REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane Renault Laguna III (2007 - 2015) - solidny "Francuz"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego
Renault Laguna nie szokuje stylistyką ani też poważnymi awariami. To bardzo dobre auto dla nie lubiących wyróżniać się z tłumu i spędzać czasu u mechanika.
Renault Laguna nie szokuje stylistyką ani też poważnymi awariami. To bardzo dobre auto dla nie lubiących wyróżniać się z tłumu i spędzać czasu u mechanika.
/
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Renault Laguna III miała za zadanie zatrzeć niekorzystne wrażenie jakie pozostawiła po sobie poprzedniczka. Sprawdź czy Renault odrobiło lekcje i poprawiło bezusterkowość pojazdu.

Renault wprowadzając do sprzedaży nową Lagunę, musiało zatrzeć złe wrażenie jakie pozostawiła po sobie poprzednia jej generacja. Oprócz nowinek technicznych i ładnego wyglądu miała stać się bezawaryjna zgodnie z nową polityką jakości koncernu Renault. Czy to się udało?

REKLAMA

Używane Renault Laguna III: karoseria

Zobacz też: Używana Skoda Octavia II (2004 - ) - pojemna "Czeszka"

Lagunę III spotkamy w trzech konfiguracjach nadwoziowych. Oprócz kombi (Grandtour) oraz hatchbacka, na rynku znajdziemy także wersję coupe. Każda odmiana nadwozia może się podobać. Linia ciągle prezentuje się świeżo i atrakcyjnie. Bardzo dobrze patrzy się na kombi. Blachę wzorowo zabezpieczono przed korozją. Niestety jakość położonego lakieru jest przeciętna i łatwo o pojawienie się na nim zarysowań i odprysków. Auto przeszło dyskretny lifting w 2010 i 2013 roku. Zmieniły się tylko detale, które odświeżyły wygląd pojazdu.

Używane Renault Laguna III: wnętrze

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Fiat Croma II (2005 – 2010) – rynkowy margines

We wnętrzu kierowca może poczuć się bardzo komfortowo. Nowocześnie zaprojektowana deska rozdzielcza nie utrudnia w żaden sposób obsługi urządzeń zainstalowanych w samochodzie. Ergonomia jest poprawna. Tworzywa użyte do wykończenia wnętrza są dobrej jakości i przyzwoicie spasowane. Po większych przebiegach do naszych uszu mogą docierać jednak trzaski i skrzypienia. Irytuje szybko przecierająca się „skóra” na kierownicy i lewarku zamiany biegów.  Miejsca w środku jest całkiem dużo. Tylko z tyłu może być ciasno w zależności od wzrostu zajmującego pozycję na tylnej kanapie. Bagażniki wszystkich wersji okazują się wystarczające, ale nie tak duże jak u konkurencji. Hatchback oferuje 450 litrów miejsca na bagaże a kombi 508 l. Wszystkie auta niezależnie od wyposażenia mają bardzo wygodne fotele sprzyjające długim podróżom. Większość egzemplarzy jest bardzo bogato wyposażona.

Zobacz też: Używany Peugeot 308 (2007 - )- francuski Golf

Używane Renault Laguna III :silniki

Cała gama jednostek napędowych w Renault to nowoczesne silniki będące wspólnym wytworem konstruktorów Renault oraz Nissana.

Benzynowe

Zobacz też: Używane Renault Megane III (2008 - )-nowe otwarcie

Z silników benzynowych możemy wybrać pomiędzy wolnossącymi i doładowanymi motorami. Wolnossące są bardzo mało kłopotliwe. Najczęstszą usterką, ale rzadką jest uszkodzenie cewek zapłonowych (koszt jednej ok. 300 zł). Do napędu najrozsądniejszą propozycją jest 2.0. Zapewnia niezła dynamikę i nie pali przy tym przesadnie dużo. Laguna z silnikiem 1.6 jest powolna, a z 2.0T nie liczy się z naszym portfelem i drogim paliwem. W coupe znajdziemy potężne 3.5 V6 pochodzące z Nissana 350Z.

silnik Moc [KM] Moment obrotowy [Nm]

0-100 km/h [s]

v-max [km/h] śr. spalanie [l/100km]
1.6 110 151 11,7 192 7,6
2.0 140 195 9,1 210 7,6
2.0T 170 270 8,2 220 8,8
2.0T 204 300 7,8 232 8,2
3.5 V6 (coupe) 240 340 7,4 242 10,1

Diesle

Zobacz też: Używane Audi A6 C6 (2004 – 2011) – usterki

W Lagunie III montowano głównie 1.5 dCi oraz 2.0 dCi. Bardziej ciekawostką niż realną ofertą (z racji bardzo wysokiej ceny) była możliwość zamówienia 3.0 V6 dCi. Silniki Diesla w Renault są trwałe. 1.5 dCi to ciągle jednostka podwyższonego ryzyka, ale obecnie bardzo rzadko słychać o obracających się panewkach i nagminnych awariach układu wtryskowego. Mimo tego ostrożność przy zakupie auta z tym silnikiem jest wskazana. Druga sprawa, że jednostka ta jest odrobinę za słaba do napędzania dość ciężkiego auta. Tego problemu nie ma Laguna napędzana przez 2.0 dCi niezależnie od wariantu mocy. Nawet najsłabsza 130 konna odmiana jest szybka. Optymalny wybór stanowi „dwulitrówka” o mocy 150 KM. Mocniejsze odmiany zapewniają autu jeszcze lepsze osiągi, ale są to motory dla najbardziej wymagających kierowców. Najważniejsze, że w żadnym  z nich nie spotkamy jakiejś poważnej usterki. Układ wtryskowy jest odporny na zużycie, podobnie jak koło dwumasowe czy turbosprężarka. Uwaga na 3.0 dCi występujące głównie w coupe! Jest potężne i szybkie, ale bardzo drogie w obsłudze.

silnik Moc [KM] Moment obrotowy [Nm] 0-100 km/h v-max śr. spalanie [l/100km]
[s] [km/h]
1.5 dCi 110 240 12,1 192 4,9
2.0 dCi 130 320 10,6 204 6
2.0 dCi 150 340 9,5 210 6
2.0 dCi 178 380 8,7 220 6,5
3.0 V6 dCi (coupe) 240 450 7,3 240 8,1

Zawieszenie, prowadzenie

Zobacz też: Używany Ford Focus 1.0 EcoBoost 125 KM - koszty eksploatacji

Laguna wykorzystuje sprawdzone rozwiązania w kwestii zawieszenia. Z przodu kolumna McPerhsona, a z tyłu nieco archaiczna jak na tę klasę aut belka skrętna. Mimo tego samochód jest usztywniony i dość twardy, dlatego prowadzi się pewnie. W wersji GT samochód ma jeszcze sztywniejsze nastawy, dlatego lepiej przemyśleć ten wybór jeśli poszukujemy auta do miasta. Trwałość elementów zawieszenia to wielki plus obecnej generacji. Występują tylko typowe usterki aut poruszających się po dziurawych drogach, czyli wybijające się łączniki stabilizatora czy zużycie elementów gumowych. Ciekawym opcjonalnym rozwiązaniem jest system skrętnych 4 kół – 4 control. Bardzo pomaga on przy manewrowaniu przy mniejszych prędkościach, dba także o stabilność jazdy współpracując z elektronicznymi systemami bezpieczeństwa przy wyższych prędkościach.  

Używane Renault Laguna III: skrzynia biegów

Zobacz też: Używana Mazda 3 BK (2003 – 2009 ) – usterki

Nie ma zastrzeżeń do działania skrzyni biegów. Większość użytkowników chwali wystarczająco precyzyjną zmianę biegów i samą charakterystykę z jaką lewarek pracuje. Jedynym mankamentem jest jego długi skok. Dostępna 6-biegowa skrzynia automatyczna dobrze spisuje się z mocniejszymi silnikami (obecnie dostępna tylko z 2.0 dCi 175 KM).  

Używane Renault Laguna III: elektronika

Zobacz też: Używany Opel Astra G (1998 – 2009) – typowe usterki

W poprzedniku była to pieta achillesowa. Skutecznie unieruchamiała cały pojazd. W trzeciej generacji Laguny szwankują już tylko drobiazgi, nie mające wpływu na możliwość jazdy. Najczęściej problemy dotyczą karty „Hands Free”, która czasem „głupieje” bądź szybko rozładowuje się jej bateria. Bywa, że uszkodzeniu ulegnie jakiś czujnik (temperatury, deszczu).

Przykładowe ceny części Laguna III Grandtour 2.0 dCi 150 KM (Inter Cars)

części Cena [PLN]
końcówka wtryskiwacza 1250
wahacz 350-450
sprzęgło z kołem dwumasowym 3900
tarcza hamulcowa przód 296
Zawór EGR 822

Podsumowanie

Renault wyciągnęło wnioski z usterkowości poprzedniego modelu. Laguna III jest autem godnym polecenia. Na tle rywali wypada bardzo dobrze, a na dodatek jest tańsza w zakupie niż Niemiecka konkurencja. Przyciąga także atrakcyjną stylistyką i pewnym prowadzeniem

Renault Laguna - tył
Renault Laguna - wnętrze
/
Filip Lewandowski
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

REKLAMA

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA