REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Marta Wrzosek
Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej
Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dwa bardzo istotne etapy na drodze do nabycia własnego mieszkania to zawarcie umowy przedwstępnej oraz tej ostatecznej. Obie stanowią również niezbędne elementy uzyskania kredytu, który umożliwi nam sfinansowanie naszej inwestycji.

Umowa przedwstępna

Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej. Należy pamiętać, że może być ona zawarta:
• w formie aktu notarialnego;
• w formie umowy cywilno-prawnej.

REKLAMA

Co daje zawarcie umowy przedwstępnej? Zyskujesz pewność, że interesująca Cię nieruchomość nie zostanie sprzedana. To swoisty rodzaj rezerwacji. Ponadto, umowa przedwstępna umożliwia podjęcie konkretnych kroków w celu otrzymania kredytu (jest ona dokumentem niezbędnym!)

Oczywiście, zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, najczęściej związane jest z zapłatą taksy notarialnej.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Co zawiera umowa przedwstępna?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, umowa przedwstępna powinna zawierać najważniejsze postanowienia, które znajdą się następnie w umowie ostatecznej. Są to m.in. dane dotyczące nieruchomości oraz stron umowy (a więc Twoje i dewelopera), ustalona cena, obowiązki stron czy termin podpisania umowy ostatecznej, a także wysokość zadatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadatek

Zadatek, na ogół, płacony jest wraz z chwilą pospisywania umowy przedwstępnej. Wynosi on przeciętnie 10% wartości nieruchomości. Zadatek jest kwotą wpłacaną na poczet ceny. Jeżeli nie doszłoby do zawarcia umowy z Twojej (kupującego) winy, kwota ta przepada. Jeśli jednak winę ponosi deweloper (sprzedający), wówczas będzie zobowiązany do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Umowa ostateczna

W przypadku umowy ostatecznej, jej stronom nie pozostawiono wyboru formy, w jakiej ma zostać zawarta. Obowiązkowo, powinna to być forma aktu notarialnego. Konsekwencje niespełnienia takiego wymogu są daleko idące – umowa jest nieważna! Z chwilą jej zawarcia, kupujący staje się właścicielem nieruchomości.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA