reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Inspekcja Transportu Drogowego uzbrojona w fotoradary

Inspekcja Transportu Drogowego uzbrojona w fotoradary

W myśl nowych przepisów kierującego pojazdem osobowym, który zagrażać będzie innym uczestnikom na drodze może skontrolować nie tylko policja, ale i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

Zgodnie ze zmianą m.in. ustawy – Prawo o ruchu drogowym z dnia 29 października 2010 roku Inspekcja Transportu Drogowego zyskała możliwość kontrolowania nie tylko kierowców samochodów ciężarowych.  

Od 31 grudnia 2010 ITD może również za pomocą fotoradarów kontrolować zarówno kierowców samochodów osobowych, jak i motocyklistów. Korzystać również będzie z tradycyjnych radarów służących do pomiaru prędkości.

Zobacz również: Strażak wlepi ci mandat

Do tej pory takie praktyki stosowała tylko w przypadku kierujących autobusami i ciężarówkami. Szersze pole manewru wykorzystywała w stosunku do osób zarobkowo świadczących usługi przewozowe (może nawet sprawdzić stan techniczny pojazdu).

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2011, gdyż muszą zostać ustalone dokładne zasady, według których ITD będzie mogła korzystać z fotoradarów w celu rejestracji wykroczeń drogowych. Jednakże stacjonarne fotoradary zostaną przekazane Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego wcześniej, bo do końca marca 2011 roku.

Co więcej, inspekcja będzie miała dużo czasu by, wybrać punkty, w których zostaną ustawione przenośne fotoradary. Zgodnie z nowelizacją ustawy urządzenia do pomiaru prędkości mogą być ustawione tylko w najbardziej niebezpiecznych miejscach.

Zobacz również: Wysokość mandatu zależy od indywidualnej oceny policjanta

Czas ten również ma wykorzystać na stworzenie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANNRD). Ma to być nowoczesna i zautomatyzowana instytucja, gdzie będą przechowywane wszelkie wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary. Bezpośrednio po popełnionym wykroczeniu, fotka z fotoradaru, trafi do komputerowej bazy CANNRD, gdzie zostanie uruchomiony proces identyfikacji i ukarania kierowcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama