reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jednoślad > Prawo > Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Motocykle w Wielkiej Brytanii możemy kupić po bardzo okazyjnych cenach. Pamiętajmy jednak, że po powrocie do kraju czekają nas nieuniknione formalności. Jak szybko i bezboleśnie zarejestrować „anglika”?

Rejestracja nawet polskiego sprzętu może okazać się drogą przez mękę, jeśli nie dopełnimy odpowiednich formalności lub trafimy na wyjątkowo oporną „panią w okienku”. W przypadku motocykli z Wielkiej Brytanii sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, dlatego warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać, by nie dać się zapędzić w urzędzie w przysłowiowy kozi róg.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Gra jest zaś warta świeczki, bo jednoślady angielskie w przeciwieństwie do tamtejszych samochodów można stosunkowo niewielkim kosztem dostosować do polskich warunków.

Upatrzymy – kupujemy!

Gdy już znajdziemy swój upragniony sprzęt, zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy zostaną do niego dołączone legalne dokumenty. W przypadku Wielkiej Brytanii za dowód rejestracyjny robi arkusz V5C. Po zakupie wypełniamy w owym arkuszu sekcję nr 10 i odsyłamy ją do DVLA - angielskiego wydziału komunikacji. Nowy dowód rejestracyjny zostanie nam przysłany w ciągu kilku tygodni, ale tylko na angielski adres.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Uwaga! W Wielkiej Brytanii nie potrzeba umowy kupna-sprzedaży, by stać się właścicielem pojazdu. Z jednej strony warto byłoby uświadomić polskich urzędników o tym, że przepisy na świecie mogą się różnić, jednakże jeśli chcemy uniknąć ewentualnych dyskusji w wydziale komunikacji, możemy spróbować namówić poprzedniego właściciela by spisał z nami taką umowę – na wszelki wypadek.

Opuszczając Wyspy z nową maszyną, wypełniamy w V5C sekcję nr 11 – dotyczącą wyeksportowania motocykla z Wielkiej Brytanii i odsyłamy ją do DVLA. Jeśli kupujemy sprowadzony z Anglii motocykl już w Polsce, np. od handlarza, sprawdźmy dokładnie czy wszystkie te czynności zostały dopełnione.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Kwestie techniczne

Dobra wiadomość jest taka, że od kilku lat pojazdy sprowadzone z krajów Unii Europejskiej posiadające dokumenty potwierdzające dopuszczenie do ruchu, nie muszą ponownie przechodzić w Polsce zeerowego badania technicznego. Zawsze jest to jeden wydatek mniej.

Musimy jednak w pierwszej kolejności odwiedzić tłumacza, który przetłumaczy nam zagraniczne dokumenty. Koszt to około 100 zł. Następnie, podobnie jak to jest w przypadku angielskich samochodów, należy wymienić reflektor bądź reflektory, aby kąt padania światła został dostosowany do ruchu prawostronnego. Gdy to uczynimy, maszyna powinna przejść już obowiązkowy przegląd techniczny, który kosztuje około 120 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama