reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Dwa bardzo istotne etapy na drodze do nabycia własnego mieszkania to zawarcie umowy przedwstępnej oraz tej ostatecznej. Obie stanowią również niezbędne elementy uzyskania kredytu, który umożliwi nam sfinansowanie naszej inwestycji.

Umowa przedwstępna

Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej. Należy pamiętać, że może być ona zawarta:
• w formie aktu notarialnego;
• w formie umowy cywilno-prawnej.

Co daje zawarcie umowy przedwstępnej? Zyskujesz pewność, że interesująca Cię nieruchomość nie zostanie sprzedana. To swoisty rodzaj rezerwacji. Ponadto, umowa przedwstępna umożliwia podjęcie konkretnych kroków w celu otrzymania kredytu (jest ona dokumentem niezbędnym!)

Oczywiście, zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, najczęściej związane jest z zapłatą taksy notarialnej.

Zobacz również serwis: Mieszkanie

Co zawiera umowa przedwstępna?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, umowa przedwstępna powinna zawierać najważniejsze postanowienia, które znajdą się następnie w umowie ostatecznej. Są to m.in. dane dotyczące nieruchomości oraz stron umowy (a więc Twoje i dewelopera), ustalona cena, obowiązki stron czy termin podpisania umowy ostatecznej, a także wysokość zadatku.

Zadatek

Zadatek, na ogół, płacony jest wraz z chwilą pospisywania umowy przedwstępnej. Wynosi on przeciętnie 10% wartości nieruchomości. Zadatek jest kwotą wpłacaną na poczet ceny. Jeżeli nie doszłoby do zawarcia umowy z Twojej (kupującego) winy, kwota ta przepada. Jeśli jednak winę ponosi deweloper (sprzedający), wówczas będzie zobowiązany do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Umowa ostateczna

W przypadku umowy ostatecznej, jej stronom nie pozostawiono wyboru formy, w jakiej ma zostać zawarta. Obowiązkowo, powinna to być forma aktu notarialnego. Konsekwencje niespełnienia takiego wymogu są daleko idące – umowa jest nieważna! Z chwilą jej zawarcia, kupujący staje się właścicielem nieruchomości.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej
Kiedy już wybierzemy mieszkanie i dogadamy się z deweloperem, co do ceny lokalu, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama