Kategorie

Od czego zależy długość drogi hamowania samochodu?

Kamil Fraszkiewicz
Czynniki decydujące o długości drogi hamowania. Fot. Fotolia
Czynniki decydujące o długości drogi hamowania. Fot. Fotolia
Droga hamowania samochodu jest uzależniona od szeregu czynników. Aby nasze auto lepiej wytracało prędkość, należy wiedzieć co ma to największy wpływ.

Do najważniejszych czynników decydujących o długości drogi hamowania zalicza się:

Stan i rodzaj układu hamulcowego

W zależności od rozwiązań zastosowanych w układzie hamulcowym pojazdu, inna będzie jego droga hamowania. Przeciętne auta kompaktowe są wyposażone w stalowe tarcze hamulcowe o średnicy ok. 280-300mm. Ich droga hamowania ze 100 km/h kształtuje się poziomie ok. 36-42m (w zależności od modelu). Auta sportowe ze względu na wysokie osiągi, posiadają zaawansowane układy hamulcowe. Wykorzystywane w ich budowie znacznie większe, wentylowane i nacinane tarcze o średnicy ok. 330-420mm, często ceramiczne, zdecydowanie lepiej pracują w wysokich temperaturach i nie ulegają tak łatwo przegrzaniu. Dzięki temu, nawet przy wielokrotnych próbach hamowania z prędkości 100km/h , potrafią zatrzymać sportowy samochód na dystansie ok. 32-36m. Oprócz rodzaju zastosowanych hamulców, istotny jest także stan ich okładzin ciernych oraz jakość płynu hamulcowego. Nawet najlepsze hamulce nie pomogą, jeśli użytkownik auta nie będzie kontrolował stopnia zużycia tych elementów.

Zobacz też: Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Stan amortyzatorów

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na długość drogi hamowania samochodu to stan jego amortyzatorów. Oprócz utraty stabilności auta, jaką powodują zużyte amortyzatory, ich wyeksploatowanie w sposób bezpośredni przekłada na się na jego drogę hamowania. Jeśli ich zużycie kształtuje się na poziomie 50%, dystans niezbędny do całkowitego zatrzymania samochodu z prędkości 50km/h, może wydłużyć się o ok. 2m. Istotny jest także ich skok oraz stopień tłumienia. Twardsze amortyzatory zapewniają krótszą drogę hamowania (pod warunkiem, że nawierzchnia, po której porusza się pojazd jest równa)

Zobacz też: Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Opony- ich rodzaj i stan

Na długość drogi hamowania w sposób bezpośredni wpływa rodzaj oraz stan opon, w które wyposażony jest samochód. Opony zimowe jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do eksploatacji w temperaturze ujemnej lub bliskiej zera, na nawierzchniach zaśnieżonych, częściowo oblodzonych. Ich wykorzystanie latem, ze względu na skład mieszanki i budowę nie jest zalecane. Wg specjalistów z ADAC, auto wyposażone w opony zimowe, przy próbie hamowania z prędkości 100km/h potrzebuje do pełnego zatrzymania dystansu o 16metrów większego niż na oponach letnich(podobna sytuacja ma miejsce w przypadku opon letnich wykorzystywanych zimą). Oprócz rodzaju opon ważny jest ich stan, gdyż prawdopodobieństwo pojawienia się zjawiska aquaplaningu („poduszki wodnej” wytworzonej na styku opony z podłożem) wzrasta wraz ze zmniejszaniem się głębokości bieżnika opony. Im bardziej jest ona zużyta, tym bardziej rośnie ryzyko zarówno wpadnięcia samochodu w poślizg jak i wydłużenia jego drogi hamowania, ze względu na brak pełnej przyczepności kół do nawierzchni.

Zobacz też: Jak jeździć podczas upału?

Rodzaj nawierzchni

Rodzaj nawierzchni, po której porusza się pojazd również jest istotny przy ocenie długości drogi hamowania. O szybkości wytracania prędkości przez pojazd decydują m.in. opory toczenia i siła tarcia wytworzona pomiędzy oponą auta a podłożem, z którym się ona styka. Najwyższy współczynnik przyczepności opony do jezdni posiada suchy beton (0,8-1), trochę niższy jest on w przypadku suchej nawierzchni asfaltowej(0,7-0,8). Warto zauważyć jednak, że nawierzchnia wykonana z kostki bazaltowej nawet gdy jest sucha, zapewnia niższą przyczepność niż mokra nawierzchnia betonowa(0,6-0,7 wobec 0,6-0,8 betonu). Jednak oprócz rodzaju materiału, z którego wykonana jest nawierzchnia, decydujący wpływ na szybkie wytracania prędkości pojazdu ma temperatura otoczenia oraz to czy na drodze zalega śnieg bądź lód. W przypadku drogi zaśnieżonej, średnia długość drogi hamowania wydłuża się dwukrotnie, a gdy dodatkowo pokryje ją warstwa lodu, nawet czterokrotnie.

Zobacz też: Przyczepność: czym jest przyczepność opon do drogi, jak wpływa na bezpieczeństwo, jak ją zmaksymalizować?

Masa pojazdu

Mimo że wzór na drogę hamowania nie uwzględnia masy pojazdu, to jednak jest to parametr decydujący o jej długości. Im większa jest masa samochodu, tym bardziej obciążony zostaje układ hamulcowy, szczególnie ten znajdujący się jego na przedniej osi. Wzrost masy powoduje, że przednie tarcze i klocki muszą wykonać większą pracę by zatrzymać auto, przez co ulegają szybszemu rozgrzaniu. Jeśli nie zostaną w odpowiednim czasie schłodzone mogą ulec przegrzaniu, czego efektem jest tzw. „miękki” pedał hamulca. Gdy dopuścimy do takiej sytuacji, auto nie będzie w stanie efektywnie wytracić swej prędkości. Należy o tym pamiętać zwłaszcza, jeśli zamierzamy poruszać się mocno obciążonym autem po aglomeracji miejskiej z licznymi skrzyżowaniami i sygnalizacją świetlną.

Zobacz też: Obciążone auto: czy prowadzi się inaczej?

Prędkość

O drodze hamowania decyduje przede wszystkim prędkość, z jaką porusza się samochód. To ona ma kluczowy wpływ na wszystkie inne wyżej wymienione czynniki, stanowiące składowe długości drogi hamowania. Wraz ze wzrostem prędkości rośnie pęd pojazdu, przez co zwiększeniu musi ulec siła, z jaką układ hamulcowy zadziała na opony. Te z kolei muszą charakteryzować się zwiększonymi parametrami by jak najefektywniej pracować na granicy ich przyczepności do nawierzchni. Jeśli prędkość auta będzie za duża w stosunku do możliwości zarówno hamulców, opon jak i rodzaju nawierzchni, po której się on porusza, auto ulegnie poślizgowi a droga hamowania ulegnie wydłużeniu. Należy pamiętać, że droga hamowania i energia zderzenia rosną szybciej niż prędkość. Dwukrotny wzrost prędkości to czterokrotne wydłużenie drogi hamowania i takie samo zwiększenie energii zderzenia.

Zobacz też: Jak siedzieć i operować kierownicą (w żargonie rajdowym „fajerą” :) )

Doświadczenie i umiejętności kierowcy

Istotnym czynnikiem decydującym o drodze hamowania samochodu są umiejętności i doświadczenie prowadzącego go kierowcy. Dobry kierowca potrafi szybciej oszacować sytuacje na drodze i lepiej zareagować na potencjalne niebezpieczeństwo. Krótszy czas reakcji to krótsza droga hamowania. Przeciętny kierowca legitymuje się czasem reakcji na poziomie 1,5 sekundy od chwili zauważenia zagrożenia. Oznacza to, że poruszając się autem  z prędkością 70km/h zanim zareaguje, zdąży przebyć nim drogę prawie 30m. Odległość tą, należy dodać do deklarowanej przez producenta drogi hamowania auta.

Zobacz też: Co wpływa na szybkość reakcji kierowcy?

Najlepsi kierowcy maja czas reakcji na poziomie 0,5 sekundy i mimo tak szybkiej odpowiedzi na zaistniałe niebezpieczeństwo, zanim nacisną pedał hamulca, pokonają dystans prawie 10metrów. Im większa prędkość tym droga reakcji ulega wyraźnemu wydłużeniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?

  Toyota Yaris Cross: start produkcji crossovera we Francji

  Toyota Yaris Cross to nowy crossover japońskiej marki. Auto powstało z myślą o Europie i w Europie będzie produkowane. Co wiadomo o modelu?