REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Aquaplaning - co to jest, jak unikać zjawiska poduszki wodnej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Max Trela
jazda w deszczu, poślizg, płyta poślizgowa, peugeot 307 cc Fot. Fotolia
jazda w deszczu, poślizg, płyta poślizgowa, peugeot 307 cc Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O zjawisku aquaplaningu mówimy wtedy, gdy pomiędzy powierzchnią opony a podłożem dojdzie do powstania utrzymującej się warstwy wody. Bieżnik nie może efektywnie odprowadzić nadmiaru wody, w konsekwencji czego następuje utrata przyczepności i kontroli nad pojazdem.

Kwestia przyczepności

REKLAMA

Przyczepność to jeden z najistotniejszych parametrów, pozwalający panować nad prowadzonym samochodem. Aby parametr ten był utrzymany na odpowiednim poziomie, kontakt opony z nawierzchnią musi być stały.

Zobacz też: Jak bezpiecznie jeździć zimą?   

Kiedy między oponą a podłożem znajduje się warstwa wody, przyczepność drastycznie spada samochód zaczyna płynąć. Takie zjawisko nazywane jest właśnie aquaplaningiem.

Przyczepność zostaje już zakłócona, gdy cienki film wodny pomiędzy oponą a podłożem uniemożliwia kontakt czoła opony z mikronierównościami nawierzchni (są one zalane wodą). Gdy dojdzie do pełnego uwodnienia podłoża (warstwa wody jest grubsza niż głębokość mikronierowności), ryzyko poślizgu wzrasta blisko 3-krotnie, ponieważ opona może zupełnie stracić przyczepność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski? Niebezpieczeństwo wystąpienia aquaplaningu rośnie wraz z głębokością wody na drodze oraz prędkością, z jaką porusza się pojazd.

Powstawanie aquaplaningu

Aquaplaning zachodzi, gdy pojazd porusza się po podłożu pokrytym warstwą wody. Jazda po takiej nawierzchni oznacza, że opona pcha przed sobą taflę wodną. Tafla ta posiada określone ciśnienie, które wzrasta, kiedy następuje jej zderzenie z bieżnikiem.

Zobacz też: Jak bezpiecznie wykryć śliską nawierzchnię? 

Kiedy nacisk opony na podłoże staje się równy z ciśnieniem napierającej wody, opona nie może już pchać jej przed sobą i zaczyna unosić się na niej. Przerwany zostaje kontakt opony z podłożem i zachodzi zjawisko aquaplaningu.

Co wywołuje aquaplaning?

Czynniki mogące wpłynąć na wystąpienie aquaplaningu mają trzy zasadnicze źródła:
- Czynniki pochodzące z opony: zły stan techniczny opon (starte bieżniki, wiek opon), niskie ciśnienie w oponie oraz jej cechy produktowe (rzeźba bieżnika, kształt odcisku),
- Czynniki pochodzące z ruchu: szybkość i stopień zużycia elementów zawieszenia,
- Czynniki pochodzące z zewnątrz: stan podłoża (koleiny i niecki, duże zużycie), rodzaj nawierzchni (mikro- i makrochropowatości różne dla asfaltu i betonu) oraz głębokość tafli wody.

Podatność opon na aquaplaning

W zależności od rodzaju opony są modele mniej lub bardziej podatne na aquaplaning. Czynniki, które pozwalają lepiej zapobiegać poślizgom na wodzie, to odpowiednia rzeźba bieżnika oraz kształt śladu opony.

Przyjmuje się, że mniej podatne na aquaplaning są opony o asymetrycznej lub kierunkowej rzeźbie bieżnika. Największe znaczenie ma tutaj jednak optymalny kształt rowków i lameli oraz ich liczba dopasowana do szerokości opony. Najskuteczniej z aquaplaningiem radzą sobie opony z bieżnikiem o rzeźbie w kształcie litery V. Najsłabiej zaś opony o klasycznej symetrycznej rzeźbie.

Skutki aquaplaningu

REKLAMA

Zjawisko aquaplaningu to utrata kontaktu opony z podłożem, co możemy zaobserwować podczas jazdy dzięki wystąpieniu kilku symptomów. Jednym z nich jest płynięcie samochodu, który nie reaguje na ruchy kierownicy. Pojazd może jednak również i w inny sposób sygnalizować utratę przyczepności. Najczęściej rośnie głośność toczenia opon lub obroty silnika. Jeśli samochód posiada system ESP, włączy się kontrolka alarmowa.

Gdy zaobserwujemy wystąpienia zjawiska aquaplaningu należy zachować bezwzględny spokój nie wykonywać dynamicznych ruchów kierownicą, nie hamować ani nie przyspieszać, ponieważ pojazd w danej chwili nie jest kontrolowalny. Najlepiej pozwolić, aby samochód samoczynnie stracił prędkość i aby powróciła przyczepność.

Jednym z najważniejszych czynników pomagających redukować ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu jest prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Przyjmuje się, że opona o właściwym ciśnieniu około 2 barów posiada teoretyczną granicę wystąpienia aquaplaningu przy prędkości 70km/h i tafli wody o głębokości 5-7 mm. Jeśli opona ma niższe ciśnienie np. 1 bara, to wartość prędkości obniża się do 50km/h.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

REKLAMA

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA