| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jakie są rodzaje leasingu?

Jakie są rodzaje leasingu?

Na polskim rynku funkcjonuje kilka rodzajów leasingu. Głównym i najbardziej znanym podziałem jest ten na leasing operacyjny oraz finansowy. Od 2011 r. inwestujący mogą również skorzystać z leasingu konsumenckiego. Jednak niezależnie od charakteru leasingu, wymienić można następujące: leasing zwrotny, leasing denominowany w walucie i leasing złotówkowy oraz leasing bezpośredni i pośredni.

Leasing operacyjny i finansowy

Podstawa podziału między leasing operacyjny a finansowy opiera się na wyborze, która ze stron umowy jest uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu. W sytuacji gdy uprawniona do tego będzie strona finansująca, transakcja będzie miała charakter leasingu operacyjnego. Natomiast gdy uprawnionym do dokonywania odpisów będzie korzystający, wówczas będziemy mieli do czynienia z leasingiem finansowym.

Dodatkowo, w przypadku leasingu operacyjnego, raty leasingowe oraz wpłata początkowa w całości stanowią koszt uzyskania przychodu LB. W przypadku leasingu operacyjnego umowa musi być zawarta na okres stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji (na przykład meble – stawka amortyzacji 20%, minimalny okres leasingu wynosi 2 lata). Leasingobiorca może odliczać VAT od rat leasingowych (w przypadku tego rodzaju leasingu VAT płatny jest w ratach i wynosi zawsze 23%). Przedmiot leasingu amortyzowany jest przez leasingodawcę.

Natomiast korzystając z leasingu finansowego, kosztem uzyskania przychodu dla leasingobiorcy jest jedynie część odsetkowa raty leasingowej oraz amortyzacja sprzętu. Leasingobiorca podpisując umowę zobowiązany jest do zapłacenia całego należnego podatku VAT z góry. Leasing ten korzystny jest w przypadku leasingu sprzętów z 8 proc. VAT, ponieważ taki też podatek VAT(8 proc.) ma do zapłaty Leasingobiorca. Jeśli sprzęt z 8 proc. VAT byłby leasingowany w leasingu operacyjnym VAT wynosiłby 23proc.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Leasing zwrotny

Ten rodzaj leasingu odnosi się zarówno do leasingu operacyjnego jak i finansowego. Korzystając z niego, przedsiębiorca w pierwszej kolejności odsprzedaje na rzecz firmy leasingowej własny środek trwały, aby następnie podpisać umowę leasingową i na tej podstawie nadal korzystać z tego sprzętu. Tym samym leasingobiorca ma możliwość uwolnienia zamrożonych środków trwałych, aby wykorzystać je na inne cele np. inwestycyjne. Po dokonaniu spłaty kwot przewidzianych w umowie leasingowej, przedsiębiorca ponownie może uzyskać tytuł własności danego sprzętu.

Leasing bezpośredni i pośredni

Podziału na leasing bezpośredni oraz pośredni dokonuje się biorąc pod uwagę status podmiotu finansującego. W przypadku leasingu bezpośredniego, stroną finansującą jest producent przedmiotu umowy (np. producent maszyny). Natomiast w leasingu pośrednim finansującym jest wyspecjalizowana firma leasingowa, taka jak EFL. Nabywa ona przedmiot umowy leasingu od producenta po to, aby oddać go do używania korzystającemu na podstawie umowy leasingowej.

Zobacz też: Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »