajduje się on w granicach podkieleckiej wsi Miedziana Góra w tak zwanych „zielonych płucach Kielc”. Wyścigowy autodrom w sercu Gór Świętokrzyskich otwarto 26 czerwca 1977 roku ale nie od razu miał on obecną długość 4160 metrów. W pierwszym etapie miał on jedynie 3000 metrów. Wewnętrzna, krótka pętla ma długość 1140 metrów, a tor kartingowy 880 metrów. Duża pętla ma 16 zakrętów a najdłuższa prosta jedynie 450 metrów. Ciekawym parametrem jest różnica wysokości: między najwyższym a najniższym miejscem toru jest to 60 metrów. Powoduje to, że oprócz przeciążeń bocznych w zakrętach, poczuć możemy też pionowe na przykład przy wyjeździe z odcinka leśnego na odcinek drogowy. Właśnie, droga. Tor w części przebiega po trasie drogi krajowej nr 74. Żeby możliwe było przejechanie trasy całej dużej pętli trzeba zamknąć drogę łączącą Kielce z Łodzią.

Zobacz też: Wyścigi na jedną czwartą mili: jak zacząć?

Kielecki tor podobnie jak obiekt w Poznaniu pełni wielorakie funkcje sportowe, kulturalne i handlowo-komercyjne. Odbywają się na nim eliminacje Wyścigowych Mistrzostw Polski (ze względów bezpieczeństwa ostanie tego typu zawody odbyły się 4 lata temu) zarówno samochodów jak i motocykli różnych klas, niezależne wyścigi firmowe. Zloty fanklubów różnych marek samochodowych. Tor Kielce to też „poligon” dla wielu szkół jazdy. Słynna z posiadania w swej stajni wielu potężnych maszyn Szkoła Jazdy Subaru właśnie tutaj przeprowadza swoje szkolenia. Również tor kartingowy jest często wykorzystywany w różnego typu imprezach. Oczywiście jak to na bardzo dużych obiektach w Polsce, nie obędzie się bez giełdy samochodowej – cóż tor musi na siebie zarabiać. Wydatków jest sporo. W tym roku ogłoszono przetarg na przebudowę odcinka leśnego i dwu zakrętów.

Zobacz też: Sensacyjny Kuchar po raz piąty zwycięża w Rajdzie Barbórki (film)

Asfaltowa nitka to jednak nie wszystko. Tor jest częścią kompleksu Ośrodka Sportowo-Turystycznego "moto-raj". Jest więc camping na 150 przyczep campingowych i 50 namiotów i mieszczący się w kompleksie motel posiadający 15 pokoi trzy i dwuosobowych. Na miejscu jest też kawiarnia i całkiem niezła restauracja. Istnieje możliwość wynajęcia sal konferencyjnych i wykładowych.

Wynajęcie toru nie jest mocno rujnujące dla kieszeni o ile na tor wybierzemy się w kilka – kilkanaście osób. Godzina wynajęcia toru kosztuje 400 złotych. Za obecnośc karetki pogotowia dopłacić trzeba 100 złotych za godzinę, za samochód ratowniczy 600 złotych za godzinę, za obsługę techniczną 100 złotych. Doba wynajęcia toru bez dodatkowych opcji to 3000 złotych.

Zobacz też: Hybrydowe Toyoty wygrały eko-rajd

Przykładowe ceny pokoi w motelu „moto-raj”**:

dwuosobowy – 145 zł/doba ze śniadaniami, trzyosobowy – 220 zł/doba ze śniadaniami, apartament – 270 zł/doba ze śniadaniami, 1 osoba w pokoju dwuosobowym. – 145 zł/doba ze śniadaniem
Parking – 15 zł/doba, garaż – 25 zł/doba

W oddalonych o 10 kilometrów Kielcach ceny są nieco wyższe:

Hotel Łysogóry*** Pokój dwuosobowy 318 złotych za dobę

                                     Pokój trzyosobowy 398 złotych za dobę

Tor Kielce czynny jest siedem dni w tygodniu jednak celem wynajęcia trzeba zamówić termin odpowiednio wcześniej. Z Warszawy dojedziemy trasą E77 do Kielc, gdzie następnie skręcić należy w stronę Łodzi w drogę 74. Odległość Miedzianej Góry od stolicy to 180 kilometrów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama