| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Najem > Umowę najmu okazjonalnego zgłoś do urzędu skarbowego

Umowę najmu okazjonalnego zgłoś do urzędu skarbowego

Dokonanie zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego, umożliwi wynajmującemu mieszkanie prowadzenie eksmisji najemcy zgodnie z nową regulacją. Natomiast lokator zostanie objęty szczególną ochroną prawną.

1. Komornik nie będzie miał obowiązku wstrzymania się z dokonaniem czynności eksmisyjnych do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy najemca znajdzie takie pomieszczenie. Dawna regulacja ograniczała w tym zakresie dokonanie czynności związanych z opróżnieniem przez najemcę mieszkania.

2. Właściciel mieszkania, nie musi przestrzegać wielu ograniczeń utrudniających rozwiązanie lub wypowiedzenie zwykłego stosunku najmu.

Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu, co nie musi być równoznaczne z dniem zawarcia samej umowy.

Najemca może zażądać od właściciela okazania potwierdzenia dokonania zgłoszenia, wynajmujący zaś ma obowiązek zadośćuczynić takiemu żądaniu.

1. Umowa najmu okazjonalnego powinna być, pod rygorem nieważności, zawarta na piśmie, na czas oznaczony nieprzekraczający 10 lat.

2. Do umowy najmu okazjonalnego muszą zostać załączone określone dokumenty:
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu,
- oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca w razie rozwiązania umowy najmu okazjonalnego, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Reasumując, należy podkreślić, iż nowelizacja w dużym stopniu może przyczynić do wzrostu zainteresowania najmem okazjonalnym po stronie wynajmujących z uwagi na fakt, iż niewątpliwie łatwiej będzie usunąć niepożądanego lokatora – bez wątpienia z korzyścią dla wynajmującego. Zmiany, które zostały zaproponowane w projekcie nowelizacji należy uznać, co do zasady, za słuszne z pewnych względów. Mianowicie wprowadzenie w życie nowych przepisów może wpłynąć także na uporządkowanie systemu rynku najmu lokali mieszkalnych. Zmiany dokonane w nowelizacji mogą także w pewnym stopniu poruszyć rynek najmu nieruchomości prywatnych. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wynajmujący mieszkanie uzyskają gwarancję – w formie notarialnej, dzięki której, będą mogli uniknąć pewnych zawiłości związanych także ze sprawami postępowania sądowego kończącego się orzeczeniem o eksmisji. Unikną także obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, zamiennego czy pomieszczenia tymczasowego – co stanowi ogromne utrudnienie dla wynajmującego mieszkanie. 

Zobacz: Wzór umowy najmu lokalu mieszkalnego

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 3, poz. 13).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »