reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można zrzec się opodatkowania po dokonaniu wyboru formy ryczałtowej?

Czy można zrzec się opodatkowania po dokonaniu wyboru formy ryczałtowej?


Podatnik posiada uprawnienie do zrzeczenia się z formy opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z uprzednio wybranej formy. W owym oświadczeniu należy określić datę oraz miejsce sporządzenia oświadczenia, oznaczyć strony oświadczenia – zarówno wnioskodawcę, jak i stosowny urząd skarbowy, treść oświadczenia oraz podpis wnioskodawcy.

Podatnik będzie zobowiązany uiszczać podatek dochodowy od osób fizyczny wówczas, gdy nie prowadzi działalności gospodarczej, osiąga dochody z tytułu najmu, a przy tym nie złożył oświadczenia o dokonaniu wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako sposób rozliczeń. Istnieje także możliwość opodatkowania w odniesieniu do podatników zajmujących się najmem w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Najem może być traktowany jako forma działalności gospodarczej. Podatnik może wybrać liniową stawkę PIT – jeżeli najem wchodzi w skład przychodów firmy.

Zobacz także: Umowy w nieruchomościach

Wzór oświadczenia o zrzeczeniu się z formy opodatkowania

W oświadczeniu o zrzeczeniu się z formy opodatkowania należy określić datę oraz miejsce sporządzenia oświadczenia, oznaczyć strony oświadczenia – zarówno wnioskodawcę, jak i stosowny urząd skarbowy, treść oświadczenia oraz podpis wnioskodawcy.

1. Data i miejsce sporządzenia oświadczenia (Kielce, dn. 15.09.2010 r)

2. Oznaczenie wnioskodawcy (Karol Nowak, zamieszkały przy ulicy Wolna Huta, 09-989 Kielce, NIP 870-000-000).

3. Oznaczenie właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego (Naczelnik Urzędu Skarbowego, ul. Wyszyńskiego, 89-989 Kielce).

4. Treść oświadczenia: Na mocy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) oświadczam, iż rezygnuję z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu w roku podatkowym 2011.

5. Podpis wnioskodawcy.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnikowi przysługuje prawo do zrzeczenia się z formy opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z uprzednio wybranej formy.
Podatnikowi przysługuje prawo do zrzeczenia się z formy opodatkowania poprzez złożenie stosownego oświadczenia o zrzeczeniu się z uprzednio wybranej formy.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama