| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Leasing na przykładzie kalkulacji

Leasing na przykładzie kalkulacji

W poniższym artykule przedstawimy wysokość rat na przykładzie leasingu nowego samochodu o wartości 65 tys. zł brutto przy wkładzie własnym na poziomie 5 lub 10%.

Odpis podatku VAT

Przedsiębiorcy, który leasinguje auto osobowe i dostawcze do 3,5t przysługuje odpis podatku VAT w wysokości 60% jednak nie więcej niż 6 tys. Od samochodów dostawczych przysługuje pełny odpis podatku VAT, kiedy spełniają one warunki wynikające z ustawy o VAT, potwierdzone odpowiednimi badaniami technicznymi pojazdu. Leasingu auta dostawczego powyżej 3,5t oznacza dla przedsiębiorcy możliwość odpisu pełnej wartości podatku VAT.

Odliczenie podatku VAT od kosztów paliwa możliwe jest dla tych pojazdów, od zakupu których można odpisać wartość podatku VAT. W przypadku samochodów osobowych zasady takie nie mają zastosowania.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Tarcza podatkowa

Zastosowanie tarczy podatkowej, inaczej nazywanej osłoną podatkową, obejmuje pomniejszenie obciążeń podatkowych przedsiębiorcy, które jest związane z poniesionymi kosztami uzyskania przychodów w ramach prowadzenia działalności. Przy finansowaniu leasingiem operacyjnym, raty leasingowe w całości zaliczane są do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Do kosztów tych zaliczają się również środki poniesione na ubezpieczenie oraz zakup paliwa - netto lub brutto, w zależności od tego, czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odpisu podatku VAT od paliwa. Dodatkowo, kosztem uzyskania przychodu są również wydatki związane z naprawami pojazdów. Natomiast w leasingu finansowym, do kosztów prowadzenia działalności zalicza się odsetki od kwoty finansowania. Dlatego przedsiębiorca, który prowadzi w swojej firmie pełną księgowość, częściej wybierana leasing operacyjny.

Zobacz też: Jakie są rodzaje leasingu?

Amortyzacja

Amortyzacja wpływa na koszty związane z finansowaniem leasingiem. W przypadku korzystania z leasingu operacyjnego, koszty amortyzacji ponosi leasingodawca. Natomiast w leasingu finansowym - koszt ten leży po stronie leasingobiorcy. Należy również pamiętać, że w leasingu finansowym przedsiębiorca płaci całą kwotę podatku VAT z góry. Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych różni się w zależności od rodzaju leasingu – w leasingu finansowym wynosi  5 lat, natomiast w operacyjnym - w przypadku finansowania aktywów ruchomych (np. samochodów) – czas ten nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji (24 miesiące).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK