| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Strażak wlepi ci mandat

Strażak wlepi ci mandat


Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA zakłada, że strażacy będą mieli więcej uprawnień do karania mandatami. Projekt został przygotowany przez Komendę Główną PSP.

Nowością ujętą w kodeksie jest wprowadzenie zapisu umożliwiającego ukaranie osoby, która utrudnia straży pożarnej prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej. To oznacza, że mandatem w wysokości do 500 złotych, może być ukarana osoba, która utrudnia prowadzenie działań ratowniczych, a w szczególności utrudnia dojazd do miejsca pożaru. 

Głównym celem zmian w kodeksie wykroczeń było skonkretyzowanie wykroczeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej i dostosowanie ich do obecnie obowiązujących przepisów. Nowy katalog wykroczeń został znacznie rozszerzony w porównaniu do starego.

Zobacz również: Nowa Kia Rio: kolejny krok naprzód

Jeśli nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie, to funkcjonariusze PSP będą mieli więcej możliwości do nakładania grzywien w postaci mandatu. Projekt nowelizacji uprawnia strażaków prowadzących działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej do nakładania grzywien w postaci mandatu karnego (w wysokości do 500 zł) m.in. wobec osób, które swoim działaniem utrudniają prowadzenie działań ratowniczych, stwarzają ryzyko wystąpienia pożaru i jego rozprzestrzeniania się lub utrudniają ewakuację zagrożonej ludności, a także wobec właścicieli budynków lub terenów, którzy nie dopełniają obowiązku ochrony przeciwpożarowej oraz w innych przypadkach (wobec osób rozniecających ogień lub palących tytoń w miejscach niedozwolonych, stwarzając ryzyko pożaru; wypalających nielegalnie trawę lub słomę czy w stosunku do osób nieostrożnie obchodzących się z ogniem).

Uprawnienia mandatowe strażaków umożliwiają dyscyplinowanie osób, które w sposób jawny nie przestrzegają przepisów przeciwpożarowych lub są winne rażących zaniedbań w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Zobacz również: Przewóz osób zarezerwowany tylko dla taksówek

Wykroczenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej:
1. wykroczenia związane z popełnianiem czynów zabronionych w przepisach przeciwpożarowych,
2. wykroczenia związanie z zaniedbaniami obowiązków spoczywających na właścicielu budynku w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
3. wykroczenia związane z utrudnianiem prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych i czynności kontrolo-rozpoznawczych z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Wszystkie te grupy wykroczeń są odpowiednikami zakazów, nakazów i uprawnień, ustanowionych w odpowiednich przepisach, obowiązujących od kilkunastu lat.

Do 14 stycznia 2011 roku resorty mogą zgłaszać uwagi do projektu, w ramach uzgodnień międzyresortowych.

Więcej o nowelizacji rozporządzenia MSWiA znajdziesz tutaj.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »