reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Umowa leasingu – co powinna zawierać?

Umowa leasingu – co powinna zawierać?

Pisemna umowa leasingowa jest dokumentem poświadczającym kontrakt zawarty pomiędzy leasingodawcą - profesjonalną firmą zajmującą się czynnościami leasingowymi, a leasingobiorcą - podmiotem zainteresowanym finansowaniem. Czym charakteryzuje się taka umowa?

Sporządzając umowę leasingową obie strony biorące udział w transakcji mają obowiązek oznaczyć w niej podmiot finansujący oraz korzystający, finansowany przedmiot, jak również czas trwania kontraktu, wysokość opłat i sposób ich uiszczania oraz wszelkie inne obowiązki i uprawnienia stron. Co więcej, umowa może również zawierać ewentualne zobowiązania stron po zakończeniu okresu umowy, np. przeniesienie wartości oddanego w leasing sprzętu na korzystającego, czy też datę wydania klientowi wyleasingowanego sprzętu.

Na podstawie przygotowanej umowy, leasingodawca nabywa od wskazanego przez leasingobiorcę dostawcy finansowany przedmiot, na warunkach określonych w kontrakcie. Następnie przekazuje go korzystającemu do użytku. Natomiast leasingobiorca zobowiązuje się do uiszczania na rzecz strony finansującej miesięcznych rat, ustalonych w ramach harmonogramu spłat.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Umowa leasingu operacyjnego

Umowa dotycząca finansowania sprzętu leasingiem operacyjnym jest sporządzana na określony czas. Dodatkowo, uwzględnia się minimalny czas jej trwania, równy 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji.

Umowa leasingu finansowego

W przypadku korzystania z leasingu finansowego, umowa pomiędzy podmiotami sporządzana jest również na czas oznaczony. Nie określa się minimalnego okresu jej trwania. Jeżeli szczególne warunki umowy nie stanowią inaczej korzystający ponosi koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem wyleasingowanej rzeczy. 

Zobacz też: Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

Podsumowując, korzystając z zewnętrznego finansowania leasingiem, należy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami zapisanymi w umowie, a w szczególności z: kosztem całkowitym leasingu, kwotą wykupu sprzętu, ilością rat leasingowych rozłożonych w harmonogramie, stopą oprocentowania oferty leasingu (zmienną lub stałą). Dodatkowo, aby mieć pełen obraz warto zajrzeć do tabeli opłat i prowizji, która zawiera koszty dodatkowe związane z obsługą zawartej umowy leasingu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama