REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura przyszłości - samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności

  • Materiał prasowy
Biura przyszłości
Biura przyszłości

REKLAMA

REKLAMA

Globalne zmiany mocno kształtują trendy, które obserwujemy w projektach nowoczesnych nieruchomości biurowych. Rozwój technologii, zwiększenie zainteresowania ekologicznymi certyfikatami i troska o środowisko odzwierciedlają zapotrzebowanie na przestrzenie, które sprostają współczesnym potrzebom.

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania koncepcją zielonych, przyjaznych środowisku i społeczeństwu miast, tzw. sustainable cities. To odpowiedź na konkretne problemy, z jakimi mierzy się dziś planeta: mowa przede wszystkim o zmianach klimatu, nadprodukcji gazów cieplarnianych czy postępującej degradacji środowiska naturalnego. Obecnie, ośrodki miejskie generują 70% światowej emisji CO2, zużywając jednocześnie 80% globalnej energii, stąd coraz większy wpływ na działania urbanistów i architektów miejskich mają wartości ESG.

REKLAMA

Ekologia i oszczędność w nowoczesnych przestrzeniach biurowych

Pierwsze skrzypce wśród trendów grają dziś energooszczędność i minimalizacja śladu węglowego. Ważnymi czynnikami rozwoju, które umożliwiają realizację tych pro-środowiskowych celów, są rosnące możliwości technologiczne, wyższa kultura innowacji oraz upowszechnienie zaawansowanych, bezpiecznych materiałów budowlanych.

- Nowe inwestycje projektowane są często jako obiekty samowystarczalne lub przynajmniej maksymalnie energooszczędne. Autonomiczne energetycznie przestrzenie wspierają m.in. panoramiczne okna, skuteczna izolacja ścian zewnętrznych, inteligentne systemy monitorowania oświetlenia lub wentylacje z odzyskiem ciepła. Chętnie stosowane są również rozwiązania OZE: na elewacjach biurowców i budynków użyteczności publicznej montowane są na przykład panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w prąd stały, eksploatowany w codziennej pracy firmy - wyjaśnia Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu w Aluprof.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo wyposażenie nowoczesnych biur dobierane jest ponadto z przyjaznych środowisku, ergonomicznych materiałów. Dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania, obróbki i możliwości recyklingu w projektowaniu zrównoważonych budynków popularność będzie zyskiwać m.in. aluminium.

- Materiał ten umożliwia nie tylko realizację najbardziej kreatywnych wizji architektów, ale również pomaga osiągać zrównoważone cele. Dzięki niewielkiemu ciężarowi, odporności na korozję, systemy aluminiowe będą wyglądać doskonale przez wiele lat, co eliminuje konieczność konserwacji czy wymiany, a w konsekwencji czyni budynek bardziej ekologicznym. Dodatkowo, lekka konstrukcja wywiera mniejszy nacisk na konstrukcję budynku, do którego jest przymocowana, i jest znacznie łatwiejsza w obsłudze i montażu niż na przykład stal - tłumaczy Bożena Ryszka, dyrektor Działu Marketingu i PR w Aluprof

Certyfikaty w budownictwie, które mają znaczenie

Odzwierciedleniem ,,zielonych’’ standardów w budowie inwestycji są upowszechniające się w Polsce certyfikacje obiektów, m.in. BREEAM, LEED czy WELL. W takich budynkach, poza kwestiami ekologicznymi, istotne jest także zapewnienie zdrowia i komfortu użytkownikom, co sprzyja integracji społecznej i zachęca do aktywności fizycznej. Równie istotne jest zadbanie o dostęp do naturalnego światła, świeżej wody czy zdrowej żywności, wysokiej jakości powietrza, odpowiedniej temperatury i akustyki, znacząco wpływających na komfort pracowników. Poprzez ergonomiczne umeblowanie wykonane z nietoksycznych materiałów biura zapewniają odpowiednie warunki, które pozwalają minimalizować ryzyko wystąpienia wad postawy. Dla potencjalnych najemców ważne czynniki wyboru: jak wskazuje CBRE, w ciągu ostatnich 5 lat tylko w Warszawie udział certyfikowanych, ekologicznych inwestycji wzrósł z 18,5% do ponad 54%.

To właśnie dzięki certyfikacji łatwiej wskazać na rynku wartościowe, inteligentne realizacje, które wspomagają niskoemisyjną gospodarkę. Przykładem takich obiektów mogą być projekty, zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”. Wśród nich warto wymienić monumentalną Mennica Legacy Tower z certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding oraz certyfikatem LEED - Platinum, nowoczesne wrocławskie biuro MidPoint71 z wewnętrznymi kompozycjami z zieleni (BREEAM - Excellent), czy przeszklony biurowiec Giant Office w Poznaniu, maksymalizujący wykorzystanie światła słonecznego (BREEAM - Very Good).

Wszyscy zainteresowani nowoczesnym, zrównoważonym budownictwem, zgodnym z wymaganiami współczesnego rynku, mogli zapoznać się z najnowszymi trendami podczas konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof w Warszawie. O przyszłości architektury wypowiadali się znani na arenie międzynarodowej eksperci.

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dzieła architektury współczesnej. O jego randze świadczy nie tylko liczba polskich i zagranicznych obiektów zgłoszonych we wcześniejszych edycjach, ale też fakt, że wśród uczestników znalazły się tak uznane pracownie architektoniczne jak Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, IMB Asymetria, EPSTEIN,  APA Wojciechowski, PBPA, Medusa Group, Kuryłowicz & Associates czy AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Budynki biorące udział w poszczególnych edycjach do dziś uznawane są za prawdziwe perły współczesnej architektury, a dodatkowo stanowią przykład innowacyjności i wyznaczają istotny kierunek w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Wśród nich znalazły się wielokrotnie nagradzane i cenione obiekty, m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Hala Koszyki w Warszawie projektu JEMS Architekci, wrocławski Green2Day projektu Maćków Pracownia Projektowa, katowicki .KTW, zaprojektowany przez pracownię Medusa Group.

Przykłady projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji konkursu ,,Obiekt Roku w Systemach Aluprof’’ pokazują, że energooszczędne i funkcjonalne biura to przyszłość, która zaczyna się już dziś. Nowe inwestycje projektowane są często jako obiekty samowystarczalne lub przynajmniej maksymalnie energooszczędne – mówi Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu, z firmy Aluprof SA, wiodącego dostawcy systemów aluminiowych w Europie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA