REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki motocykl wybrać na początek?

Anna Matelska
 propozycja pierwszego motocykla Fot. Fotolia
propozycja pierwszego motocykla Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygoda z motocyklami często zaczyna się od fascynacji wielkimi, lśniącymi maszynami o imponujących osiągach. Jednak na pierwsze moto nie nadają się ani superszybkie przecinaki, ani ogromne cruisery.

Początkujący motocykliści wychodzą niekiedy z założenia, że szkoda im czasu i pieniędzy na kupowanie „pięćsetki”, która znudzi się po jednym sezonie. Tymczasem w internecie nie brak poruszających historii o ludziach, którzy na pierwsze moto wybrali R, co skończyło się tragedią. Dlatego zakup pierwszego motocykla należy dobrze przemyśleć.

REKLAMA

Nuda? Niekoniecznie!

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

REKLAMA

Musimy uświadomić sobie, że nawet jeśli w tej chwili marzymy o lśniącym ścigaczu, to wcale nie znaczy, że za kilka sezonów z radością nie przesiądziemy się na choppera. Preferencje się zmieniają, dlatego warto zacząć swoją przygodę z motocyklami od czegoś w miarę uniwersalnego, co pozwoli nam rozpoznać, czego tak naprawdę oczekujemy po jeździe na moto.

Nikomu nie trzeba też chyba wyjaśniać, że jazda na motocyklu nie kończy się na odwijaniu manetki do oporu na prostej. Dlatego nawet maszyna o stosunkowo niewielkiej mocy może dostarczyć żółtodziobowi niemało atrakcji i znacząco podwyższyć mu poziom adrenaliny, gdy w bólach będzie się uczył wykonywać rozmaite manewry, składać w zakrętach, jeździć w deszczu czy w ruchu miejskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Nauka na błędach

Początki bywają trudne i prawo jazdy kat. A w kieszeni tak naprawdę wcale nie świadczy o tym, że jego właściciel umie jeździć. Prawdziwa nauka rozpocznie się dopiero wraz z ruszeniem w drogę na własnym motocyklu.

Najlepiej już na wstępie pozbyć się złudzeń – upadki, wypadki, „gleby parkingowe” - wszystko to najprawdopodobniej czeka każdego, kto zaczyna samodzielną jazdę. Błędy popełnia każdy początkujący i lepiej, by nie były one zbyt bolesne, dlatego właśnie wszelkiego rodzaju przecinaki odpadają na początek. One niewiele błędów są w stanie wybaczyć.

Musimy też liczyć się z koniecznością napraw po ewentualnej glebie, więc kupując motocykl warto zwrócić uwagę na koszty serwisu i dostępność części zamiennych. Najlepiej sprawdzi się sprzęt, który w dużej mierze będziemy w stanie samodzielnie serwisować.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Co więc wybrać?

REKLAMA

Ogólna zasada brzmi – nie więcej niż 500 ccm i 50 KM. Tyle na początek w zupełności wystarczy, by nabyć ogólne pojęcie o motocyklu, nauczyć się podstaw i.. naprawdę mieć dużo frajdy z jazdy. Wchodzące w życie od 2013 roku nowe przepisy i nowe kategorie prawa jazdy jeszcze bardziej ograniczą panującą dziś „wolną amerykanką”, czyli sytuację w której osiemnastolatek może zaczynać naukę jazdy od „litra”.

Oczywiście, warto zastanowić się nad przeznaczeniem naszej maszyny, czy będziemy jej używali w mieście, czy w terenie i czy bardziej podobają nam się „speedery” czy „cruisery”, choć to z czasem może się zmienić. Niezłym wyborem na początek będą tzw. naked bike'i.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Spokojnie możemy zdecydować się na motocykl używany, choć przy zakupie takowego należy zachować szczególną ostrożność lub wręcz poradzić się kogoś bardziej „oblatanego” w temacie. Dobrym czasem na zakup sprzętu jest koniec sezonu lub zima, gdy ceny znacząco spadają.

A oto konkrety, czyli kilka przykładowych propozycji na pierwsze moto:

MZ ETZ 250/251

Jawa TS

Honda CB500

Suzuki GS500

Kawasaki ER5

Kawasaki GPZ500

Yamaha SR250

Yamaha Virago

Zobacz też: Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Każdy z tych sprzętów powinien nieźle sprawdzić się na początek, choć oczywiście możliwości jest dużo więcej. Pamiętajmy jednak, by do każdej, choćby najbardziej „niepozornej” maszyny podchodzić z szacunkiem – zabić się lub poważnie uszkodzić, można nawet przy prędkości 60 km/h.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA