| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Tańsze mieszkania od deweloperów

Tańsze mieszkania od deweloperów

Tańsze mieszkania są teraz coraz bardziej pożądane, dlatego deweloperzy dopasowują ceny do wymagań nabywców. Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkanie od dewelopera?

W Warszawie za 1 metr kwadratowy płacimy prawie 7,7 tys. zł. W Krakowie zawieramy transakcje opiewające przeciętnie na kwotę 6,7 tys. zł za mkw. mieszkania z rynku pierwotnego. Niewiele mniej wydajemy na lokale deweloperskie we Wrocławiu, bo niespełna 6 tys. zł/mkw.

Dane zawarte w raporcie AMRON–SARFiN dotyczące umów kredytowych podpisywanych w III kwartale tego roku wskazują również, że w stolicy mieszkania z rynko wtórnego kupowaliśmy drożej niż od dewelopera. Za używane lokale warszawiacy wykładali w ostatnich miesiącach średnio o 150 zł/mkw. więcej niż za nowe M. W Krakowie i we Wrocławiu sytuacja jest odwrotna. Kupujący mieszkania w nowych inwestycjach płacili za nie przeciętnie odpowiednio o 240 zł i o 190 zł więcej niż za używane.   

Ceny mieszkań w Warszawie

Deweloperzy budują teraz taniej, bo kupujący poszukują niedrogich mieszkań. Odwiedzający biura sprzedaży stołecznych inwestorów mają według redNet Consulting największy wybór mieszkań w przedziale 6–8 tys. zł za mkw. Propozycje w takich cenach to około połowa warszawskiej oferty. Emmerson wylicza średnią cenę ofertową na stołecznym rynku deweloperskim na 8,5 tys. zł (III kw. br.). To więcej niż kupujący płacili  w ostatnim kwartale za 1 mkw. nowego mieszkania (7,7 tys. zł). Wynika z tego jasno, że nabywcy wybierają w nowych inwestycjach tańsze oferty.         

Zobacz także: Zainwestuj pieniądze w mieszkania

To naturalne, szczególnie w kontekście obniżającej się zdolności kredytowej Polaków, która nie wynika ze spadku dochodów, ale obostrzeń wprowadzanych przez banki.

– Nasi klienci dostają dziś średnio 250–300 tys. zł. kredytu hipotecznego. W tej cenie w Warszawie można kupić mieszkanie o powierzchni niespełna 40 mkw. Dlatego wiele osób wybiera sąsiadujący ze stolicą Piastów, gdzie mogą pozwolić sobie na bardziej odpowiednie mieszkanie dla rodziny – wyjaśnia Wojciech Stisz, specjalista ds. marketingu i sprzedaży w BARC Warszawa S.A.

Według przedstawiciela dewelopera, do Rezydencji Kościuszki, poza położoną opodal stacją kolejki WKD, przyciąga kupujących cena – ok. 6 tys. zł/mkw. Zapewnia on także, że obecnie mieszkania w tej inwestycji cieszą się większym powodzeniem niż w poprzednich miesiącach. Klienci chcą sfinalizować zakup jeszcze w tym roku w obawie, że w przyszłym bank może nie przyznać im już takiej samej kwoty kredytu, ale mniejszą.

Zobacz także: Domy w Warszawie tanieją

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »