reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Młody kierowca szybciej niż 50 km/h nie pojedzie

Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami. Młodzi kierowcy będą musieli przestrzegać specjalnych ograniczeń prędkości i mieć naklejony tzw. "zielony listek".

Przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kategorii B kierowca nie będzie mógł jeździć szybciej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Poza tym obszarem maksymalna prędkość, z którą młody kierowca będzie mógł się poruszać, to 80 km/h. Senat wprowadził poprawkę do nowej ustawy o kierujących pojazdami, która podnosi limit prędkości na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych do 100 km/h. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa, ponieważ po 1 stycznia 2010 roku maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wyniesie 140 km/h.

Poprzednia wersja ustawy, która została uchwalona przez Sejm, wyznaczyła limity prędkości dla początkujących kierowców tylko w miejscowościach i poza nimi.

Zobacz również: Kierowcy kradną blokady na koła

Ograniczenia prędkości (do 50 km/h), w okresie próbnym, obowiązujące w terenie zabudowanym trzeba będzie przestrzegać, nawet gdy znaki pozwalają na szybszą jazdę. Także w nocy (od godz. 23 do 5), gdy ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, kierowca objęty okresem próbnym będzie mógł pojechać tylko „pięćdziesiątką”.

Kierowcy, którzy popełnią dwa wykroczenia w czasie trwania okresu próbnego będą kierowani na kurs reedukacyjny, a okres ten zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Za popełnienie trzech wykroczeń młody kierowca straci prawo jazdy.

Zobacz również: Hyundai i40 zastąpi Sonatę

Młody kierowca będzie miał także obowiązek poruszać się pojazdem, który na tylnej szybie będzie miał naklejkę z zielonym liściem klonowym. Dodatkowym obowiązkiem kierowcy objętego okresem próbnym będzie odbycie, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od dnia otrzymania prawa jazdy, kursu z zakresu bezpiecznej jazdy. 

Sejmowa komisja infrastruktury zajmie się tymi poprawkami na początku stycznia 2011 roku. Jeśli ustawa przejdzie przez parlament i podpisze ją prezydent, przepisy te wejdą w życie rok od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama