reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Strażak wlepi ci mandat

Strażak wlepi ci mandat


Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA zakłada, że strażacy będą mieli więcej uprawnień do karania mandatami. Projekt został przygotowany przez Komendę Główną PSP.

Nowością ujętą w kodeksie jest wprowadzenie zapisu umożliwiającego ukaranie osoby, która utrudnia straży pożarnej prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej. To oznacza, że mandatem w wysokości do 500 złotych, może być ukarana osoba, która utrudnia prowadzenie działań ratowniczych, a w szczególności utrudnia dojazd do miejsca pożaru. 

Głównym celem zmian w kodeksie wykroczeń było skonkretyzowanie wykroczeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej i dostosowanie ich do obecnie obowiązujących przepisów. Nowy katalog wykroczeń został znacznie rozszerzony w porównaniu do starego.

Zobacz również: Nowa Kia Rio: kolejny krok naprzód

Jeśli nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie, to funkcjonariusze PSP będą mieli więcej możliwości do nakładania grzywien w postaci mandatu. Projekt nowelizacji uprawnia strażaków prowadzących działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej do nakładania grzywien w postaci mandatu karnego (w wysokości do 500 zł) m.in. wobec osób, które swoim działaniem utrudniają prowadzenie działań ratowniczych, stwarzają ryzyko wystąpienia pożaru i jego rozprzestrzeniania się lub utrudniają ewakuację zagrożonej ludności, a także wobec właścicieli budynków lub terenów, którzy nie dopełniają obowiązku ochrony przeciwpożarowej oraz w innych przypadkach (wobec osób rozniecających ogień lub palących tytoń w miejscach niedozwolonych, stwarzając ryzyko pożaru; wypalających nielegalnie trawę lub słomę czy w stosunku do osób nieostrożnie obchodzących się z ogniem).

Uprawnienia mandatowe strażaków umożliwiają dyscyplinowanie osób, które w sposób jawny nie przestrzegają przepisów przeciwpożarowych lub są winne rażących zaniedbań w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Zobacz również: Przewóz osób zarezerwowany tylko dla taksówek

Wykroczenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej:
1. wykroczenia związane z popełnianiem czynów zabronionych w przepisach przeciwpożarowych,
2. wykroczenia związanie z zaniedbaniami obowiązków spoczywających na właścicielu budynku w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
3. wykroczenia związane z utrudnianiem prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych i czynności kontrolo-rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Wszystkie te grupy wykroczeń są odpowiednikami zakazów, nakazów i uprawnień, ustanowionych w odpowiednich przepisach, obowiązujących od kilkunastu lat.

Do 14 stycznia 2011 roku resorty mogą zgłaszać uwagi do projektu, w ramach uzgodnień międzyresortowych.

Więcej o nowelizacji rozporządzenia MSWiA znajdziesz tutaj.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Waśkiewicz

prawnik, ekspert w zakresie prawa samorządowego, specjalizuje się w zagadnieniach postępowania administracyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama