reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości? Tak, pod warunkiem że będą skłonni do negocjacji. Rynek wtórny jest obecnie w gorszej kondycji, dlatego bardzo ważna jest elastyczność deweloperów.

Co trzeci klient, który za pośrednictwem Home Broker kupił w 2011 roku nieruchomość, wybrał rynek pierwotny. Z badań, które pośrednik przeprowadził wśród nabywców, wynika, że głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu. Na drugim miejscu znalazły się niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych, a na kolejnych: możliwość wykończenia według własnych upodobań, brak prowizji dla pośrednika oraz oczekiwanie szybkiego wzrostu wartości nieruchomości.

Deweloperzy dopasowują ofertę

– W 2012 roku udział rynku pierwotnego w transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie większy niż w tym roku. przewiduje Damian Milibrand, prezes Home Brokera.

Wynika to stąd, że rynek deweloperski jest dziś znacznie bardziej dostosowany do oczekiwań kupujących niż rynek wtórny, na którym coraz trudniej o porozumienie między nabywcą a sprzedającym.

– Nasze doświadczenia ze współpracy z deweloperami z ostatnich kilku miesięcy pokazują, że generalnie wykazują oni dużą elastyczność w polityce sprzedaży, choć są od tego wyjątki.  zauważa prezes Home Brokera.

Zobacz także: Czy promocje zwiększają sprzedaż mieszkań?

Daje to obraz rynku dokładnie przeciwny do tego z 2008 roku, gdy deweloperzy zaskoczeni nagłym załamaniem cen, woleli wstrzymać sprzedaż, niż zrezygnować z założonej marży. Dziś gotowi są do negocjacji i udostępniają atrakcyjne programy rabatowe.

Słaby rynek wtórny

Odmienną sytuację mamy na rynku wtórnym, gdzie na skutek spadku cen transakcyjnych (tylko w tym roku o 5% w największych miastach) coraz trudniej o porozumienie między kupującym a sprzedającym.

– Oceniając zachowanie uczestników tego rynku w 2011 roku, można powiedzieć, że wszedł on w fazę wyczekiwania. ocenia Damian Milibrand.

Doradcy Home Broker szacują, że w przyszłym roku liczba transakcji na rynku wtórnym spadnie o kilka procent.

Ogniwem, które odpowiada za spadek transakcji na rynku wtórnego są sprzedający.

– Ponieważ nie akceptują spadku cen, czekają. Często blokują w ten sposób sprzedaż nie tylko swojej, ale też kolejnej nieruchomości, bo w przypadku rynku wtórnego bardzo często mamy do czynienia z transakcjami wiązanymi. wyjaśnia prezes.

W szczególnej sytuacji są osoby, które kupiły mieszkania w ostatnich kilku latach. Sprzedając je dziś, często muszą pogodzić się ze stratą wynikającą ze spadku wartości lokalu lub wzrostu wartości zadłużenia, jeśli finansowali się kredytem w walucie.

Zobacz także: Tańsze mieszkania od deweloperów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?
Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama