| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Układ wtryskowy

Układ wtryskowy

Układ wtryskowy, zwany poprawnie wtryskowym układem zasilania silnika spalinowego, jest odpowiedzialny za sposób dostarczania paliwa do silnika spalinowego.

Należy do najważniejszych układów silnika spalinowego. Bez niego nie pracowałby żaden silnik z zapłonem samoczynnym i wiele silników z zapłonem iskrowym.

Układ wtryskowy ma za zadanie:
1. doprowadzić paliwo do komór spalania wszystkich cylindrów;
2. rozpocząć i zakończyć wtrysk paliwa we właściwym momencie, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w silniku z zapłonem samoczynnym;
3. dozować z największą, możliwą do uzyskania dokładnością, ilość paliwa, dostarczanego do cylindrów;
4. dostosować kształt chmury rozpylonego paliwa do kształtu komory spalania silnika;
5. rozpylić paliwo tak, aby uzyskać kropelki o jak najmniejszej średnicy, która zwykle wynosi około 10 mikrometrów.

Aby nastąpiło tak dokładne rozpylenie paliwa, nie wystarczy specjalna konstrukcja wtryskiwacza. Konieczne jest doprowadzenie do niego paliwa pod odpowiednim ciśnieniem. Wynosi ono w silnikach o zapłonie samoczynnym zazwyczaj nie mniej, niż 12 MPa, ale w niektórych przypadkach dochodzi do 150 MPa i więcej. W przypadku wtrysku bezpośrednio do cylindrów silników z zapłonem iskrowym wynosi ono wielokrotnie mniej, zaś w przypadku wtrysku pośredniego jest o co najmniej rząd wielkości mniejsze niż w silniku wysokoprężnym.

Tak wysokie ciśnienie wymaga odpowiednio wytrzymałych i sztywnych przewodów pomiędzy pompą wtryskową i wtryskiwaczami. W przypadku najwyższych ciśnień. Gdy zachodzi obawa, że mogą ich nie wytrzymać przewody wtryskowe, korzystniejsze jest stosowanie pompowtryskiwaczy, które nie wymagają stosowania przewodów wysokociśnieniowych.

Niezwykle ważnym elementem układu wtryskowego, w którym nie zastosowano wtryskiwaczy, jest pompa wtryskowa. Ma ona za zadanie dostarczyć ściśle określoną i dokładnie odmierzoną dawkę paliwa w ściśle określonym momencie z dokładnością do tysięcznych części sekundy. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje pomp wtryskowych: sekcyjne o stałym skoku tłoczków bez względu na wielkość dawki paliwa i rozdzielaczowe, o zmiennym skoku tłoczka. Pierwsze z nich są często nazywane pompami rzędowymi z powodu rzędowego rozmieszczenia sekcji. Te drugie bardzo często nazywa się pompami rotacyjnymi, ponieważ zasadniczą częścią takiej pompy jest sporych rozmiarów wirnik, zajmujący niemal całą przestrzeń wewnątrz jej korpusu. W wirniku znajduje się tylko jeden cylinder wytwarzający wysokie ciśnienie, umieszczony prostopadle do jego osi. Znajdują się w nim dwa swobodnie przesuwające się tłoczki, które zbliżając się do siebie pod wpływem wywieranego na nie nacisku przez krzywki, znajdujące się wewnątrz korpusu pompy, wytwarzają odpowiednie ciśnienie. Paliwo pod jego wpływem trafia kanałem wewnątrz wirnika do rozdzielacza, który stanowi jedno z jego zakończeń, a stamtąd przewodami wysokociśnieniowymi do wtryskiwaczy.

Zobacz też: Rozdzielaczowa (rotacyjna) pompa wtryskowa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »