Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
elementy umowy o roboty budowlane / Fotolia
Umowa o roboty budowlane polega na zobowiązaniu się wykonawcy do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej oraz zobowiązaniu inwestora do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa o roboty budowlane?

Strony umowy

W umowie o roboty budowlane wyróżniamy inwestora, czyli osobę zamawiającą wykonanie określonego obiektu oraz wykonawcę, który zobowiązuje się do jego wykonania.

Przy osobie fizycznej konieczne będzie oznaczenie w umowie imion, nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL. Gdy osoba fizyczna prowadzi działalności gospodarczej zawieramy firmę, siedzibę, adres numer NIP i REGON, a w załączniku wyciąg z CEIDG na potwierdzenie wskazanych danych.

Przy osobie prawnej konieczne będzie podanie adresu jej siedziby, numeru wpisu do KRS, NIP oraz osoby uprawnionej do reprezentacji (na potwierdzenie jako załącznik dołączamy aktualny KRS).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobowiązania stron

Koniecznym elementem umowy o roboty budowlane są zobowiązania stron.

Przykładowe postanowienie:

§1.

  1. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania, zgodnie z zasadami wiedzy technicznej oraz przekazanym przez Inwestora projektem budowlanym, budynek mieszkalny jednorodzinny przy ulicy Abecadłowej 14 w Warszawie, na rzecz Inwestora. Projekt budowlany obiektu stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy.
  2. Wykonawca oświadcza, że posiada doświadczenie, środki oraz maszyny niezbędne do prawidłowego wykonania przedmiotu umowy.
  3. Inwestor oświadcza, że jest właścicielem działki nr 1302 położonej przy ulicy Abecadłowej 14w Warszawie, na której ma powstać niniejszy budynek mieszkalny jednorodzinny oraz, że uzyskał decyzje i pozwolenia oraz wszelkie inne dokumenty konieczne do rozpoczęcia budowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jakie są prawa i obowiązki stron umowy o roboty budowlane?

Projekt budowlany

Inwestor ma obowiązek dostarczenia projektu wykonywanego obiektu. Projekt musi zostać zatwierdzony pozwoleniem na budowę, wydanym przez właściwy powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.

Przykładowe postanowienie:

§2. Projekt obiektu zostaje wydany Wykonawcy w dniu podpisania umowy o roboty budowlane.

Przekazanie terenu budowy

Inwestor ma obowiązek przekazać Wykonawcy teren budowy. Przekazanie następuję poprzez spisanie protokołu przekazania. Za teren budowy uznaje się teren, na którym wykonywane będą prace oraz teren zajmowany przez zaplecze budowy.

Przykładowe postanowienie:

§3. Zamawiający przekaże Wykonawcy teren budowy w terminie 7 dni od daty podpisania niniejszej umowy.

Prawo odstąpienia inwestora od umowy o roboty budowlane

Termin rozpoczęcia i zakończenia prac

W umowie o roboty budowlane należy precyzyjnie określić datę rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych. Z terminem rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych wiąże się wiele obowiązków administracyjnych.

Przykładowe postanowienia:

§4.

  1. Strony ustalają termin rozpoczęcia robót budowlanych na dzień 13 października 2014 r.
  2. W przypadku nie rozpoczęcia robót przez Wykonawcę w terminie tygodnia od ustalonej daty, Inwestor może odstąpić od umowy, informując o tym Wykonawcę na piśmie.
  3. Strony ustalają termin zakończenia robót budowlanych na dzień 13 października 2015 roku. Odbiór końcowy obiektu nastąpi w ciągu 7 dni od terminu zakończenia robót budowlanych.
  4. Harmonogram robót budowalnych znajduje się w załączniku nr 2 do niniejszej umowy.

Zobacz: Elementy umowy poręczenia

Materiały i kosztorys budowy

Materiały potrzebne do budowy obiektu mogą pochodzić od Wykonawcy jak i od Inwestora. Zależy to od woli stron umowy. Wykonywane prace mogą być ujęte w kosztorys.

Przykładowe postanowienie:

§5. Wykonanie obiektu nastąpi w całości z materiałów dostarczonych przez Inwestora. Wykonawca zobowiązuje się do wykonywania obiektu zgodnie z kosztorysem robót budowlanych, który stanowi załącznik nr 3 do niniejszej umowy.

Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za nienależyte wykonanie umowy o roboty budowlane


Podwykonawcy

W umowie należy ustalić zakres robót, które mogą być wykonywane wyłącznie przez wykonawcę, a które mogą być wykonane przez podwykonawców. Wykonawca musi koniecznie uzyskać zgodę inwestora na przekazanie części prac do wykonania podwykonawcom. Uzyskuje ją poprzez przedstawienie inwestorowi umów zawartych z podwykonawcami dotyczących części inwestycji oraz uzyskanie zgody inwestora.

Przykładowe postanowienia:

§6.

  1. Wykonawca zobowiązuje się wykonać przedmiot umowy przede wszystkim własnymi siłami, uzupełniając je tylko przez wykorzystanie podwykonawców.
  2. Zawarcie umowy z każdym podwykonawcą będzie dokonywane za zgodą Inwestora.
  3. Przed zawarciem umowy z podwykonawcami Wykonawca zobowiązuje się udzielić Inwestorowi wszelkich informacji dotyczących podwykonawców.
  4. Wykonawca ponosi wobec Inwestora pełną odpowiedzialność za roboty, które wykonuje przy pomocy podwykonawców.

Odbiór obiektu

Obowiązkiem inwestora jest odbiór wybudowanego obiektu W umowie strony powinny dokładnie oznaczyć datę odbioru. Podczas odbioru inwestor dokonuje sprawdzenia, czy przedmiot został wykonany w sposób prawidłowy. Odbiór powinien być udokumentowany w protokole.

Przykładowe postanowienie:

§7. Odbiór końcowy obiektu będzie odbywał się osobiście przez Inwestora, przy obecności kierownika budowy.

Odmowa odbioru robót budowlanych

Wynagrodzenie

Zapłata wynagrodzenia Wykonawcy jest podstawowym obowiązkiem Inwestora wynikającym z umowy o roboty budowlane. Strony mają możliwość ustalenia wynagrodzenia w formie kosztorysowej lub ryczałtowej. Wynagrodzenie ryczałtowe jest w stałej wysokości, a kosztorysowe ustala się na podstawie przewidywanych kosztów poszczególnych etapów budowy.

Przykładowe postanowienia:

§8.

  1. Wynagrodzenie strony ustalają na podstawie kosztorysu.
  2. Na dzień rozpoczęcia budowy wysokość wynagrodzenia wynosi 100 tys. złotych brutto.
  3. Ostateczna wysokość wynagrodzenia zostanie ustalona w ciągu 14 dni od daty odbioru końcowego.
  4. Inwestor wypłaci Wykonawcy zaliczkę w wysokości 15% wartości ustalonego wynagrodzenia w ciągu miesiąca od dnia rozpoczęcia robót budowlanych. Zaliczka zostanie wypłacona na podstawie wystawionej przez Wykonawcę faktury zaliczkowej.
  5. Wynagrodzenie zostanie wypłacone Wykonawcy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia Inwestorowi prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Kara umowna

Strony mogą zawrzeć w umowie karę umowną. Ma ona na celu zabezpieczenie prawidłowego wykonania świadczenia niepieniężnego lub jego niewykonania.

Przykładowe postanowienie:

§9. W razie niewykonania obowiązków przez Wykonawcę, w terminach określonych w harmonogramie prac budowlanych (załącznik nr 3), Inwestorowi przysługuje kara umowna w wysokości 1% wysokości wynagrodzenia brutto przysługującego Wykonawcy tytułem prawidłowego wykonania zobowiązania.

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Inne postanowienia

§10. Zmiana postanowień zawartej umowy może nastąpić za zgodą obu stron wyrażoną na piśmie, w formie aneksu do umowy, pod rygorem nieważności takiej zmiany.

§11. Ewentualne spory, wynikłe w związku z realizacją przedmiotu umowy, strony zobowiązują się rozwiązywać w drodze wspólnych negocjacji, a w przypadku niemożności ustalenia kompromisu będą rozstrzygane przez Sąd właściwy dla siedziby Inwestora.

§12. W sprawach, których nie reguluje niniejsza umowa, będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, ustawy - Prawo budowlane oraz innych obowiązujących ustaw.

§13. Niniejszą umowę wraz z załącznikami sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

§14. Załączniki do niniejszej Umowy stanowią jej integralną część.

Podpisy stron

Umowa o roboty budowlane musi być koniecznie własnoręcznie podpisana przez strony umowy lub osoby uprawnione do ich reprezentowania.

Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...