Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG

Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Kamil Fraszkiewicz
Seat Alhambra to przedstawiciel vanów z krwi i kości. Ogromny, pojemny i funkcjonalny okazuje się też bardzo bogato wyposażony. Na dodatek nie ma też powodów do narzekań pod kątem jego mechaniki, która nie odstaje od standardów dzisiejszych limuzyn klasy średniej. Co potrafi hiszpańska wersja Sharana?

 Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG

W czasach, gdy producenci samochodów tworzą coraz to nowsze segmenty aut, zalewając klienta ogromem sprzecznych informacji na ich temat, coraz trudniej dostrzec samochody, stworzone z sensem i w zgodzie ze swoim przeznaczeniem. SUV-y, które nie nadają się do jazdy w terenie, samochody kombi o przestronności porównywalnej z samochodami miejskimi czy auta sportowe które prowadzą się jak ciężkie limuzyny stanowią dobitne przykłady tego zjawiska. Na całe szczęście jest jeszcze wiele świetnie zaprojektowanych aut, które niczego nie udają i nie rozczarowują, bo są takie jakich można by się po nich spodziewać. Jednym z nich jest na pewno Seat Alhambra.

Zobacz też: Test Chevrolet Orlando 2.0 D 163 KM LTZ: zbyt dobry?

 Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG: nadwozie

Seat Alhambra to potężny van, będący bratem bliźniakiem VW Sharana. Nowa generacja tego modelu jest o 22 cm dłuższa i 9 cm szersza od poprzednika, a przy tym oferuje aż o 8,4 cm większy rozstaw osi. Prawie 5-metrowe nadwozie może przewieźć w wygodnych warunkach nawet 7-osób zapewniając im przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. W testach zderzeniowych EuroNCAP Seat zdobył maksymalną notę 5 gwiazdek. Styliści popracowali także nad wyglądem Alhambry wzbogacając ją w diodowe reflektory (15 diod w każdym),  zmniejszając tylne lampy oraz podnosząc linię okien przy tylnym słupku. Auto wygląda bardziej elegancko od poprzednika, zyskało na lekkości, ale nadal ma dość proste kształty. I właśnie dzięki nim Alhambra oferuje tak wiele swoim pasażerom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG: wnętrze

Po zajęciu miejsca w kabinie nowego Seata Alhambra można poczuć się naprawdę przyjemnie. Wrażenie robi nie tylko niespotykana swoboda ruchów, ale i niezwykle wygodne fotele. Najlepsze podparcie ciała oferują oczywiście dwa pierwsze siedzenie wyposażone w podgrzewania i elektryczne sterowanie (są wręcz wzorowo ukształtowane), ale także te w drugim oferują wysoki komfort jazdy. Zaskakująco przyjemnie podróż mija nawet w trzecim rzędzie siedzeń, do którego dostęp jest bardzo łatwy i prosty, a w którym zmieszczą się dwie osoby o wzroście sięgającym 185 cm. Alhambra to jedno z nielicznych aut, które faktycznie zasługuje na miano 7-osobowego. Do tego ma ogromny bagażnik. W konfiguracji 5-osobowej jego kubatura sięga 809 litrów, a w 7-osobowej 267 litrów.

Zobacz też: Test Citroen C4 Grand Picasso 2.0 BlueHDi 150 KM

Pozytywnego obrazu hiszpańskiego vana nie zakłóca także jego jakość wykonania. Górna część deski rozdzielczej i boczki drzwi pokryte są miękkim plastikiem, kabina jest wzorowo wyciszona nawet przy szybkiej autostradowej jeździe (do 160 km/h) a kierownica, stanowiąca jedyny element odróżniający to auto od Sharana, świetnie leży w dłoniach, jest nieduża a jej wieniec gruby i mięsisty. To wszystko w połączeniu z bardzo przyjemną, prawie osobową, pozycją za kierownicą sprawia, że Alhambra zachęca do długich jazd.

Co więcej wyposażenie Alhambry istotnie podnosi komfort jej użytkowania. Dobrej jakości skórzana tapicerka, potężny podłokietnik kierowcy, trzystrefowa klimatyzacja, kamera cofania, elektrycznie otwierane z pilota tylne drzwi i klapa bagażnika czy przyjemnie dozujący muzykę sprzęt audio to elementy warte dopłaty. Nie zabrakło nawet automatycznego parkowania czy świetnych reflektorów bi-ksenonowych.

Co można by poprawić w Alhambrze? Na pewno nawigację, która bazuje na nieco przestarzałym systemie Volkswagena, plastik na tunelu środkowym mógłby być lepszej jakości a schowek pasażera większy i warto byłoby także powrócić do tradycyjnego hamulca ręcznego (rezygnując z jego elektrycznego odpowiednika). I to w zasadzie tyle.

 Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG: zawieszenie i układ kierowniczy

W czasie jazd testowych Seat Alhambra zebrał bardzo dobre noty za pracę zawieszenia. Miękko zestrojone, pozwala bez bólu pokonywać nawet zniszczone jezdnie, a jego progresywna charakterystyka pracy umożliwia płynne pokonywanie nawet szybkich łuków. Dopiero gwałtowne omijanie przeszkody powoduje, że nadwozie auta przechyla się na boki. Nie wpływa to jednak na pewność prowadzenia, co jest także zasługą układu kierowniczego auta. Pracuje on z przyjemnym oporem, jest bezpośredni i łatwy do wyczucia.

Zobacz też: Pierwsza jazda: Volkswagen Golf Sportsvan 2.0 TDI 150 KM

 Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG: silnik i skrzynia biegów

Do charakteru auta pasuje układ napędowy. Silnik Diesla z serii 2.0 TDI generuje aż 177 KM mocy i aż 380 Nm momentu obrotowego dostępnego od ok. 1750 obr./min. W rezultacie, ponad 1800-kilogramowa Alhambra bardzo płynnie i z werwą nabiera prędkości, a szybka autostradowa nie stanowi dla niej dużego problemu. Auto zachwyca przyspieszeniem od 90-160 km/h, stając się idealnym samochodem nawet na długie trasy. Automatyczna skrzynia biegów DSG wyposażona w 6 przełożeń zmienia biegi szybko, ale czasem zdarzają się momenty słabości i zagubienia. Niepotrzebnie przeciąga silnik na obrotach bądź opóźnia moment redukcji biegu przez co kierowca musi często wspomaga się manetkami przy kierownicy. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem wydaję się manualna przekładnia.

Zobacz też: Test Ford Grand Tourneo Connect 1.6 TDCI 95 KM

 Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG: hamulce

Aby zatrzymać rozpędzoną Alhambrę inżynierowie przygotowali dla niej układ hamulcowy nieco bardziej imponujący niż w Seacie Leonie FR 1.8 TSI. Przednie tarcze są wentylowane i mają średnicę 314 mm, a tylne lite są nieco mniejsze (282 mm). Siła hamowania jest przekonująca, ale przy w pełni załadowanym samochodzie mogłaby być większa.

 Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG: cena i wyposażenie

Pod względem ceny prezentowany egzemplarz na pewno nie jest tani (142 500 zł), ale biorąc pod uwagę jego przestronność, możliwości transportowe, wyposażenie i układ napędowy to cena nie powinna być zaskoczeniem. Testowany przez nas Passat 2.0 TDI 177 KM w wersji Highline kosztował ponad 180 tys. zł, dlatego Alhambra zdaje się być całkiem uczciwie wyceniona. Skórzana tapicerka, elektrycznie sterowane fotele, kamera cofania, trzystrefowa klimatyzacja, system automatycznego parkowania, automatyczna skrzynia biegów, mocny silnik Diesla, reflektory bi-ksenonowe, elektrycznie otwierane tylne drzwi i klapa bagażnika, nawigacja GPS stanowią sensowne wytłumaczenie ceny Alhambry.

Zobacz też: Test Renault Kangoo Extrem: kombivan w stylu crossovera

 Test Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG: opinia

Jazda tak potężnym autem jak Seat Alhambra daje naprawdę dużo przyjemności. Poczucie swobody w połączeniu z mocnym silnikiem i niezłym zawieszeniem zachęca do odbywania dalekich podróży w gronie przyjaciół czy rodziny. Świetne wyposażenie pozwala zrelaksować się w czasie jazdy oraz ułatwić manewrowanie tym 7-osobowym autem. Trudno mi to przyznać, ale Alhambra nie ma wybitnie słabych elementów wymagających zmiany czy wyraźnej poprawy. Oczywiście zawsze można liczyć na jeszcze lepsze hamulce, jeszcze precyzyjniej zestrojone zawieszenie, jeszcze bogatsze wyposażenie, ale to tyczy się w zasadzie każdego samochodu. Ten brak istotnych wad pokazuje jak mocno dopracowany i jednocześnie sensowny jest to pojazd. Gdyby nie wysoka cena jak na polskie realia to sądzę, że Alhambra mogłaby zastąpić wiele rodzinnych kombi na naszym rynku. O ile oczywiście kupujący kierowaliby się głównie funkcjonalnością a nie wyglądem samochodu.

Dane techniczne: Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG

Samochód Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG
Rodzaj silnika silnik wysokoprężny z turbosprężarką
Położenie silnika z przodu
Wtrysk paliwa common rail
Liczba cylindrów/zaworów 4/16
Pojemność skokowa silnik 1968 cm3
Układ cylindrów rzędowy
Moc  130 kW (177 KM) prz 4200 obr./min
Maks.moment obr. (NM/[obr./min]) 380 Nm/1750-2500 obr./ min
Współczynnik czołowego oporu powietrza (Cx): b.d.
Napęd  przedni
Skrzynia biegów  automatyczna 6-stopniowa DSG
Przyspieszenie 0 - 100 km/h 9,3 s
Prędkość maksymalna 208 km/h
Zużycie paliwa wg producenta (miasto/trasa/średnie) 7,3 / 5,0 /  5,8 l
Zawieszenie kół przednich: niezależne typu MacPherson, ze sprężynami śrubowymi i amortyzatorami hydraulicznymi
Zawieszenie kół tylnych: oś multi-link, sprężyny śrubowe i amortyzator hydrauliczny
Układ hamulcowy dwuobwodowy układ hydrauliczny i diagonalny, dwuobwodowy układ hamulcowy ze wspomaganiem
Hamulce przód/ tył  wentylowane tarczowe z przodu / tarczowe z tyłu
Tarcze hamulcowe przód (średnica) 314 mm
Tarcze hamulcowe tył (średnica) 282 mm
Wymiary (dług./szer./wys.) 4854 /1904/ 1753 mm
Rozstaw osi 2919 mm
Dopuszczalna masa całkowita 2530 kg
Pojemność bagażnika fot. rozł./złoż. 2297
Pojazdy gotowy do jazdy z kierowcą (kg) 1851 kg
Liczba obrotów kierownicy b.d.
Średnica zawracania 11,9 m
Pojemność baku 73 l
Cena bazowa brutto 142 500

Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Kamil Fraszkiewicz
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Kamil Fraszkiewicz
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Kamil Fraszkiewicz
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Kamil Fraszkiewicz
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Kamil Fraszkiewicz
Seat Alhambra 2.0 TDI 177 KM DSG6 2013
Kamil Fraszkiewicz
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...

    UNESCO wypromuje rower jako środek transportu. Z inicjatywy Polski!

    Z inicjatywy Polski Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła decyzję w sprawie promowania roweru jako uniwersalnego środka transportu - "Bicycle For All – Bicycle for sustainable and healthy lifestyles” ("Rower dla Wszystkich – Rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”).

    Ile kosztuje serwis klimatyzacji w 2023 roku?

    Klimatyzacja – to słowo, które na wiosnę zaczyna dominować w rozmowach kierowców. Część musi zrobić serwis klimy, a część zdiagnozować jej problemy. Ile to kosztuje? Sprawdźcie.

    Jeep Wrangler 4XE Sahara. Srebrny lakier i hybryda plug-in pod maską

    Jeep Wrangler swoim kształtem przywodzi na myśl końcówkę lat 80. XX wieku. I do twarzy mu z tym! Wersja aktualnie sprzedawana w Europie ma jednak hybrydę plug-in pod maską. Jak wygląda ten model? Sprawdźcie w naszej galerii.

    Test: Jeep Wrangler 4XE Sahara. Klasyczny wygląd i hybryda plug-in pod maską

    Wygląda jak Wrangler, ale nie jeździ jak Wrangler. Ma bowiem 381 koni mocy i osiąga 100 km/h w 6,4 sek. To zasługa hybrydy plug-in. Ta w Jeepie jest błogosławieństwem czy przekleństwem?

    Korytarz życia: przepisy, obowiązki i kary. Co musisz wiedzieć?

    Korytarz życia jest od grudnia roku 2019 obowiązkiem kierowców w Polsce. Tylko że jak pokazuje praktyka, z obowiązku tego kierujący nie zawsze się wywiązują... Przypomnijmy zatem, co warto widzieć w tym temacie.

    Astra kombi GSe w sprzedaży. Ma 225 koni i... tania nie jest

    W polskich salonach można już składać zamówienia na Opla Astrę Sports Tourer GSe. Przestronne kombi otrzymało nieco sportową stylizację i aż 225-konny napęd. Rodzinna Astra jest hybrydą plug-in.

    Ceny samochodów w Polsce. Wiemy, kto statystycznie wydaje najwięcej na auto!

    Osoby, które ukończyły 55 rok życia, decydują się na najdroższe auta, a utrzymująca się inflacja pogłębia różnicę w cenach wybieranych aut pomiędzy nimi i najmłodszym pokoleniem. Starsi klienci są też otwarci na bardziej nowoczesne rozwiązania.

    Używana Dacia Duster II. Awarie, wady, ceny, opinie

    Polacy go pokochali. Masowo kupują Dustery II jako nowe i używane. Czy w przypadku modeli z drugiej ręki jest się czego bać? Przyjrzymy się trwałości rumuńskiego SUV-a w dzisiejszym materiale.

    Jak dobrać opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych?

    Samochody elektryczne i hybrydowe mają swoje wymagania. Trakcyjnie te są związane nie tylko z tarciem, ale i większą masą. Dziś opowiemy zatem jak dobrać do nich odpowiednie opony.

    Europejczycy chcą elektryków. Tylko czy rynek sprosta zainteresowaniu?

    Wielkie ambicje, gorzej z możliwościami. Tak można podsumować rynek aut elektrycznych. Zapotrzebowanie na surowce niezbędne do ich produkcji wzrośnie do 2030 roku nawet 14-krotnie! Dziś nie jesteśmy w stanie zapewnić takich dostaw.

    Czy tu można wyprzedzić? Odpowiedź daje sygnalizator S-4

    Linia przerywana, a do tego dwa czerwone iksy i zielona strzałka. Czy kierujący widząc takie zestawienie znaków drogowych, może wyprzedzić inny pojazd? To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź nie jest taka oczywista.