| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Instalacje ochronne > Uchroń się przed czadem!

Uchroń się przed czadem!

Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Wydziela się on z uszkodzonych kotłów i piecyków, a także z przewodów kominowych i nieodpowiedniej wentylacji powietrza. Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym, kiedy przy niskich temperaturach ogrzewanie pracuje intensywniej.

Kiedy pojawia się czad?

Czad pojawia się, jeśli paliwa zawierające węgiel (gaz ziemny, węgiel kamienny, drewno) nie spalą się do końca, ponieważ w powietrzu jest za mało tlenu, który umożliwiłby całkowite spalanie. Większość instalacji grzewczych nie chroni do końca przed czadem, dlatego należy zadbać o prawidłowe odprowadzanie spalin, aby nie mogły one przedostawać się do pomieszczeń.

Zobacz także: Kocioł węglowy – wymiana

Sprawdź stare urządzenia

Aby spalanie odbywało się prawidłowo, paliwo i powietrze muszą być dobrze wymieszane. Ten proces ograniczają zanieczyszczone palniki lub ruszty, przez co emisja dwutlenku węgla zwiększa się. Komory spalania w starych kotłach czy piecykach mogą być nieszczelne, wtedy czad będzie przedostawał się do pomieszczenia. Bardzo niebezpieczne są stare gazowe piecyki kąpielowe. Zamontowane w niewielkim pomieszczeniu, w którym często przebywają ludzie, nie mają żadnych zabezpieczeń przed niewłaściwym spalaniem. W połączeniu z ograniczoną wentylacją bardzo często dochodzi do tragedii. W nowych urządzeniach producenci montują czujniki ciągu – w przypadku jego zakłócenia urządzenie zostaje automatycznie wyłączone.

Łazienka, w której zamontowano piecyk kąpielowy, musi mieć zapewniony prawidłowy dopływ powietrza zewnętrznego za pomocą kanału nawiewnego lub otworów w drzwiach łazienkowych. W łazience z zamontowanym piecykiem kąpielowym nie można instalować wentylatorów wyciągowych. Może to wywołać odwrócenie ciągu kominowego, w rezultacie czego spaliny wrócą do pomieszczenia.

Zadbaj o kominy

Przepisy wymagają okresowego sprawdzania i czyszczenia kanałów dymowych i spalinowych. Paleniska na paliwa stałe powinny być sprawdzane raz na 3 miesiące, na gazowe – raz na pół roku. Często przepisy te są lekceważone i dochodzi do tragedii. Nieszczelne lub niedrożne kanały mogą spowodować roznoszenie się czadu. Dla większego bezpieczeństwa warto zamontować czujniki tlenku węgla, które będą sygnalizować wzrost stężenia czadu.

Zobacz także: Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Naturalny dopływ powietrza niezbędnego do prawidłowego spalania uniemożliwia także montaż nowych, szczelnych okien. Wymieniając okna, należy także zamontować nawiewniki okienne lub ścienne o odpowiedniej przepustowości.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK