reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Kogo będzie obowiązywać akcyza na węgiel w 2012 r.?

Kogo będzie obowiązywać akcyza na węgiel w 2012 r.?

Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Wynika z niej, że opodatkowane zostaną takie materiały opałowe jak węgiel, węgiel brunatny oraz koks. Zobacz, jak będzie wyglądało opodatkowanie paliw stałych w 2012 roku.

Ceny węgla oraz brykietów, a także innych paliw wytwarzanych na bazie węgla, które są objęte kodem Nomenklatury Scalonej (CN) 2701, wzrosną. Niestety na tym nie koniec. Także za węgiel brunatny, koks i półkoks trzeba będzie zapłacić akcyzę.

Firmy pośredniczące w sprzedaży węgla do tej pory nie płaciły akcyzy za dystrybucję węgla. Ta sytuacja zmieni się w 2012 roku. Te firmy, które nie chcą płacić akcyzy, powinny złożyć wnioski o zwolnienie z tego podatku – inaczej może być to odczuwalne także dla zwykłych klientów.

Zobacz także: WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z AKCYZY ZA DYSTRYBUCJĘ WĘGLA (WZÓR)

Wzrost podatku akcyzowego a cena węgla w 2012 roku

Jeśli firma nie złoży wniosku zwalniającego z płacenia akcyzy, zostanie obciążona pełną akcyzą w wysokości 1,28 zł za jeden GJ. Oznacza to koszt ok. 40 zł na jednej tonie węgla. Akcyza może mieć też wpływ na wyższe ceny węgla w punktach jego sprzedaży.

Opodatkowanie wyrobów węglowych

Na szczęście podwyżka akcyzy za węgiel nie będzie bezpośrednio dotyczyć zwykłych użytkowników, a osób, które: sprzedają wyroby węglowe na terytorium kraju, nabywają lub są dostawcami paliw wewnątrz różnych wspólnot, importują lub eksportują wyroby węglowe spoza granic kraju lub też wykorzystują węgiel do celów, które nie uprawniają do zwolnienia z akcyzy.

Zobacz także: Uchroń się przed czadem!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym  z dn. 6 grudnia 2008 r. Fot. Fotolia
Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama