reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ogród

Drzewa i krzewy

Drzewa na działce budowlanej - zabezpieczenie na czas budowy i nawierzchnia brukowana pod drzewami

Czasem można odnieść wrażenie, że szczytem marzeń większości inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego jest płaska działka o dobrych proporcjach, pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych elementów takich jak na przykład duże, stare drzewa. Projektant i inwestor mają wtedy absolutną dowolność, zarówno przy kształtowaniu bryły budynku i jego lokalizacji, jak i przy projektowaniu zagospodarowania działki. Dobór nawierzchni brukowanych ogranicza się wtedy jedynie do odpowiedniego zestawienia kształtu, koloru i faktury kostki i elementów dodatkowych, oraz wymyślenia układu nawierzchni zgodnego z wizją projektanta oraz gustem i możliwościami inwestora. Następnie trzeba tylko przetransponować ideę w rzeczywistość - co przy sprawnej ekipie wykonawczej również nie nastręcza problemów. »

Ciekawostki

Jak porozumiewają się pszczoły?

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula czy kiedy matka składa za mało jaj, pszczoły dają sobie sygnały za pomocą drgań skrzydeł - pokazują badania polskich naukowców. »

Czy wiesz jak zwalczyć rdzę na roślinach?

Aktualizacja: 18.10.2010

Jest to choroba grzybowa. Pojawieniu się jej sprzyja mroźna zima, a po niej chłodna wiosna i mokre lato. Powoduje ją też nadmierne nawożenie azotem oraz brak potasu w glebie. »

Czy wiesz jak założyć trawnik?

Aktualizacja: 18.10.2010

Najlepszy wiosenny termin na założenie trawnika to kwiecień. Prace zacznij z początkiem miesiąca. »

Czy wiesz jak pielęgnować goździki?

Aktualizacja: 18.10.2010

Mają charakterystyczne kolankowe łodygi, wąskie, szarawe liście i kwiaty o rurkowatym dnie oraz płasko rozłożonych płatkach. »

Czy wiesz jak zwalczyć grzyby kapeluszowe na trawniku?

Aktualizacja: 18.10.2010

Grzyby kapeluszowe na trawniku bardzo często rosną pierścieniowo (tzw. czarcie kręgi). W większości przypadków niszczą one trawnik i mogą doprowadzić do zamierania traw w ich obrębie. »

Czy wiesz jak przeprowadzić analizę gleby?

Aktualizacja: 18.10.2010

Odpowiednio zastosowane nawozy mogą zwiększyć plon nawet o 50%. Zanim zaczniesz uprawę warzyw – zbadaj zawartość składników w glebie. Nadmiar oraz niedobór tych substancji jest niekorzystny dla roślin. Na podstawie analizy gleby i wymagań pokarmowych warzyw ustalisz dawki nawozu. »

Czy wiesz jak przezimować jeżyny?

Aktualizacja: 18.10.2010

Większość odmian jeżyny jest wrażliwa na niskie temperatury w okresie zimowym. Temperatura -15˚C może spowodować przemarznięcie pędów nadziemnych. Jak temu zapobiec? »

Czy wiesz jak zakwasić podłoże dla borówki?

Aktualizacja: 18.10.2010

Gleba o odczynie obojętnym ma 7 pH. Poniżej tej wartości stopniowo zwiększa się zakwaszenie. Podłoże bardzo kwaśne ma 3-4 pH. Większość krzewów i drzew wymaga podłoża o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Ale borówka amerykańska i żurawina lubią gleby bardzo kwaśne. »

Czy wiesz jak przyciąć brzoskwinię?

Aktualizacja: 18.10.2010

Każde cięcie brzoskwini – nawet niefachowe, służy poprawieniu jej kondycji. Przeprowadź je w terminie: koniec marca – kwiecień. »

Czy wiesz jak uformować drzewko?

Aktualizacja: 18.10.2010

Z wielu roślin pojemnikowych można wykreować drzewko. Do tego celu nadają się uprawiane w doniczkach krzewy i drzewa (oleander, oliwka, cytrusy, laur), pnącza (bugenwille, psianki) i krzewinki (fuksja, lantana). Cykl formowania piennej rośliny trwa od kilku miesięcy do kilku lat. »

Gdzie sadzić cis i jak go pielęgnować?

Aktualizacja: 18.09.2012

Cis pospolity to wiecznie zielone drzewko iglaste. Istnieje wiele odmian cisów, począwszy od tych, których igły mają kolor zielony, aż po te, których igły mienią się na złoto. Radzimy gdzie najlepiej posadzić cisy i jak je pielęgnować aby stały się ładną dekoracją naszego ogrodu. »

Czy wiesz jak rozplanować ogródek warzywny?

Aktualizacja: 17.10.2010

Twoje zbiory będą o wiele lepsze, jeśli dowiesz się, jak różne warzywa reagują na swoje sąsiedztwo. Sprawdź, jakie jarzyny, owoce, zioła i kwiaty dobrze rosną obok siebie (+), a które nie (-). »

Czy wiesz jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Aktualizacja: 17.10.2010

Zazwyczaj tam, gdzie uprawia się warzywa obecne są ślimaki. Duże szkody wyrządzają ślimaki nagie, które występują też w ogrodach ozdobnych. »

Czy wiesz jak rozmnożyć rośliny z nasion?

Aktualizacja: 17.10.2010

Dużo satysfakcji daje własnoręczna uprawa roślin z nasion. Pozwala ona także na oszczędne gospodarowanie. »

Czy wiesz jak sadzić drzewa owocowe i ozdobne?

Aktualizacja: 16.10.2010

Drzewa ozdobne można sadzić wiosną lub jesienią. Natomiast najlepszy termin na sadzenie drzew owocowych to jesień. »

Czy wiesz jak przygotować podłoże przed posadzeniem roślin?

Aktualizacja: 16.10.2010

Staranne przygotowanie podłoża zagwarantuje Ci powodzenie uprawy. Przed jej rozpoczęciem zbadaj jakość ziemi i ulepsz ją w razie potrzeby. Przygotowywanie podłoża rozpocznij wraz z początkiem wiosny. »

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama