| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami. Młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości i mieć naklejony tzw. "zielony listek".

Przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kategorii B kierowca nie będzie mógł jeździć szybciej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Poza tym obszarem maksymalna prędkość, z którą młody kierowca będzie mógł się poruszać, to 80 km/h. Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami, która podnosi limit prędkości na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych do 100 km/h. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa, ponieważ po 1 stycznia 2010 roku maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wyniesie 140 km/h.

Poprzednia wersja ustawy, która została uchwalona przez Sejm, wyznaczyła limity prędkości dla początkujących kierowców tylko w miejscowościach i poza nimi.

Zobacz również: Kierowcy kradną blokady na koła

Ograniczenia prędkości (do 50 km/h), w okresie próbnym, obowiązujące w terenie zabudowanym trzeba będzie przestrzegać, nawet gdy znaki pozwalają na szybszą jazdę. Także w nocy (od godz. 23 do 5), gdy ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, kierowca objęty okresem próbnym będzie mógł pojechać tylko „pięćdziesiątką”.

Kierowcy, którzy popełnią dwa wykroczenia w czasie trwania okresu próbnego będą kierowani na kurs reedukacyjny, a okres ten zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Za popełnienie trzech wykroczeń młody kierowca straci prawo jazdy.

Zobacz również: Hyundai i40 zastąpi Sonatę

Młody kierowca będzie miał także obowiązek poruszać się pojazdem, który na tylnej szybie będzie miał naklejkę z zielonym liściem klonowym. Dodatkowym obowiązkiem kierowcy objętego okresem próbnym będzie odbycie, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy, kursu z zakresu bezpiecznej jazdy. 

Sejmowa komisja infrastruktury zajmie się tymi poprawkami na początku stycznia 2011 roku. Jeśli ustawa przejdzie przez parlament i podpisze ją prezydent, przepisy te wejdą w życie rok od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »